0-6 Ay Bebek Oyunları

0 By Uzm. Psikolog Burcu Gençer on 2014-11-11 ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

İlk 6 ayda bebeğinizin en önemli işi tanıştığı dünyaya adapte olmaktır. Karnınızda bir miktar sıvının içinde sabit bir sıcaklıkta yaşarken artık soluması gereken havaya değişen sıcaklığa ilk defa gördüğü ışıklara ve duyduğu seslere alışması gerekir. Bu büyük adaptasyon sürecinde oynayacağınız oyunlar son derece yumuşak ve sakin olmalı.

Doğumu takip eden ilk aylarda bebeğiniz vaktinin çoğunu uyuyarak ve beslenerek geçirir. En büyük isteği ihtiyaçlarının karşılanacağına dair bir güvencedir.

İhtiyaçlarını karşıladıktan sonra ona bu güveni sağlamak için yapılacak en uygun şey bol bol dokunmak ve sesinizi duymasına olanak tanımaktır. İlk aylarda bebeğinizin uyanık olduğu vaktin çoğunu yüzüne yaklaşıp gülümseyerek yumuşak bir sesle konuşarak veya şarkı söyleyerek geçirebilirsiniz. Farklı yüz ifadeleri kullanarak onunla konuşmanız oldukça ilgisini çekecektir. Kucağınıza aldığınızda sağa sola sallamak sırtını hafifçe pışpışlayarak dans etmek onu sakinleştireceği gibi sizle fiziksel olarak yakınlık kurmasına da yardımcı olur. Bunların bir kısmı aslında anne karnında geçirdiği zamandan anımsadığı şeylerdir.

Orada da annenin veya babanın sesini duyar anne hareket ettikçe bebek de yavaşça sallanır. Benzer aktiviteleri yapmak tanıştığı yeni dünyada kendini güvende hissetmesini sağlar.


Bebekler dünyaya duyusal yetenekleri ile gelmiş olsalar da bu yetenekleri doğru şekilde kullanmayı öğrenmeleri zaman alır. Bu sebeple bebeğinizi mümkün olduğunca fazla duyusal uyarıcıyla tanıştırmanız lazım.

Farklı sesler değişik renk ve şekiller hem ilgisini çekecek hem de dünyayı keşfe başlamasını sağlayacak. Duyuları gelişmeye başladığında bebeğinizin en çok keyif aldığı aktivite el ve ayaklarını keşfetmek olacak.

Hareket ettirdikçe şekil değiştiren oynattıkça farklı yöne giden kendi vücutlarının bu parçalarını keşfeden bebeğinizi izleyin. Hayranlık dolu bir surat ifadesi göreceksiniz. Bizlere çok anlamsız ve kolay gelen bu hareketler aslında onların vücutları ve sebep sonuç ilişkisi ile ilgili ilk deneyimleridir. Bu süreci biraz daha keyifli hale getirmek için çoraplarına birer zil veya püskül takabilir ellerine bir kurdele bağlayabilirsiniz. Böylece çıkan ses veya renkli görüntü onlar için daha uyarıcı ve aktivite daha eğlenceli olur.