Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bilinen Sevilen Çocuk Masalları - Çocuk Hikayeleri

  Çocuk Masalları - KARLAR KRALİÇESİ - Okulöncesi Anaokulu Masalları...
  KARLAR KRALİÇESİ MASALI

  Bir zamanlar uzak diyarlarda büyük bir kentte iki küçük çocuk yaşarmış. Birbirleriyle arkadaş olan bu çocuklar birbirlerini kardeş gibi severlermiş.

  Erkeğin adı Kay kızın adı Gerda’ymış. Kay ve Gerda sürekli birbirleriyle oynar hiç ayrılmazlarmış. Gerda’nın bir de büyükannesi varmış.

  Büyük annesi çok sayıda masal bilir ve bunları sırayla anlatırmış. Bir gün Kay ve Gerda[/URL] oynarken büyükanne onları yanına çağırıp:

  - Çocuklar bugün size yeni bir masalım var. İsterseniz gelin anlatayım demiş.

  Çocuklar büyükannenin yanına koşup can kulağıyla büyükannenin anlattığı masalı dinlemeye başlamışlar.

  Büyükanne çocuklara kışın her tarafı kaplayan bembeyaz örtüsüyle ünlü Karlar Kraliçesi’nin masalını anlatmış.

  Çocuklar büyükannenin anlattığı masalı dinlemişler ve sonra da sonra yatıp uyumuşlar.

  Ertesi gün uyandıklarında ne görsünler? Her taraf karlarla bembeyaz karlarla kaplıymış. Tüm çocuklar sokaklara çıkıp kızaklarla kaymaya başlamışlar. O sırada bir düzine beyaz geyiğin çektiği kocaman bir kızağın geçtiğini görmüşler.

  Çocuklar hemen bu büyük kızağın arkasına takılmışlar. Bir süre kaydıktan sonra çocukların çoğu kızağı bırakıp geri dönmüşler. Yalnız Kay kızağı bırakmamış.

  Bu arada kentten de oldukça uzaklaşmış olduğunun farkına varmamış.

  En sonunda kızak kendiliğinden durmuş. Kızaktan bembeyaz pelerini içerisinde Karlar Kraliçesi inmiş.

  Kay Karlar Kraliçesi’nin büyükannenin masalında dinlediği kraliçe olduğunu anlamış. Karlar Kraliçesi Kay’a:

  - Çok üşümüşsün gel yanıma otur demiş.

  Kay Karlar Kraliçesi’nin yanına oturup onun verdiği pelerine sarılınca üşümesi geçivermiş. Karlar Kraliçesi de yanında uyuyakalan çocuğu alıp COLOR=#000000]şatosuna[/COLOR][/URL] götürmüş. Meğer Karlar Kraliçesi yakaladığı çocukları şatosuna götürüp buzla kaplarmış. Kay’ı da bu şekilde buzdan bir heykelcik yapıvermiş.

  Kentte ise Kay’dan uzun süre haber alamayan Gerda arkadaşını aramaya koyulmuş.

  Karlarla kaplı ormana doğru yola çıkmış. Ormanda arkadaşını ararken küçük bir kulübe görmüş. Kulübeye yaklaşınca kapıyı ihtiyar bir kadın açmış. Bu kadın oralarda yaptığı iyiliklerle tanınan bir büyücüymüş. Kıza:

  - Ne için geldiğini biliyorum yavrucuğum arkadaşın Kay’ı arıyorsun. Bakalım bahçede duran karga arkadaşının yerini biliyor mu? diyerek Gerda’yı arka bahçeyegötürmüş. Bahçede gerçekten de bir karga dalda bekliyormuş. Kargaya Kay’ın nerede olduğunu sormuşlar.

  Karga da onlara:

  - Kay’ın nerede olduğunu ancak ormanda yaşayan küçük kız bilebilir demiş.

  Bunun üzerine Gerda yaşlı kadından izin isteyip yoluna devam etmiş. Ormanın derinliklerinde dolaşırken çok güzel bir kulübe görmüş.

  Kulübenin kapısı açılmış. İçeriden karakarganın bahsettiği küçük kız çıkmış. Gerda’ya:

  - Hoşgeldin ben de senin gelmeni bekliyordum demiş.

  Gerda’yı içeri alıp ateşin başına oturtmuş. Ona getirdiği yiyeceklerden vermiş. Daha sonra birlikte uyumuşlar. Sabah olunca küçük kız Gerda’yı kulübenin yanındaki samanlığa götürmüş. İçeride güvercinlerle geyikler varmış. Güvercinler ötmeye başlamışlar. Küçük kız güvercinlerin dilinden anlıyormuş. Gerda’ya güvercinlerin ne demek istediğini anlatmış.

  - Güvercinler Kay’ı Karlar Kraliçesi’nin kaçırdığını onu şatosunda hapsettiğini oraya nasıl gidileceğini geyiklerin bildiğini söylüyorlar demiş.

  Bunun üzerine bu iki küçük kız geyikleri kızağa bağlamışlar ve yola çıkmak için hazırlık yapmışlar. Gerda küçük kıza kendisine yardımcı olduğu için teşekkür etmiş. Birbirleriyle vedalaşmışlar ve Gerda geyiklerin çektiği kızakla yola çıkmış.

  Günlerce yol almışlar. Dünyanın en kuzey ucuna bembeyaz kar örtüsünden başka hiçbir şeyin görülmediği diyarlara varmışlar. Burada sürekli lapa lapa kar yağmaktaymış.

  Geyikler bir süre daha gittikten sonra bembeyaz bir şatonun kapısının önünde durmuşlar. Gerda Karlar Kraliçesi’nin şatosuna geldiklerini anlamış. İçeriye girmiş. Şatonun içi de dışı gibi beyazmış. Gerda şatonun içinde yürümeye başlamış. Bir yandan da Kay’a sesleniyormuş. Şatoda kendi sesinin yankısından başka ses yokmuş. Gerda buzdan bir kapı görmüş. Kapıyı açmış içeriye bakmış. Odanın ortasında Kay’ı donmuş bir şekilde bulmuş. Sanki buzdan bir heykelcik gibiymiş.

  Gerda Kay’ın ölmüş olduğunu zannederek başlamış ağlamaya. O kadar çok ağlamış ki gözünden akan yaşlar yere dökülmeye başlamış. Gerda’nın gözlerinden akan yaşlarla dondurulmuş Kay’ın buzları erimeye başlamış. Üzerini kaplayan buzların erimesiyle Kay kendine gelip konuşmaya başlamış:

  - Gerda seni gördüğüme çok sevindim demiş. Gerda da Kay’ın ölmediğine çok sevinmiş. Kay Karlar Kraliçesi’nin şatodan ayrıldığını fakat her an geri gelebileceğini söylemiş.

