Çocuğunuzla Oynayın

By Uzm. Psikolog Burcu Gençer on 2014-11-11 ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

Çocuklar her yaşta oyun oynamaktan keyif alırlar. Yaşlarına göre oyunların yapısı ve içeriği değişse de oyun uzun yıllar boyunca hayatlarının ayrılmaz bir parçası olur. Oynamak eğlencelidir ama asıl önemli işlevi gelişimlerine yaptığı katkıdır. Oyun pek çok farklı açıdan çocukların büyüyüp gelişmesine destek olur.

Oyun aracılığıyla çocuklar yaşadıkları dünya hakkında bilgi sahibi olurlar çevrelerini incelerler deneme yanılma yoluyla keşfederler sebep sonuç ilişkilerini öğrenirler.

Oyun çocukların yeni becerileri öğrenme ve pratik etmelerinin en doğal yoludur. Oyun oynayarak çocuklar fiziksel sosyal zihinsel ve duygusal becerileri tekrar tekrar deneyimleme fırsatı bulurlar. Örneğin evcilik oyunu aile içi rollerinin anlaşılıp deneyimlenmesi için güzel bir araçtır. Atlama zıplama koşma top atıp tutma gibi oyunlar beden gelişimi ve koordinasyonun sağlanmasına yardımcı olur. Çocuklar yaşantılarında zorlandıkları durumları oyunlarına konu ederek anlamlandırmaya ve çözmeye çalışarak duygusal becerilerini arttırılar. Derste tahtaya kalkmak konusunda kaygı yaşayan bir çocuk bebeklerini sınıf düzeninde oynatıp tekrar tekrar tahtaya kaldırabilir. Bu oyun yaşayacağı gerçek olaya bir hazırlık ve varolan kaygısıyla başetme niteliğindedir.

Günlük yaşantılarında çocukların kendi hayatları üzerinde söz hakkı minimum düzeydedir. Nereye gideceklerine ne yiyeceklerine hatta çoğu zaman ne giyeceklerine bile onlar için karar veren büyükler vardır.

Oysa oyun sırasında herşeyin hakimi onlardır. Hangi oyuncakla ne kadar nasıl oynayacaklarını onlar belirler. Güçlü olabildikleri ve kendilerini yeterli hissettikleri bu oyun zamanı özgüven gelişimi için bulunmaz bir fırsat.

Oyun sırasındaki sınırsız özgürlük ortamı aynı zamanda hayalgücü gelişimi için de faydalı. Oyun dünyasında bir bez parçası pelerine bir kova astronot başlığına sıradan bir sopa sihirli bir deyneğe dönüşebilir. Oyun oynarken isteyen her çocuk doktor öğretmen hatta süperkahraman olabilir. Bu sayede çocuk için gündelik hayatın sınırları genişler ve yaratıcılığı gelişir.

Bebekler ve çocuklar oyun oynayarak öğrenirler. Oyun yoluyla kendi vücutlarını ve etraflarındaki dünyayı keşfeder becerilerini geliştirirler. Çocuklarınızı gelişmelerine yardımcı oyunlarla desteklemeniz oldukça önemli. Seçeceğiniz oyun ve oyuncaklar çocuğunuzun gelişim seviyesiyle uyumlu olmalı. Hangi oyunların ne zaman uygun olduğuna karar verebilmek için çocuğunuzun bulunduğu gelişim döneminin özelliklerini ve çocuğunuzun o dönemdeki ihtiyaçlarını bilmek iyi bir başlangıç noktası.