Çocukların karne notlarının düşük olmasının nedenlerini anlatan Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul; çocukların ders çalışamamasını ders çalışsa da anlamamasını dikkat eksikliğine disleksi problemine ve teknoloji bağımlılığına bağlıyor. Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul karne notlarını düşüren etkenin dikkat eksikliği disleksi problemi ve teknoloji bağımlılığı olduğunu söyledi.

Teknoloji bağımlılığının; özellikle cep telefonu ve bilgisayarın aşırı kullanımından kaynaklı olduğunu belirterek şöyle devam etti. Dr. Yurdakul “Bilgisayarı yasakladığımız televizyonu engellediğimiz durumlarda çocuklar ellerinde bulunan son teknoloji olan internet bağlantılı cep telefonları ile birbirlerine bağlanıyor bütün gün bir arada oldukları yetmiyormuş gibi eve geldiklerinde arkadaşları ile yazışıyor ve ders çalışmak yerine telefonla zaman geçirebiliyorlar.

Gece yarılarına kadar chat’leşerek zamanlarını öldürmekte ama bu zamanı derslerine vermemektedirler. Cep telefonu ve bilgisayarın kontrollü kullanılması ders çalışırken veya uyku saatlerinde cep telefonunun ailelerde durması ders çalışma saatlerini arttıracak bu da derslere olumlu yansıyacaktır. Sonuç olarak karne notları kötü geldiğinde çocuğunuza kızmayın ve bunun nedenini ve niçin’lerini araştırın öğretmenlerinden rehber öğretmenlerinden yardım alın.

Çözemediğiniz durumlarda bir psikiyatrist ve psikoloğa başvurun ve notlarının düşük olmasına neden olan etkenleri ortadan kaldırın. Başarının önündeki engeller kaldırıldığında çocuklar başarılı olabilir. Yeter ki onlara bu fırsatı tanıyın” dedi.

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul çocukların 5 yaşından-20 yaşına kadar çalışamamasının en büyük nedeninin dikkat eksikliği olduğunu söyledi. Yurdakul; “Dersin başına oturamayan oturduğu zaman çalışamayan 10 dakika sonra sıkılan çalışmasını sınavlara yansıtamayan basit dikkat hataları yapan çalıştığının karşılığını alamayan çocuklarda gözlemlediğimiz dikkat eksikliği onların akademik hayatını olumsuz etkileyecek ve ders başarılarını düşürecektir.

Dikkat eksikliği olan çocuklar çalışamadıkları gibi yazı yazmakta zorlanmakta yazıları yavaş yazmakta not tutamamakta ve bu nedenle ödev yapmak istememektedirler. Dikkat eksikliğinin seviyesine göre ilaçlı ya da ilaçsız tedavisi bu durumu ortadan kaldıracak ve onların ders başarısını arttıracaktır” diye konuştu.

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul; ders başarısını olumsuz etkileyen bir diğer durumun disleksi denilen okuma güçlüğü olduğunu bu problemi yaşayan çocukların yazılanları okumakta ve anlamakta zorluk çektiklerini söyledi.

Okuduklarını anlamalarının güç olduğunu ne kadar gayret etseler de okumakta zorlanmaları nedeniyle başarılı olamadıklarını kendilerine güvenlerinin azaldığını sonuç olarak ders çalışmak istemediklerini dile getirdi. Ayrıca sınavlarda okuma zorluğu nedeniyle hatalar ortaya çıktığını ders başarılarının düştüğünü ancak disleksi hastalığının tedavisi sonucu başarıların arttığını ve notların düzeldiğini belirtti.