  Hemen şatodan çıkıp geyiklerin çektiği kızağa binmişler.

  Bu uzak kuzey ülkesinden ayrılıp evlerine geri dönmüşler. Yaşadıkları bu serüveni ikisi de unutamamışlar. Sonra da evlerinden fazla uzaklaşmayıp sadece büyükannenin masallarını dinlemişler...

  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Andersen Çocuk Masalları - PARMAK KIZ - Çocuk Masalları - Anaokulu, Okulöneci Masalla

  Andersen'den Masallar güzel çocuk masalları Parmak kız Masalı anaokulu okulöncesi masalları

  PARMAK KIZ....

  Bir zamanlar çocuklara çok düşkün bir kadın varmış. Çocukları bu kadar çok sevdiği halde bir türlü çocuğu olmuyormuş. Bir gün ihtiyar bir büyücüye gidip ona bir çocuk sahibi olup olamayacağını sormuş.


  Büyücü; ‘Buna üzülme çaresi var. Al sana bir arpa tanesi. Bu arpayı ne köylü tarlasına eker ne de tavuklar yer. Verdiğim arpayı evinde bir saksıya ek sonra da bekle ne olacağını görürsün.’ demiş.

  Kadın teşekkür ederek büyücünün bu iyiliği karşısında ona biraz para vermiş. Sonra doğruca evine giderek arpa tanesini saksıya ekmiş. Sabırla saksının başında beklemeye başlamış.

  Çok geçmeden saksıda laleye benzeyen iri bir çiçek açmış. Lalenin taç yaprakları sanki olgunlaşmamış gibi sımsıkı kapalı duruyormuş.

  Saksıdaki bu çiçeği hayran hayran seyreden kadın dayanamayıp öpüp koklamaya başlamış. O an içinden ne güzel çiçek diye düşünmüş. Kadın böyle düşünür düşünmez aniden çiçeğin yaprakları açılıvermiş. Bu kadının hayatında gördüğü en güzel ve büyük laleymiş. Lalenin çanağının bir köşesine büzülüp oturmuş parmak boyunda bir çocuk varmış.

  Çocuğu görür görmez kadın hemen adını “Parmak Kız” koymuş. Kadın parmak kızın beşiğini cilalı ceviz kabuğundan yatağını menekşe yaprağından yorganını da gül yaprağından yapmış.

  Parmak kız yeni hayatına kolayca alışmış. Geceleri kendisi için yapılan yatakta uyur gündüzleri masanın üstünde oynarmış. Kadın masanın üzerine içi su dolu etrafında çiçek süsleri olan tabağını koyarmış. Parmak kız da suya bir lale yaprağı atarak üstüne oturur iki beyaz at kılını kürek gibi kullanıp tabağın bir başından bir başına geçermiş. Onun bu hali göze o kadar hoş görünürmüş ki seyrine doyum olmazmış. Üstelik parmak kız o kadar içten o kadar güzel şarkı söylermiş ki böylesi bugüne kadar ne duyulmuş ne de işitilmiş…

  Bir gece parmak kız beşiğinde mışıl mışıl uyurken pencerenin kırığından içeriye çirkin bir kurbağa girmiş.

  Bu patlak gözlü çirkin hayvan küçük kızın uyuduğu masaya sıçramış. Küçük kızın yorganın altında mışıl mışıl uyuduğunu görünce;


  — Ne kadar güzel bir kız oğluma çok güzel bir eş olur diyerek parmak kızın uyuduğu ceviz kabuğundan beşiği kaptığı gibi girdiği yerden bahçeye çıkmış.

  Evin yakınında bataklık bir arsanın yanında geniş bir dere akmaktaymış. Çirkin kurbağa ile oğlunun evleri bu bataklıktaymış. Çirkin kurbağanın oğlu da kendisi gibi pis ve çirkinmiş. Babasının getirdiği ceviz kabuğundaki küçük güzel kızı görünce; “Viraaaak… Viraaaak….” diye bir çığlık atmış.

  Baba kurbağa;


  — Çok yüksek sesle konuşuyorsun şimdi uyandıracaksın. Kuğu tüyü gibi hafif uyanırsa korkudan uçup gidiverir sonra demiş.

  Baba ile oğul kurbağa parmak kıza kalacak bir yer yapmaya karar vermişler. Bu arada baba kurbağanın aklına çok güzel bir fikir gelmiş; ‘Derede yetişen nilüfer yapraklarından birisinin içine oturtalım. Orada bir adadaymış gibi olur ve kaçamaz. Biz de bu arada bataklığın dibindeki büyük odayı güzelce derler toplarız. Sizin yatak odanız olur.’ demiş

  Derenin ortasında gerçekten de suyun üstünde açılmış nilüferler ile yeşil yassı yaprakların yüzdüğü görülmekteymiş. Uzaklarda çok iri bir yaprak varmış. Baba kurbağa parmak kızı alarak o yaprağa doğru gitmiş. Parmak kızı ceviz kabuğundan beşiği ile birlikte oraya bırakmış.

  Sabah güneşin ilk ışıklarıyla birlikte parmak kız da uyanmış. Önce nerede olduğunu anlayamamış. Zavallı parmak kız bir an sonra nerede nasıl bir yerde olduğunu görmüş. Üstünde durduğu koca yaprağın etrafının su ile çevrili olduğunu anlayıp yere inemeyeceğini düşününce ağlamaya başlamış.

  O anda ihtiyar kurbağa da bataklığın dibindeki odayı oğlu ile parmak kıza hazırlamak için uğraşıyor renkleri sararmış su bitkilerinin yapraklarıyla süpürüyormuş. Amacı güzel geline layık bir oda hazırlamakmış. İşini bitirdikten sonra çirkin oğluyla beraber küçük kızın yatağını alıp gelin odasını hazırlamak için işe koyulmuşlar.

  Baba kurbağa ve oğlu parmak kızı almak için yanına gittiklerinde suya dalıp çıkmışlar.

  Baba kurbağa; ‘Güzel kız işte kocan olacak oğlum bu. Bataklığın dibinde size eşsiz bir ev hazırlıyorum.’ demiş.


  Çirkin oğlanın ağzından “Vıraaak vıraaak” diye sürekli aynı ses çıkıyormuş. Baba ile oğul kızın yattığı ceviz kabuğundan zarif yatağı almış kızın yatağın üzerinde yalnız bırakıp yüzerek evlerine dönmüşler. Parmak kız baba kurbağa kadar çirkin bir yaratığın yanında oturacağını bir de onun oğluna eş olacağını düşündükçe gözünden seller gibi yaşlar akıyormuş.

