Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Verimli bir yarıyıl tatili için 10 altın öneri

  Verimli bir yarıyıl tatili için 10 altın öneri

  Çocuklarınızın yarıyıl tatilini en verimli şekilde geçirebilmelerini sağlamak için bu uzman önerilerinden yardım alabilirsiniz.


  Anne-Baba-Çocuk Enstitüsü Yansıma'nın kurucusu ve Türkiye Üstün Zekalılar Vakfı (TÜZYEKSAV) Antalya temsilcisi Seçil Özcan yarıyıl tatilinin çok verimli geçirilmesi gerektiğine dikkat çekerek anne babalara önemli tavsiyelerde bulundu.
  İşte o öneriler...
  - Karne sonuçları beklenti düzeyinin altında ise "Ne tatili? Tatili hak etmedin otur ders çalış!" diyerek çocukların tatil ihtiyaçlarını engellemeyin. Unutmayın ki başarının anahtarı motivasyondur.
  Motive olmak için her açıdan dinlenmeye eğlenmeye ihtiyaç vardır.
  - Sadece karnedeki kötü notları değerlendirmeyin. Çocuklara neleri yapamadıklarından çok neleri yapabildiklerini ve yapabileceklerini anlatmak olumsuz ve eksik bulunan davranışlar yerine olumlu özelliklerine yönelmek çok daha etkili olmaktadır.
  - Kıyaslama yapmak çocuğun motivasyonunu arttırmak yerine yetersizlik duygularını harekete geçirecektir. Diğer yandan kıyaslandığı bireyle ilişkisi de bozulacaktır. Çocuğu başkalarıyla kıyaslamak yerine kendi içindeki gelişimini görebilmek koşulsuz sevgi ve kabul göstermek çok daha önemlidir.
  - Tatil planlaması yaparken çocuklara yardımcı olmak önemlidir. Bu yardım ve yönlendirme aşamasında çocuklarla empati kurmak onların yetenek ilgi ve ihtiyaçlarını merkeze almak önemlidir.
  - Tatili sadece evde bilgisayar ya da televizyon başında geçirmesine müsaade etmeyin.Tabi ki tüm insanlar zamanlarının büyük bir kısmını sevdikleri ve eğlendikleri etkinliklere ayırmak isterler. Ancak tatilin tüm gelişim alanlarına yönelik değerlendirilmesi önemlidir.
  - İnternet kullanımını denetim altında tutun. Sınırsız özgürlük olanağı sunan internette aynı zamanda çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek zararlı içeriğe sahip siteler bulunmaktadır.
  - Tatil bir anlamda daha fazla uyku ve eğlenmek anlamına gelir. Çocukların tatilde aşırıya kaçmadan biraz daha geç yatıp geç kalkması ihtiyaçlarını karşılaması adına önemlidir.
  - Yarıyıl tatili anne ve babanın çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsattır. Bu fırsatları avantaja çevirecek etkinlikler yapın.
  - Birçok öğrenci kitap ve defter kapağı açmadan geceleri geç saatlerde yatarak ya da bilgisayar başında saatlerini harcayarak tatilini değerlendirme eğilimindedir. Bu nedenle planlama yapmak kitap okumaya zaman ayırmak ve konu tekrarlarına tatilde yer vermek önemlidir.
  - Akademik başarı ve kişilik özellikleri üzerine yapılan araştırmalar başarılı çocukların en önemli ayırt edici özelliğinin sorumluluk olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle tatil süresinde çocukların yaş gelişim özelliklerine uygun sorumluluklar verilmesi de önemlidir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bu günleri özledim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş