Anne baba olmak bazen dersler konusunda ‘koçluk’ yapmak anlamına geliyor hem okula destek hem de eğitici öğretici vakit geçirmek...

Anne baba olmak bazen dersler konusunda ‘koçluk’ yapmak anlamına geliyor hem okula destek hem de eğitici öğretici vakit geçirmek tabi ki matematiği sevdirmek için evde eğlenceli alıştırmalar bulmak görevimiz Bu kapak çalışması da eğlenceli matematik kategorisine giriyor hem çok kolay hem de çok eğlenceli..


Öncelikle size 12 kapak iki zar ve kalem kağıt gerekiyor

Kapakların içine kağıtla yazdığınız rakamları kesip yapıştırın ya da ileri doğru kağıtları ittirin ki düşmüyor.

Bir kağıda kapakların etrafından çizerek yuvarlaklar yapın ve sayıları içine yazın. Şimdi zar atın önce tek zarla başlayın mesela 4 geldi kapaktaki 4 rakamını bulup kağıt üzerine kapamasını isteyin.

Sonra iki zara geçin burada toplama işlemi de yapabilirsiniz eğer çocuk küçükse yine tek tek rakamları yerleştirmeye devam edersiniz. mesela bir zarda 3 geldi diğerinde 4 toplayınca kaç olur ? ister zardaki noktaları sayın isterseniz parmak hesabı ile sonuç 7 bulunur ve üzeri kapanır.


Ayrıca daha fazla kapakla çalışabilirsiniz kapakların içine + (artı) işareti x (çarpma) işareti – (çıkarma) işreti gibi dört işlemin işaretlerini ve eşittir = işareti yazarak basit toplamalar ve çıkarmaları oyunlarla beraber yapabilirsiniz.

Matematik seven çocuk ileride matematik dalında başarılı oluyor bunu unutmayın korkutarak sevdirerek emek göstererek sadece öğretmene ya da çocuğa bırakılmamalı eğitim hayatı bu uzun bir yol öyle ya da böyle yan yana yürümelisiniz