  O sırada derede yüzen kırmızı balıklar ihtiyar kurbağanın söylediklerini duymuş Parmak kızı görür görmez o kadar güzel bulmuşlar ki çirkin bir bataklık kurbağasının bu kadar güzel bir kızı alıp onu üzmesine gönülleri razı olmamış. Hep beraber kızı kurtarmak için çalışmaya başlamışlar. Önce kızın üzerinde oturduğu yaprağın etrafına toplanıp iyice dişleyerek yaprağı koparmışlar. Böylece serbest kalan yaprak akıntıya kapılarak çirkin baba oğul kurbağalarının yetişemeyecekleri kadar uzaklara sürüklenmiş.

  Parmak kız bu şekilde yeşil yaprağın üzerinde yol alırken onu gören kuşlar; ‘Oh! Ne kadar güzel ve nazlı kız!’ diye öterek hayranlıklarını gizleyemiyorlarmış. Akıntı ile durmadan yol alan parmak kız çok geçmeden ülkesinin sınırlarını geçmiş....

  Bu yolculuk esnasında parmak kıza güzel bir beyaz kelebek arkadaşlık etmiş. O da yaprağın üzerine konmuş yanındaki beyaz kelebekle birlikte üstelik kurbağaların kendisine yetişemeyeceklerinden dolayı parmak kız çok mutluymuş.

  Sular güneşin gönderdiği ışınlarla saf altınlar gibi parıldıyor parmak kız bu güzellikleri seyretmeye doyamıyormuş. Daha hızlı yol alabilmek için kemerinin bir ucunu kelebeğe bir ucunu da yaprağa bağlamış. Kelebeğin gücüyle şimdi daha hızlı yol alıyorlarmış. Onlar bu şekilde son hızla yol alırken oradan geçmekte olan büyükçe bir mayıs böceği parmak kızı görmüş. Küçük vücudunu ayakları ile sararak birlikte uçup bir ağaca konmuş. Yeşil yapraklar ise kelebekle birlikte akıntıya kapılıp gitmiş. Bir anda kendisini küçük vir ağacın üzerinde bulan parmak kız büyük bir korkuya kapılmış. Fakat onu en fazla üzen beyaz kelebek olmuş. Çünkü küçük beyaz kelebeği kemeri ile yaprağa bağlamıştı. Kelebek bu yüzden açlıktan ölebilir sulara boğulabilirdi.

  Mayıs böceği ise parmak kızın derdini sormak şöyle dursun onu ağacın en iri yaprağına oturttuktan sonra ağaçtaki çiçek suları ile karnını doyurup başının çaresine bakmasını söylemiş. Sonra da parmak kızın gönlünü almak için; ‘Her ne kadar mayıs böcekleri gibi güzel değilsen de pek çirkin de sayılmazsın.’ demiş.

  O ağaçta oturan diğer mayıs böcekleri biraz sonra parmak kızı görmek için misafirliğe gelmişler. Dişi mayıs böcekleri parmak kıza yüksekten bakıp küçümseyen bir sesle; ‘Ne kadar gülünç bir yaratık yalnızca iki bacağı var.’ diyerek gülmeye başlamışlar.

  Diğer mayıs böcekleri konuşmayı sürdürmüşler; ‘Ne kadar da cılız öyle kanatları bile yok.’

  Daha başkaları; ‘Ay ne kadar çirkin yüzüne bakılır gibi değil.’ demişler.

  Hepimiz biliyoruz ki parmak kız onların söyledikleri gibi çirkin değil aksine seyrine doyum olacak kadar güzelmiş. Onu kaçıran ve ilk bakışta güzel bulan mayıs böceği de diğerlerinin söylediklerine inanmaya başlamış. Bu nedenle parmak kızı daha fazla yanında alıkoymak istememiş. Parmak kıza gönlünün dilediği yere girmekte serbest olduğunu söylemiş.

  Mayıs böcekleri onu alıp bir papatyaya oturtmuşlar. Çok güzel olduğu halde kendisini çirkin bulan mayıs böceklerine içerleyen parmak kız ağlamaya başlamış. Parmak kız o yaz tek başına yaşamış. Açlığını ve susuzluğunun çiçeklerin öz sularını içerek gidermeye çalışmış. Parmak kız yaz ve sonbahar mevsimlerini böyle geçirmiş. Kış olunca ona şarkıları eşlik eden kuşlar bile bir bir gitmeye ağaçlar yapraklarını dökmeye başlamış. Altında barındığı yapraklar bile sararıp kurumuşlar.

  Parmak kızın giysileri de zamanla eskiyip lime lime olduğundan soğuktan etkileniyormuş. Kış mevsimi iyice bastırınca lapa lapa kar yağmaya başlamış. Her kar tanesi onun ufacık vücudunu bir kürek toprak gibi örtüyormuş. Üşümemek için kuru yapraklara sarınmış ama yapraklar onu battaniye gibi ısıtamadığından tir tir titriyormuş.

  Parmak kızın sığındığı ormanın yakınında sürülmüş büyükçe bir tarla varmış. Tarlanın üzeri samanla örtülüymüş. Parmak kız oraya gidebilmek için ormanı bir baştan bir başa kat etmek zorundaymış. Tüm gücünü sarf etmiş ve son bir gayretle tarlaya ulaşmış. Samanların altında bir tarla faresinin yuvasını bulmayı başarmış. Tarla faresinin yuvası tıka basa yiyeceklerle dolu dayalı döşeli yatak odası mutfağı ve kileri ile çok rahat bir yuvaymış. Farenin de keyfi pek yerindeymiş. Açlıktan ve soğuktan ölmek üzere olan parmak kız bir lokma yiyecek bulma ümidiyle evin kapısını bir dilenci gibi çalıp bir arpa tanesi rica etmiş.

  Bu yuvada yaşayan dişi tarla faresi aslında çok iyi yürekliymiş. Dilenci olmadığını anladığından parmak kıza; ‘İçeriye gir bakalım sıcacık bir odam ve pek çok yiyeceğim var. Benimle birlikte karnını doyurursun.’ diyerek onu yuvasına davet etmiş.

  Parmak kızı çok beğendiği için ona kendisine her gün bir masal anlatması şartı ile kışı birlikte geçirmeyi teklif etmiş. Parmak kız bu teklifi ve şartları memnuniyetle kabul etmiş. Aradan birkaç gün geçtikten sonra tarla faresi parmak kıza şunları söylemiş;

  — Bugün konuğumuz gelecek. Komşum haftada bir defa gelmeyi adet edinmiştir. Onun hali vakti benden daha iyidir. Evi çok geniş ve salonu mobilyalıdır. Üstelik sırtında siyah kadife kürkü var. Eğer onun yanına gidebilsen çok rahat edersin ama o burnunun ucunu bile göremez. Bildiğin en güzel masalları anlatıp onu ömür boyu oyalaman gerekecek.

