Kitap Okumanın Çocuk Gelişimine Katkısı


Kitaplar çocukların hayal gücünü geliştiren önemli unsurlardandır. Çocukların zihinsel ve dil gelişimini olumlu yönde etkiler öğrenme isteğini ve merak duygusunu artırır. Kitaplar çocukların bilgi ihtiyacının yanında ruhunu besleme ihtiyacını da karşılar.

Okuma alışkanlığının temeli 0-6 yaş arasında evde aileyle atılır ve okulda bu alışkanlık devam ettirilir. Ebeveynlerin evde gazete ve kitap okuması akşamları çocuğa uyurken masal ve hikâye okunması çocuğun beynine olumlu sinyalleri gönderir ve bu durum çocuğun okuma alışkanlığının başlangıcı olarak kabul edilir.

Anne ve babanın çocuğa örnek olması her zaman yasak ve öğütlerden daha etkilidir. Erken yaşta okuma alışkanlığının kazanılması çocukların kelime hazinesini geliştirir ve düşünme yeteneğini arttırır. Ayrıca çocukların yaratıcı zekası artar böylece okul başarısı dinleme ve konuşma yeteneği de daha fazla gelişir.

Çocuklar okudukları kitapta kendisine yakın hissettiği karakterle özdeşleşir. Bazen okuduğu olayları yaşadıklarına benzetir bazen de onun gibi yaşamaya özenir. Bu açıdan bakıldığında kitap kahramanının ona örnek olabilecek nitelikte özelliklere sahip olması gerekir. Davranış bozukluğu gözlenen çocuklarda iyi karakter özellikleriyle yazılmış bir kitap bazen öğretilmiş davranışlardan çok daha fazla olumlu davranışa yönlendirebilir.

Korku yerine mizah içeren kitaplar
Kitap türü seçilirken çocuğun ilgi alanına faydalı olabilecek kitaplar tercih edilmelidir. Çocuğa duygusal açıdan zarar verecek türler yerine onu maceradan maceraya sürükleyecek kitaplarla kitap okuma anı eğlenceye dönüştürülebilir. Çocuklar okudukları kitapları hayal dünyasında yaşadıklarından kitabın türü çok önemlidir. Korku ve gerilim içeren kitaplar okuyan çocuklar tıpkı bu türün filmlerinde olduğu gibi kısa süre sonra korku ve kaygı belirtilerini göstermeye başlıyor.

Yalnız kalamama karanlıktan korkma hayvanlara yaklaşamama tırnak yeme gerçek dışı olayların varlığına inanma ve alt ıslatma gibi olumsuz birçok davranışlar görülebiliyor. Mizah içeren öykü kitapları karikatür ya da eğlenceli dergiler okuyan çocuklar ise pozitif bakış açısıyla birlikte girişken olma özelliği ediniyorlar. Okumayı sevmeyen ya da okuma hızı düşük olan çocuklar mizah içerikli kitapları okuduklarında konsantrasyon yeteneği kazanabileceklerinden okuma alışkanlıkları da gelişir.
En nitelikli kitapları seçebilmek ve okumaya teşvik edebilmek için bazı unsurlara dikkat etmek gerekiyor. Öykünün iyi yazılmış olması ne kadar önemliyse çocuk kitaplarında resmin de iyi ifade edilmiş olması o kadar önemlidir. Yazıdaki duygunun tam anlamıyla ifade edilebilmesi için öykü ve resimler bir bütün oluşturmalıdır.

Resimler renkli de siyah beyaz da olabilir. Çocukların anlamakta zorluk çekmemesi için yabancı dilden Türkçeye iyi çevrilmiş olması Türkçe yazarların kitaplarında da Türkçenin iyi kullanılması gerekiyor.

Kitabın dili ve içeriği nasıl olmalı?
Çocukların okuyacakları kitapların gerek içerik gerekse yazı dili açısından bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bunları şöyle özetleyebiliriz:

• Dil ve anlatım yalın ve kavramlar açık olmalıdır. Ağdalı olmayan bir dil tercih edilmelidir.

• Anlatımlarda çocukların yaş ve yaşam düzeylerine uygun kavramlar kullanılmalıdır.

• İlk sınıflarda uzun tümce ve paragraflardan kaçınılmalıdır.
• Türk Dil Kurumu'nun yazım kuralları ve noktalama işaretlerine uygun olmalıdır.

• Soyut sözcüklerden çok çocuğa tarif edilebilecek somut sözcükler tercih edilmeli.

• Argo sözcükler kullanılmamalıdır.
• Konular ilgi çekici biçimde sunulmalı eğlendirici ve düşündürücü olmalıdır.

• Kitapta yenilikçi yaratıcı eleştirici özgür düşünceli insanlar model olarak sunulmalıdır.

• Yurt ulus sevgisi ve ulusal değerler işlenmelidir.
• Kitaplarda yeni kahramanlar gibi kültürel genlerimizin yüklü olduğu eski kahramanlardan da yararlanılmalıdır (Dede Korkut hikâyelerindeki kahramanlar Nasrettin Hoca Köroğlu Karacaoğlan Yunus Emre Keloğlan gibi).

• Mizah duygusuna yer verilmelidir.
• Kitabın içeriği çocuğun güven sevgi iyilik güzellik cesaret hoşgörü sorumluluk gibi duygularının gelişmesine yardımcı olmalıdır.

• Konular hareketli bir biçimde işlenmeli olay hızla gelişmelidir. Uzun betimlemeler ve ruh çözümlemeleri sıkıcı olacağından kaçınılmalıdır.

• Ana düşüncesi belirsiz ve değişik yorumlara açık yapıtlar çocuklarda ikilem ve yanlış anlamalara neden olacağından kitabın ana düşüncesinin açık ve net olması sağlanmalıdır.

Hangi yaşta hangi kitaplar?
Çocukluk dönemine göre okunması gereken kitap türleri farklılık gösterir. Dönemlerine göre kitap türleri:

0-6 yaş (okul öncesi) dönemi: Ninni öykü resimli kitap şiir masal destan bilmece ve fıkralar bu dönem çocukları için uygun olan türlerdir. Bu yaştaki çocukların eğilimlerinde cinsiyetler arasında fark yoktur.

7-9 yaş dönemi: Okulöncesi dönemin devamı olan bu dönem kız çocuklarında bir yıl daha uzun sürebilir. Bu dönem çocukları daha çok masaldan hoşlanırlar. Bu dönem çocuklarının kitapları resimli olmalıdır. Kahramanları çocuk olan hayvan olan öyküler tatil ve doğa öyküleri efsaneler destanlar ve fıkralar okutulabilir.

10-12 yaş dönemi: Bu yaş grubu çocuklarında gerçeğe yönelme başlar. Cinsiyetler arasında fark vardır. Kız çocukları için ev/okul yaşamı yararlı bilgiler içeren şiir kitapları duygusal kitaplar kadın-erkek yaşamını anlatan kitaplar ilgi çekici olabilir.

Erkek çocukları için ise serüven kitapları gezi kitapları öyküleştirilmiş tarih ve kahramanlık konulu kitaplar öyküleştirilmiş fen ve doğa konulu kitaplar tercih edilebilir. Ayrıca mizah biyografi ve polisiye kitapları da bu dönem hem kız hem de erkek çocuklarının sevebileceği kitap türleri arasında yer alır.