  Tarla faresinin komşum dediği köstebekten başkası değilmiş. Parmak kız böyle birisinin yanında yaşamaya hiç de niyetli değilmiş.

  Biraz sonra sırtında kadife kürkü ile köstebek gelmiş. Tarla faresinin anlattığına bakılırsa çok zenginmiş.

  Evi tarla faresinin yirmi katı kadarmış. Köstebek çiçekleri ve güneşi hiç görmemiş ama yine de seviyormuş.

  Parmak kız evlerine gelen konuğu ağırlamak için şarkı söylemeye başlamış. . Parmak kızın söylediği şarkılar “Uç böceğim uç” ile “Papaz tarlaya gelince” imiş.

  Parmak kızın sesini ve şarkılarını çok beğenen köstebek şefkatle kızın üzerine doğru atılmış fakat parmak kız çok sessiz olduğundan ağzını açıp bir şey söylememiş.

  Köstebek biraz önce kendi evi ile fareninki arasında bir yeraltı koridoru yaparak buraya geldiğini anlatmış. Komşusu fareye ve yabancı kıza isterlerse orada gezinebileceklerini söylemiş ve “Tabii geçitteki bir kuş ölüsüne aldırmazsanız.” diye de eklemiş. Koridordaki kuş öleli aslında çok olmamış. Buraya da köstebek koridoru kazdığı sıralarda düşmüş gibi duruyormuş.

  Köstebek dişlerinin arasına karanlıkta parlayan ve etrafa ışık saçarak aydınlatan bir çöp almış ve koridor boyunca hanımlara yol göstermiş. Koridora ölü kuşun yanına yaklaştığında toprağı burnuyla eşeleyerek ışığın aydınlatabileceği bir delik açmış. İşte o zaman yerde yatan bir kırlangıç görmüşler. Kanatları yanına düşmüş başı ve ayakları tüylerinin arasına sokulmuş zavallıcık herhalde soğuktan ölmüş.

  Ormanda etrafında uçuşup cıvıl cıvıl ötüşen kuşlara karşı gönlünde sonsuz bir sevgi bulunan parmak kız gördüğü bu manzara karşısında çok üzülmüş. Fakat köstebek kırlangıcı ayağı ile iterek; ‘Artık ötmüyor. Dünyada kuş doğmak gibi bir felaket var mı? Allah’a çok şükür çocuklarımdan hiçbirinin başına böyle bir dert gelmedi. Varı yoğu ötüşünden ibaret bir kuş tez zamanda yoksulluğa düşer kış gelince de ölür.’ demiş.

  Tarla faresi; ‘Evet komşucuğum pek akıllıca konuştunuz. “Kiviit” diye ötmek neye yarar? Ancak yoksulluk içinde ölmek için birebirdir. Gene de öttükleri için tavus kuşu gibi kurulanlar bile var.’ demiş. Parmak kız bu konuşmalara katılmamış. Ama sırtları kuşa doğru döndüğünde kırlangıcın başındaki tüyleri kaldırıp bir öpücük kondurmuş. İçinden de; ‘Belki bu da yaz aylarında benim için neşeli neşeli ötenlerden biridir. Şayet öyleyse ona ne sevinçler ne mutluluklar borçluyum.’ demiş.

  Köstebek ışığın girmesi için açtığı deliği tıkadıktan sonra hanımları evlerine kadar uğurlamış fakat gece parmak kız uyuyamamış. Kalkmış saman çöplerinden bir hasır örmüş ve koridora gidip kırlangıcın üzerine örtmüş. Toprağın soğuğundan koruyabilmek için de ayrıca farenin evinde bulduğu pamuklarla iyice sarmış; ‘Allah’a ısmarladık şirin küçük kuşcağız. Ağaçlar yaprakla örtülüyken güneş bizi ısıtırken yaz boyunca neşeli şarkılarını dinledim.’ demiş. Sonra da başını kuşun göğsüne dayamış fakat korku ile doğrulması bir olmuş.

  Çok heyecanlanan parmak kız önce ürkmüş. Kendisi bir başparmak büyüklüğünde olduğundan kuş yanında dev gibi duruyormuş. Yine de gayretle kırlangıcın iki yanındaki pamukları iyice sarmış yorgan olarak kullandığı nane yaprağını da getirip kırlangıcın başına koymuş.

  Ertesi gece parmak kız sürünerek kırlangıca bakmaya gitmiş ve onu hayatta bulmuş. Zavallı kırlangıç çok bitkin ve hasta olduğundan küçük kıza bakmak için gözlerini zorlukla aralayabilmiş.

  Koridor çok karanlık olduğu için parmak pız elinde ışıltılı bir çöp tutmaktaymış.

  Hasta kırlangıç; ‘Sana nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum küçüğüm. Beni öyle ısıttın ki yakında hiçbir eyim kalmayacak. Tamamen iyileştiğim zaman ben de güneşi çok olan ülkelere gideceğim.’ demiş.

  Parmak kız kırlangıcın başını okşamış ve ‘Dışarısı çok soğuk. O kadar çok kar var ki her taraf buz tutmuş. Sıcacık yatağında yatıp bir an önce iyileşmelisin. Senin için elimden geleni yapacağım demiş.

  Parmak kız bunları söyledikten sonra çiçek yaprağıyla su getirip kırlangıca içirmiş. Sonra da onun kanadını bir çalıya çarparak nasıl yaralandığını dinlemiş. Bu nedenle kırlangıç arkadaşları kadar hızlı uçamamış. Sıcak ülkelere doğru zaman kaybetmeden yollarına devam ederlerken o daha fazla dayanamamış yorgunluktan ve halsizlikten yere düşmüş. Kendinden geçmiş. Nasıl olup da buralara geldiğini hatırlayamıyormuş.

  Zavallı kırlangıç bütün kış mevsimini orada geçirmiş. Parmak kız tarla faresi ile köstebeğe sezdirmeden kırlangıca yardım ediyormuş. Çünkü onların birtakım nedenlerle bu yardımları engellemelerinden korkuyormuş.

  Yavaş yavaş güneş toprağı ısıtmaya ilkbahar tüm güzelliğiyle kendini göstermeye başlamış. Kırlangıç artık parmak kıza veda etme zamanın geldiğini biliyormuş. Ondan köstebeğin açıp kapattığı deliği yeniden açmasını istemiş. Sırtına binip yakındaki ormana gelip gelmeyeceğini sormuş. Oradan ayrılmasının arkadaşı tarla faresini çok üzeceğini bilen parmak kız; ‘Seninle gelebilmeyi çok isterdim fakat olmaz.’ diye cevap vermiş.

  Kırlangıç güneşli yerlere doğru uçarken; ‘O halde hoşça kal benim nazlı küçük çocuğum. Senin yaptıklarını asla unutmayacağım. Allaha ısmarladık!’ demiş.

  Parmak kız gözleri yaşlarla dolu kırlangıcın gidişini izliyormuş. Bu ayrılığa nasıl dayanacağını düşünmeye başlamış çünkü kırlangıca yürekten bağlanmış. Kırlangıç son bir defa; “Kiviit! Kiviiit!” diye öterek gözden kaybolmuş.

  Parmak kızın derdi yaz mevsimin gelmesiyle birlikte artmaya başlamış. Güneşe çıkıp ısınması imkânsızlaşmış. Tarla faresinin evinin üzerindeki buğdaylar büyümüş parmak boyundaki bir kız için geçilmesi zor bir orman haline gelmiş.

  Tarla faresi;
  —Artık yaz geldi. O can sıkıcı kadife kürklü köstebek mutlaka seninle evlenmek istediğine göre çeyizini hazırlamalısın. Sonra en güzel çeyizler gerek. Köstebek karısının hemen hemen hiç eksiği olmamalı.

  Tarla faresi bu amaçla dört çıkrık kiralamış. Parmak kız iplik eğiriyor gece gündüz demeden çalışıyormuş. Durmaksızın kumaş dokusunlar diye gündelikle dört tane örümcek tutmuş. Köstebek hemen her akşam misafirliğe geldikçe toprağı ısıtıp dayanılmaz hale getiren güneşi kötülemekteymiş. Bu yüzden düğün mevsim sonuna kalmış. Düğün günü yaklaştıkça parmak kız her gün güneşin doğuşu ve batışında kapıya çıkıp rüzgârda sallanan buğday başaklarının arasından gökyüzünün mavisini doğanın güzelliklerini seyredip sevgili kırlangıcını düşünüyormuş. Fakat kırlangıç uzaklara gittiğinden belki hiç dönmeyeceğini düşünerek üzülüyormuş.

  Sonbahar yaklaşırken parmak kızın çeyizi tamamlanmış. İhtiyar fare; ‘Dört hafta sonra düğün yapılacak.’ Demiş fakat parmak kız ağlayarak çirkin köstebekle evlenmek istemediğini söylemiş.

  Fare; ‘Yoo… Yoo… İnatçılık yok rica ediyorum senden. Yoksa beyaz dişlerimin tadını tadarsın haa… Üstelik böyle yakışıklı bir erkekle evlendiğin için ne mutlu sana. Kürkün böylesi krallarda bile yoktur mutfağının kileri tıklım tıklım dolu. Karşına böyle kısmet çıktığı için sevinmelisin.’ demiş.

  Düğün günü gelip çatmış. Köstebek . Parmak kız’ı toprağın çok derinliklerindeki evine götürmek üzere gelmiş. Köstebek güneşi sevmediği için artık o da bir daha güneşin parlak ışıklarının girmeyeceğini düşünüyormuş. Tarla faresinin evinde hiç olmazsa gidip kapıdan dışarıya bakabiliyormuş.

  Parmak kız küçük kollarını kaldırarak; ‘Allah’a ısmarladık güneş! Allah’a ısmarladık. Senin ışıklarının girmediği bu iç karartıcı yerde yaşamaya mahkûmum artık ben.’ diye seslenmiş.

  Tarladaki buğdaylar biçilmiş yerde yalnızca samanlar kalmış. Bu nedenle parmak kız farenin evinin önünde birkaç adım ilerlemiş. Kırmızı bir çiçeği elini değdirmiş. Ona dönerek:

  - Allah’a ısmarladık. Eğer benim kırlangıç dostumu görürsen selamımı söyle demiş.

  Tam içeriye gireceği anda başının üzerinde “ Kiviiit!.. Kiviiit!” diye bir ses duymuş. Başını kaldırıp da baktığında çok sevdiği kırlangıcını görmüş. Kırlangıç da kızı gördüğü için çok sevinçliymiş. Parmak kız kırlangıca köstebekle zorla evlendirileceğini güneş girmeyen bir yeraltı evinde oturmaya mahkûm olacağını anlatmış. Bunları anlatırken de gözlerinden yağmur gibi yaşlar dökülüyormuş.

  Tüm bunları dinleyen kırlangıç:
  — Artık kış yaklaşıyor sıcak ülkelere gitmeye hazırlanıyoruz. Birlikte gelmek ister misin? Seni bir kuşakla sırtıma iyice bağlarım. Birbirimizden hiç ayrılmayız. Uzaklara çirkin köstebekle güneş girmeyen karanlık evinden çok uzaklara kaçarız. Böylece güneşin her gün görüldüğü göz kamaştırıcı çiçeklerin açtığı sıcak ülkelere varmak için birlikte dağlar aşarız gel ne olursun. Seni bu halde bırakamam. Ben yerde yarı donmuş baygın yatarken beni ölümden kurtardın sevgili küçük benimle gel.

  Parmak Kız:
  — Seninle elbette gelirim demiş:

  En sağlam tüylerden birine kuşağına bağlamış. Böylece kırlangıçla parmak kız ormanların denizlerin karla örtülü dağların üzerinden uçup gitmişler. Böyle rüzgâra ve soğuğa alışkın olmayan Parmak kız kırlangıcın tüyleri arasına iyice büzülmüş. Yalnızca aşağıdaki seyrine doyum olmaz güzellikleri seyredebilmek amacıyla başını çıkartıyormuş.

  Sonra iki dost sıcak ülkelere gelmişler. Buralar öyle güzel yerlermiş ki sanki güneşi daha parlak gökyüzü pırıl pırılmış.

  Bahçelerde bağ ve kayalıklarda sarılı kırmızı güzel asmalar kendiliğinden yetişiyor ormandaki ağaçlardan limonlar elmalar sarkıyormuş. Belki de dünyanın en güzel çocukları yollarda kırlarda bin bir renkli kelebeklerle oynuyorlarmış.

  Kırlangıç yol aldıkça gördüğü bu güzelliklere yeni güzellikler ekleniyormuş. Etrafı yemyeşil ağaçlarla çevrili mavi bir gölün ortasında bembeyaz mermerden bir saray görünmüş. Bu sarayın uzun sütunlarına asmalar sarılmış. İşte bu sütunların tepesinde birçok kırlangıç yuvası varmış. Tabii parmak kızı taşıyan kırlangıcındaki de oradaymış.

  Kırlangıç:
  — İşte evime geldik. Ama birlikte kalmamız yakışık almaz. Zaten seni ağırlamak durumunda değilim. Sen en güzel çiçeklerden birini seç. Seni orada rahat ettirebilmek için elimden geleni yapmaya çalışacağım demiş.

  Parmak kız ellerini çırparak:

  — Çok güzel ne mutlu bana! diye cevap vermiş.

  Aşağıda büyük bir mermer sütun üçe bölünmüş halde yere uzanıyormuş. Aralarında çok güzel çiçekler varmış. Kırlangıç parmak kızı yaprakların birisinin üzerine oturtmuş. Bu güzellikler içinde Parmak kız çok mutluymuş.

  Yaprağında oturduğu çiçeğin içine baktığında birden hayretler içinde kalakalmış. Çiçeğin içinde cam gibi pırıl pırıl bembeyaz ve küçük bir adam oturuyormuş. Adamın boyu bir parmak kadarmış. Omuzlarında parlak kanatları başında ise altın tacı varmış. Bu görkemli adam o çiçeğin perisiymiş.

  Oradaki her çiçek bir küçük erkekle kadına saray olmuş. Kendisi de tüm bu ulusa hükmediyormuş. Parmak kız kırlangıcın kulağına eğilerek; ‘Aman ne güzel.’ demiş.

  Koskoca dev gibi kırlangıcı görünce çiçekler kralı biraz korkmuş. Fakat yanındaki kıza gözü ilişince hem korkudan sıyrılmış hem de çok sevinmiş. Hayatında bu kadar güzel bir kıza ilk kez rastlıyormuş. Önce ismini sormuş. Sonra da başındaki tacı çıkararak parmak kızın başına koymuş.

  Ardından da kendisiyle evlenmek istediğini söylemiş. Razı olursa tüm çiçeklerin kraliçesi olacağını da sözlerine eklemeyi ihmal etmemiş. Karşısına çıkan bu şansın ne kurbağanın oğluna ne de siyah kadife kürklü köstebeğe benzediğini düşünen parmak kız “Evet!” demekte tereddüt etmemiş. Kral ve kraliçeye armağanlar vermek üzere her çiçekten erkekli kadınlı seçkin bir kalabalık ortaya çıkmış. Verilen armağanların içinde omzuna iliştirilen ve çiçekten uçmasına yarayan bir çift kanat kadar hoşuna giden olmamış.

  Parmak kız böyle ağırlanıyorken kırlangıç da yuvasında olabildiğine hüzünlü ötüyormuş çünkü parmak kızı çok sevmiş ve ondan hiçbir zaman ayrılmak istemiyormuş. İşte bu nedenle çok üzgünmüş.

  Çiçekler kralı Parmak Kız’a; ‘Bundan sonra senin adın Parmak Kız olmasın. Senin gibi güzel bir kıza yakışmayan çirkin bir ad bu bugünden sonra biz sana Maia diyeceğiz.’ demiş.

  Kırlangıç üzüntü içinde uzaklara doğru uçarken; ‘Allah’a ısmarladık! Allah’a ısmarladık!’ diyormuş.

  Kırlangıç gittiği ülkede Parmak kızın masalını yazan yazarın penceresinin üstündeki yuvasına yerleşmiş. Yazarda dört gözle onun dönüşünü bekliyormuş. Kırlangıç “Kiviiit!.. Kiviiit!” diyerek ona olan biteni anlatmış. Yazar bu serüveni böylece öğrenmiş ve çocuklar okusun diye yazmış.

  Hans Christian Andersen

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Külkedisi (Cinderella) Masalı - Çocuk-Masalları - Klasik Masallar- Masal-Özeti

  KÜLKEDİSİ (CİNDRELLA)  Bir zamanlar güzeller güzeli bir kız varmış. Annesi ölünce babası yeniden evlenmiş. Üvey annesi de ilk evliliğinden olan iki kızıyla birlikte gelip eve yerleşmiş. Bu iki kız yeni kız kardeşlerinden hiç hoşlanmamış.

  Odasında ne var ne yoksa tavan arasına fırlatıp atmışlar. Ona bir kardeş gibi davranmak şöyle dursun bütün ev işlerini üzerine yıkmışlar. Ev işleri bittikten sonra bile kızın onlarla oturmasına izin verilmiyormuş. Akşamları mutfakta sönmekte olan ocağın önünde duruyormuş tek başına ellerini küllere doğru tutup ısınmaya çalışarak. Bu yüzden üvey kız kardeşleri ona "Külkedisi" adını takmışla.

  Bir gün iki kız kardeşe sarayda verilecek bir balo için davetiye gelmiş. İkisi de heyecandan deliye dönmüşler. Herkes prensin evlenmek istediğini biliyormuş. ‘Bakarsın ikimizden birini seçer belli mi olur?’ diye düşünmüşler. İki kız kardeş de kendilerini mümkün olduğunca güzelleştirmek için hemen kolları sıvamışlar. Fakat maalesef bu biraz zormuş çünkü Külkedisi’nin aksine bayağı çirkinmiş her ikisi de.

  Balo akşamı üvey kardeşleri gittikten sonra külkedisi mutfakta oturmuş ve için için ağlamaya başlamış. "Neyin var neden ağlıyorsun Külkedisi?" diye sormuş bir kadın sesi.

  "Ben de baloya gitmek istiyordum" demiş hıçkırarak külkedisi.

  "Gideceksin öyleyse" demiş ses. Külkedisi duyduğu sese doğru dönüp bakmış şaşkınlıktan donakalmış. Güzel bir kadın duruyormuş yanı başında.  "Ben senin peri annenim
  " demiş kadın. "Şimdi kaybedecek zamanımız yok! Bana bir balkabağı getir hemen!"


  Külkedisi bir balkabağı getirmiş. Peri annesi sihirli değneğiyle dokununca balkabağı birdenbire altından bir fayton oluvermiş.

  "Şimdi de altı fare..." Külkedisi altı fare bulup getirmiş peri annesi onları hemen ata dönüştürmüş.


  "Bir sıçan..." Onu da arabacı yapmış.


  "Ve altı kertenkele..." Onları da faytonun arkasında koşacak altı uşağa çevirivermiş.

  Nihayet külkedisine gelmiş sıra. Peri değneğiyle bir dokununca Külkedisinin yırtık pırtık giysileri nefesleri kesecek harika bir elbiseye dönmüşmüş. Ayaklarında bir çift camdan ayakkabı pırıl pırıl parlıyormuş.

  "Bir şey var yalnız" demiş Peri. "Gece yarısına kadar eve dönmelisin. Saat on ikide elbisen tekrar eski giysilerine faytonun balkabağına atların fareye dönüşecek. Prensin bunu görmesini istemezsin herhalde? Şimdi git dilediğince eğlen."

  O gece külkedisi balonun yıldızı olmuş. Baloya katılan hanımlar -özellikle de iki üvey kız kardeşi- onun elbisesini çok beğenmişler ve terzisinin adını öğrenmek için ona yalvarmışlar. Beyefendilerin hepsi onunla dans etmek için birbirleriyle yarışmışlar. Prens ise götür görmez ona âşık olmuş! Ve o andan sonra hiç kimseye bu kızla dans etmek için izin verilmemiş. Saatler saatleri dakikalar dakikaları kovalamış ve külkedisi saat tam on ikiyi vuracağı sırada evde olması gerektiğini hatırlamış. "Gitme!" diye seslenmiş prens arkasından ama külkedisi bir an bile durmadan koşup oradan uzaklaşmış. Sokağa çaktığında elbisesi tekrar eski elbiselerine dönüşmüş. Geriye kala kala camdan ayakkabıların bir teki kalmış. Diğer tekini nerede kaybettiğini bilmiyormuş. O gece Külkedisi uyuyana kadar ağlamış. Hayatının bir daha asla o geceki kadar harika olamayacağını düşünüyormuş. Ama bu doğru değilmiş. Ayakkabının diğer tekini sarayın merdivenlerinde bulmuşlar. Ertesi sabah prens ev ev dolaşıp ayakkabıyı tek tek bütün genç kızlara denetmiş. "Bu ayakkabının dün gece karşılaştığım güzel sahibini bulamazsam yaşayamam" demiş. Derken külkedisi’nin evine gelmiş. Üvey kardeşleri ayakkabıyı denemişler. Olmamış. Ayaklarına girmemiş bile. Prens çok üzgünmüş çünkü uğramadığı sadece birkaç ev kalmış. Tam oradan ayrılacakken evin hizmetçisi dikkatini çekmiş.

  "Hanımefendi" demiş Prens Külkedisi’ne "Bir de siz deneseniz?"

  "O mu deneyecek? Ne münasebet!" diye haykırmış üvey kardeşler.  Fakat Prens ısrar etmiş. Külkedisi’nin ne kadar güzel bir kız olduğu gözünden kaçmamış. Tabii ayakkabı külkedisinin ayağına kalıp gibi oturmuş. Prens diz çöküp külkedisine evlenme teklif ederken iki üvey kardeşe de öfke ve kıskançlıkla olanları seyretmek kalmış. Külkedisi prensin teklifini tabii ki kabul etmiş. Ve harika bir düğünle evlenip mutlu mesut yaşamışlar.  Charles Perrault

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Obur Kaplumbağa


  Bir varmış bir yokmuş

  Evvel zaman içinde kalbur saman içinde

  Allah’ın yarattıkları buğday tanesinden çokmuş.

  Kimi kavak gibi uzun kimi kabak gibi tombulmuş Kimi yürürken tıs tıs eder kimi kuş gibi uçarmış.

  Yeşil mi yeşil güzel mi güzel bir orman içinde iki arkadaş kaplumbağa yaşarmış. Birinin adı Meyşa diğerininki ise Tişni imiş. Meyşa ile Tişni çok iyi arkadaşmış.

  Meyşa hareketli yardımsever çalışkan dost canlısı bir kaplumbağaymış. Tişni ise tembel dünyayı umursamayan herkesten uzak durmayı seven bir kaplumbağaymış. Tek arkadaşı Meyşa imiş. Meyşa ve Tişni her akşam aynı ağacın altında buluşurlarmış.

  Meyşa her gün sabah uzun uzun yürür yolda gördüğü hayvanlarla tanışır arkadaş olurmuş. Tisni’ninse her gün yaptığı tek şey bol bol yemek yemek ve uyumakmış.

  Meyşa Tişni’ge devamlı olarak;

  — Haydi Tişni sen de biraz gez hareket et çok şişmanladın dermiş. Tişni ise;

  — Biz kaplumbağalar zaten yavaş hayvanlarız; bizim hareketimizden ne olacak diyerek yatarmış. Sürekli yemek yediğinden çok obur bir kaplumbağa olup çıkmış. Bulduğu her otu yiyormuş. Meyşa ona;

  — Her otu yeme zehirlenirsin dermiş ama o bildiğinden hiç şaşmaz kimsenin sözüne kulak asmazmış.

  Bir gün Meyşa Tişni’yi ormanda gezmeye ikna etmiş. Birkaç adım gidince Tişni “Yoruldum!” diye şikâyet etmiş.

  Dinlenmek için bir yerde durmuşlar. Sürekli boğazını düşünen Tişni yiyecek bulmak için etrafa bakmaya başlamış. Daha önce görmediği kırmızı meyveli bir sarmaşık görmüş. Yemek için meyvelere doğru ilerlemiş. Meyşa;

  _ Hayır Tişni onları yememeliyiz. Ne olduğunu bilmiyoruz zararlı olabilirler demiş.

  _ Baksana kırmızı kırmızı meyveler. Ne kadar da güzel görünüyor gel sen de ye demiş Tişni Meyşa yememesi için çok yalvardıysa da Tişni’yi vazgeçiremernis. Tişni hem yiyor hem de Meyşa’yı;

  — Gel gel sen de ye çok lezzetli diye çağırıyormuş.

  Tişni tıka basa yedikten sonra uyumaya gitmiş. Daha yeni uykuya dalmış ki dayanılmaz bir karın ağrısiyla uyanmış.

  Meyşa arkadaşının yanına koşmuş; ama elinden gelen hiçbir şey yokmuş. Tişni karın ağrısıyla kıvranıyormuş. Meyşa ne yapacağını şaşırmış. Aklına arkadaşı geyiği çağırmak gelmiş. Geyik hastalıklardan anlarmış. Koşa koşa geyiğin yanına gitmiş. Tişni’nin başına gelenleri ona anlatmış. Geyik şifalı otlardan bir ilaç hazırlamış. Tişni’ye bunu içirmiş.

  Tişni o günden sonra bir daha asla bilmediği yiyecekleri yememiş. Meyşa ile birlikte her gün ormanda uzun yürüyüşler yapmış. Meyşa artık onun çok yemesine de engel oluyormuş. Tişni şişmanlıktan kurtulmuş sağlıklı bir kaplumbağa olmuş. İki arkadaş ormanda uzun yıllar yaşamışlar.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart İki Kurbağa
  Biri beyaz diğeri siyah renkteki kurbağanın huy ve mizacı tıpkı renkleri gibi zıtmış. Ak kurbağa ne kadar iyimserse Karakurbağa o kadar kötümsermiş. Ak kurbağa bir şeye “ak” mı dedi; o hemen atılıp “kara” dermiş. Her şeyin olumsuz tarafını görmeye o kadar alışmış ki gördüğü her şeyi eleştirmeyi neredeyse meslek haline getirmiş. Yağmur yağsa Karakurbağa:

  “Offff! Olacak şey mi şimdi bu?” diye şikayete başlarmış. “Yağmurda ne derenin tadı olur ne de ortalıkta avlayacak sinek bulunur. Nefret ediyorum yağmurdan!”

  Arkadaşının aksine her şeyin güzel tarafını görmeyi seven Akkurbağa cevap vermeden edemezmiş:

  “Haksızlık etme lütfen! Sırf senin keyfin bozuldu diye güzelim yağmura niye düşman oluyorsun ki? Hem söylesene yağmur yağmasa bizim evimiz-yurdumuz olan dereler sazlıklar bataklıklar kalır mı ortada?”

  Elbette o bu sözlerini tamamlayamadan Karakurbağa atılırmış:

  “Tamam tamam bay çok bilmiş kurbağa! Biliyor musun sen tam da insanların sözünü ettiği şu Polyanna’ya benziyorsun. Mutluluk rolü oynayacağım diye saçma sapan sözler ediyorsun. Hani uçurumdan aşağı düşsen ‘bak ne güzel uçuyorum’ diyeceksin neredeyse. Azıcık gerçekçi olsana canım!”

  Akkurbağa genelde bu tür tartışmaları uzatmak istemez ve şöyle dermiş:

  “Gerçeği görmek için asıl kendi kötümser bakışını terk etmelisin.”

  İşte böyle iki zıt kutupmuş bu iki kurbağa…

  Günlerden birgün canları sıkılınca derenin yakınındaki köye doğru gitmeye karar vermişler. Akkurbağa:

  “İstersen fazla yaklaşmayalım biliyorsun yaramaz çocuklar bizi görürse canımızı acıtabilirler” dediyse de Karakurbağa ısrar etmiş:

  “Akşamın bu karanlığında çocuklar bizi nereden görecek Allah aşkına! Şu en yakındaki evin oraya kadar gidelim sonra geri döneriz. Korkaklığı bırak şimdi.”

  Akkurbağa korkaklıkla suçlanmaktan çekindiğinden çaresiz kabul etmiş. Köye girmişler ve evin yanına gelmişler. Akkurbağa sıkıntılı bir vıraklama ile “Hadi artık dönelim içimde kötü duygular var!” demiş demesine ama Karakurbağa heyecanla atılmış:

  “Gel bir oyun oynayıp öyle dönelim. Şuradaki yüksek kovayı görüyor musun? İkimiz aynı anda üstünden zıplayacağız. Bakalım yarışmayı kim kazanacak?”

  “Akşamın bu vaktinde bırak böyle çocuklukları lütfen!” diye itiraz edecek olmuş Akkurbağa ancak yaramaz arkadaşı bir türlü fikrinden vazgeçmemiş. Hatta “Dediğimi yapmazsan seninle artık arkadaş olmam!” diye tehdit bile savurmuş. Bunca yıllık arkadaşını kaybetmek istemeyen Akkurbağa bu teklifi de istemeye istemeye kabul etmiş.

  İki kurbağa hızla koşup zıplamışlar. Ama ne olduysa o zaman olmuş ve tam kova dedikleri şeyin üzerinde çarpışıp içine düşmüşler! Acı gerçeği o zaman anlamışlar: üzerinden atlamaya çalıştıkları o şey yarısına kadar dolu kocaman bir süt güğümü değil miymiş meğer!

  Yorulana kadar giriştikleri denemelerin sonucunda başka bir gerçeği daha anlamışlar: Güğümün kenarları zıplayıp çıkmalarına imkân vermeyecek kadar yüksekmiş. Karakurbağa ümitsizlik içinde haykırmış:

  “Mahvolduk! Buradan çıkmamız mümkün değil! Bu güğümün içinde ölüp gideceğiz.”

  “O kadar kolay pes etme bakalım” diye karşılık vermiş Akkurbağa. “Çıkmadık candan ümit kesilmez. Kim bilir hiç ummadığımız bir anda imdadımıza yardımsever bir el yetişir belki de.”

  Karakurbağa acı bir kahkaha attıktan sonra şöyle demiş:

  “Benim kurbağa Polyannam! Neler sayıklıyorsun sen? Bari böylesi bir haldeyken hayal görmekten vazgeç.”

  “Ben hayal filan görmüyorum. Nasıl bilmiyorum ama buradan kurtulacakmışız gibi bir his var içimde. Kendini koyuverme sakın!”

  Ne yazık ki Karakurbağa’nın ümitsizliği her geçen dakika bütün kalbini daha çok kaplamış ve ümitsizliği arttıkça bacaklarındaki güç ve kuvvet de azaldıkça azalmış. Ve en sonunda:

  “Bacaklarımda derman kalmamış. Hakkını helal et kardeşim!” deyip sütte yüzmekten vazgeçmiş. Bir-iki dakika sonra da son nefesini vermiş…

  Akkurbağa arkadaşının bu kadar kolay vazgeçip ölmesine çok üzülmüş fakat ümidini hiç yitirmemiş. Sürekli şu şekilde yalvarmış Allah’a:

  “Darda kalanların sesini ancak Sen duyar onların imdadına ancak Sen koşarsın! Senin rahmet ve şefkatin süt güğümüne düşmüş zavallı bir kurbağaya da yetişir elbet! Kurtar beni Allahım!”

  Akkurbağa bu şekilde yalvarırken bir taraftan da sebebini bilmeden sütün içinde var gücüyle çırpınmış. Karanlıkta yapayalnız çaresiz ama hiç ümitsizliğe düşmeden…

  çırpınmış çırpınmış… Bu hal dakikalarca devam etmiş. Bir ara arka tarafından ayağına birşey çarpmış. Dönüp baktığında bunun irice bir tereyağı topağı olduğunu görmüş. Oraya nereden geldiğini düşününce bu tereyağının farkında olmadan kendi çırpınışlarıyla meydana geldiğini anlamış.

  Gözleri sevinçle parlamış çünkü bu onun kurtuluş vesilesi olabilirmiş!

  Azalmaya yüz tutan gücü ummadığı kadar artmış. Bu defa niçin yaptığını bilerek bacaklarını yine çırpıp durmuş. Bir saat kadar sonra tere yağ topağı o kadar büyümüş ki onun üstüne basıp zıpladığı gibi güğümün dışına atlamış ve ilk sözü şu olmuş:

  “Rahmetinden ümidimi kestirmediğin ve imdadıma yetiştiğin için Sana şükürler olsun Allah’ım!”

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş