Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart En Güzel Masallar En Güzel Çocuk Masalları
  UYSAL KEDİ


  Tekir kedi pek uysalmış

  Uysallıkta ödül almış.


  Bu yüzden herkes onunla

  Dalga geçermiş oyunla.


  Bazısı vurup kaçarmış

  Üstüne toprak saçarmış


  Kimisi vurup başına

  Ortak olurmuş aşına.


  Oyuncak olmuş ellerde

  İsmiyse "uyuz" dillerde.


  Bir gün köpek onu görmüş

  Yanına varıp yürümüş.


  Ona vurmaya başlamış

  Lâf ile epey haşlamış.


  Tekir kedi hep sabretmiş

  Aldırmadan çekip gitmiş.


  Ama köpek bu durur mu?

  Isırmış sağını solunu


  Kedi kaçmış o yürümüş

  Gözünü öfke bürümüş.


  En son kedi pek mecâlsiz

  Köşeye sıkışmış hâlsiz


  Köpek “Fırsat budur.” demiş

  Her yanını hep dişlemiş.


  Kedi bakmış iş çetindir

  Köpek ise pek haindir.


  Hem ısırıp sırıtıyor

  Zevk ile de kırıtıyor.


  Kaçacak yer de hiç yokmuş

  Kedi artık yayda okmuş.


  Köpek ise işkencede

  Bakmadan vurmuş yine de.


  Kedi bir anda fırlamış

  Köpek havlamış hırlamış.


  Kedi üstte o alttaymış

  Bir de ona lâflar saymış.


  En son köpek kaçmış ordan

  Yara almış şurdan burdan


  Kedi kazanmış savaşı

  Bunu duymuş bütün çarşı.


  Merak ederek sormuşlar

  Etrafını hep sarmışlar.


  Demişler bu nasıl oldu

  Olay nasıl vuku buldu.


  Kedi anlatmış olayı

  Şaşmış çarşının alayı.


  Biri demiş: "Sen uysaldın

  Nasıl vahşi şekil aldın?"


  Kedi demiş: "Bu pek açık

  Ben uysalım değil kaçık."


  Sıkışınca bir an gelir

  Kedi de arslan kesilir!


  MEHMET ERDOĞAN


  HAYAL KUŞU


  Furkan yine televizyonun başına geçmiş televizyondaki çizgi filmi seyrediyordu.

  Çok uzun zamandır televizyonun karşısındaydı.
  Annesi mutfaktan seslendi:

  -Furkan yeter artık. Biraz da derslerine vakit ayır. Yakında göz doktoruna gitmek zorunda kalacağız. Bu kadar çok televizyon seyredilmez ki.

  Furkan her seferinde kendi kendine bu kadar çok televizyon izlemeyeceğini söylüyor; ancak televizyona bir daldı mı vaktin nasıl geçtiğini anlamıyordu. Saate baktığında babasının işten dönme vaktinin yaklaştığını fark etti. Seyrettiği çizgi film bitsin hemen derslerinin başına geçecekti.

  Bu arada çizgi filmdeki çocuk ağlayarak kaçıyor koca başlı çirkin robot onu kovalıyordu.

  Çocuk kaçtı robot kovaladı. Robot kocaman adımlarıyla koştu koştu bir uçurumun kenarına geldi. Oradan hop atladı ve şimdi
  Furkan'ın yanındaydı.

  Furkan korkudan donakalmıştı. Çizgi filmdeki koca başlı çirkin robot konuşmaya da başlamıştı.

  -Merhaba çocuk dedi.
  Furkan cevap veremiyordu. Dili tutulmuştu sanki. Sonra kısık bir sesle:

  -Merhaba ama sen nasıl geldin buraya diyebildi.
  Ben senin gibi çocukların arkadaşıyım. Hayâlinde beni nereye istersen oraya koyarsın.

  Furkan bunu hayâl etmediğini düşündü. Acaba hayâl etmiş miydi? Bilmiyordu.

  Kafası karıştı.
  -Ben hayâl ettiğim için mi geldin?

  -Sen dedi çizgi filmdeki robot. Televizyondaki çizgi filmleri ve kahramanlarını o kadar çok seviyorsun ki biz de senin yanına gelmek istedik.

  -Ama ben senin gelmeni istememiştim ki dedi Furkan.
  Sözünü yeni tamamlamıştı ki arkasından Daltonlar’dan biri konuşmaya başladı.

  -Sen bizi hayâllerinde o kadar büyüttün ki bizler de senin gibi oluverdik.

  Furkan çizgi filmlerdeki kahramanları hayâlinde çok büyütür onlarla yatar onlarla kalkardı. Defalarca izlediği filmlerdeki kahramanların neler yapacağını önceden bilse de yine filmi izlemeye devam eder derslerini ihmal ederdi. Şimdi odanın içinde çizgi film kahramanları birer birer ortaya çıkıyordu.

  Kırmızı Başlıklı Kız koşuyor kurt onu kovalıyor; Temel Reis ve Kaba Sakal kavga ediyor; öbür tarafta Safinaz ağlıyor; Red Kid atı ile odada koşturuyor; Gargamel Furkan'ın üzerine doğru geliyordu. Furkan bunlardan bazılarını hiç sevmez hep onların yenilmesini isterdi.

  Şimdi çirkin robotlar ne olduğu belli olmayan hayvanlar çizgi film kahramanları odaya doluşmuş bir oraya bir buraya koşuyorlardı. Furkan nasıl hareket etmesi gerektiğini kestiremedi. En sonunda kulaklarını kapayıp:

  -Çıkın dışarı. Odamı hemen boşaltın diyerek avazı çıktığı kadar bağırdı. Furkan'ın bağırmasına mutfakta yemek hazırlayan annesi koştu. Furkan elleri kulaklarında bağırıyor ağlıyordu. Televizyonun sesi iyice açılmıştı ve televizyonda çizgi film vardı. Furkan'ın annesi televizyonu kapatıp oğluna sarıldı.

  -Furkancığım ne oldu yavrum? Bak ben yanındayım diyerek neler olduğunu anlamaya çalışıyordu. Furkan dili tutulmuşçasına hiç konuşmadan annesine sarıldı ve bir süre öylece kaldı. Annesi bir yandan Furkan'ın başını okşuyor; bir yandan da: Kimleri odadan çıkardın oğlum kimse yok ki diye Furkan'ı sakinleştirmeye çalışıyordu. Furkan annesinin göğsünden başını kaldırıp odaya baktı. Gerçekten de etrafta kimsecikler yoktu. Çizgi film kahramanları robotlar hepsi kaybolmuştu. Demek hayâl görmüştü.

  O kadar uzun süredir televizyonda çizgi film seyrediyordu ki babasına dediği gibi hayâlle gerçeği birbirine karıştırmıştı. Oturduğu yerden kalkıp odasına yöneldi. Bir yandan da hem kendine hem de annesine söz veriyordu.

  Bir an önce derslerimi bitireyim. Artık uzun süre televizyon seyretmek istemiyorum. Biraz da kitaplarıma vakit ayırsam iyi olacak dedi kendi kendine. Annesi Furkan'ın arkasından bakarken neler olduğunu hâlâ anlamamıştı.


  ÖPÜCÜK SAYAN MELEKLER

  Biricik Peygamberimiz Hz. Muhammed (sallallahü aleyhi ve sellem) çocukları çok ama çok sever ve “Küçüklerimize şefkat etmeyen bizden değildir.” derdi. Allah Resulü çocuklara olan bu sevgisini her fırsatta gösterirdi. “Kokusu Cennet kokusudur.” dediği çocukları öpüp koklar mübarek dizlerine oturtur bağrına basar başlarını ve yanaklarını sevgiyle okşayıp onlara dua ederdi. Bazen de yolda gördüğü çocukları bineğine alıp gezdirirdi.

  Bu sevgi o kadar çoktu ki Sevgili Peygamberimizin yanında yetişen Hz. Enes (r.a):

  - Çocuklara karşı Hz. Peygamberden daha şefkatli olan hiç kimseyi görmedim demiştir.

  Onun sevgisiyle şereflenmiş şanslı çocuklardan olan İbnu Rebîa anlatıyor: “Babam beni Abbas da oğlu el-Fadl’ı Resûlullaha gönderdi. Yanına gittiğimiz zaman bizi sağlı sollu oturttu ve bizi öylesine sıkı kucakladı ki daha içten sarılanını görmedik.”

  Sevgili Peygamberimizi torunu Hz. Hasan’ı öperken gören Akra’ İbnu Hâbis bunu tuhaf karşıladı ve: “Benim on tane çocuğum var. Fakat onlardan hiçbirini öpmedim.” dedi. Peygamber Efendimiz de ona bakıp şu cevabı verdi: “Merhamet etmeyene merhamet edilmez.” Yani çocuğuna şefkat gösterip acımayana Allah da şefkat gösterip acımaz.

  Bir keresinde de bedevîlerden (çöl Araplarından) bir grup Peygamber Efendimize gelip “Çocuklarınızı öper misiniz?” diye sormuştu. “Evet” cevabını alınca “Fakat biz Allah’a andolsun ki öpmeyiz.” dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz: “Allah kalplerinizden merhameti çıkardı ise ben ne yapabilirim?” buyurdular.

  Sevgili Peygamberimiz herkesi çocuklarını öpmeye teşvik etmiş ve şöyle demiştir: “Çocuklarınızı çok öpün. Zira her öpücük için size Cennet’te bir derece verilir. Melekler öpücüklerinizi sayarlar ve sizin için yazarlar.”

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  İĞNEYİ UNUTMA


  Safiye her gece anasını rüyasında görür; rüyadan uyanınca büyük bir acı hissederdi. Gecenin al yalazında gözyaşları üşütürdü yüreğini. Yatak sıcaktı ama gözyaşları buz gibiydi. Ne kadar özlemişti böyle. Birkaç hafta olmuştu anası bu dünyadan göçeli.

  Herkes anasını "Güllü" diye çağırırdı. Asıl adı Gülfikâr uzun geldiği için böyle derlerdi. Rüyasında anasına doğru koşuyor tam elinden tutacak gibi oluyorken birden uyanıyordu. Tekrar gözlerini sıkıca kapatıp yeniden aynı rüyayı görmeye çalışıyordu. Ama dalmak ne mümkün. Gözlerine hasret kokan gözyaşlarından başka bir şey gelmiyordu.

  Sabaha kadar anasının özlemiyle için için ağladığından yastık ıslanırdı. Bunu da küçük kardeşinden gizlemek zorundaydı. Çünkü; anası Selim'i Safiye' ye emanet etmişti. Son görüşmelerinde ellerini avuçlarının içine alırken güzel bir seyahate çıkacakmış gibiydi. Avuçlarına ne zaman baksa anasının sıcaklığı parmak aralarından düşüp kaybolacakmış gibi gelir ellerini sıkı sıkı yumardı.

  İşte sırf anacığına verdiği bu söz yüzünden gece sabaha kadar gözyaşlarıyla ıslanan yastığını kardeşi Selim'den gizlerdi. Görürse: "Abla niçin ağlıyorsun ki?" diyeceğinden ve ona cevap verememekten korkuyordu.

  İş yapmak Safiye’yi hiç mi hiç yormuyordu. Akranları dışarıda oynarken o kazları suya götürmek çamaşır yıkamak kardeşine ve babasına yemek hazırlamakla uğraşıyordu. Bu işlerin yanında bir de uyurken altını ıslatan Selim'in yatağını bahçe duvarına asmak vardı.
  Safiye anasından kalan bütün eşyalara gözü gibi bakardı. Tertemiz kullanır onlara zarar gelmemesi için özen gösterirdi.

  Anasının en sevdiği gül desenli önlük bir gün koyunları sağarken yırtıldı. İçi parçalandı. Âdeta önlükteki güllerin dikenleri yüreğine sürtünmüş de acı veriyordu. Yırtılma sesini duyar duymaz koyunun memesini bıraktı. Donakaldı. Önlüğü incitmekten korkar gibi nazik hareketlerle kollarının arasına alıp iyice kokladı. Sanki hâlâ anasının kokusu vardı. Akşam saatleri olduğu için sökük tam görünmüyordu.
  Önlüğü tamir etmeyi düşündü ama akşam vakti iğneyi ipliği nereden bulacaktı. "Köydeki dükkânlarda da yoktur."diye düşündü. Ancak babasına söyleyecek ilçeden almasını isteyecekti. Süt sağmayı yarım bırakmamak için işini tamamladı.

  Sütü sağıp elinde bakraçla içeri girdiğinde babası da kapıdan giriyordu. Safiye'yi gören Zihni Ağa:

  - Benim güzel kızım nasılmış bugün.
  - İyiyim baba.
  - Bize hangi yemeği yapacaksın bu akşam.
  - Süt çorbası baba.

  Süt çorbasını duyunca Selim'in gözleri parladı:
  - Benim de nicedir aklımdan geçiyordu. Anamın da en çok sevdiği yemek deyince bir an için odayı bir sessizlik kapladı. Zihni Ağa bu durumu geçiştirmek için Selim'i kucağına alıp:

  - Bugün kazları iyi otlattın mı bakayım? dedi.

  Selim sarı kaşlarını heyecanla kaldırıp:
  - He ya baba! Hem de en yeşil yerlerde otlattım.
  - Aferin benim aslan oğlum.
  Selim büyük adam gibi konuşunca evin neşesi gelirdi. Yemek hazırlanırken Safiye babasına yaklaşıp:

  - Baba yarın ilçeye giden biri var mı?
  - Hayırdır ne oldu ki?
  - Önlük yırtıldı da... Dikecek iğne iplik lâzım oldu.

  - Hııım!.. Hele bir sabah olsun bakarız çaresine kızım. Elbet bir giden bulunur.

  Safiye bütün akşam yırtılan önlüğü düşündü. Bu düşünceyle uykuya daldı.

  Rüyasında annesini gördü. Yine güller arasında duruyordu. Bu kez Safiye'yi yanına çağırıp:

  - Kızım iğne iplik arıyorsan ocağın üstündeki taşta iğne ve iplik var. Onları oradan al ama kullandıktan sonra komşu Zehra yengene götür. İğneyi ondan emanet almıştım dedi.

  Safiye şaşkınlıktan sadece : "Peki ana." diyebildi.

  - Aman emanetleri vermeyi unutma diye ilâve etti Güllü ana.
  - Unutmam ana dedikten sonra bir daha anasına sarılacaktı ki yorgana sarılmış bir şekilde uyandı. Bütün bunların bir rüya olduğunu anladı.

  Rüya devam etsin diye ümitle gözlerini kapadı ama nafile; uyku girmiyordu gözüne. Sabah ezanı da okunmaya başlayınca kalkıp abdest aldı.

  Bu arada babasının da uyandığını fark etti. Babası namaz için camiye gidecekti. Safiye namaz kıldıktan sonra: "Hava aydınlanana kadar ocağı yakayım." dedi. Kibrit almak için ocağın üstündeki taşa baktı. Rüyasında anasının söylediği yerde burulu bir kağıt gördü. Aceleyle aldı. İçini açınca hayretler içinde kaldı. Anasının dediği gibi kağıdın içinde iğne iplik vardı. Kağıdı bir kelebek kanadının narinliği ile iyice göğsüne bastırdı. Anasına hasret gideriyordu.

  Bu arada birazdan babasının camiden geleceğini ve ocağı hâlâ yakmadığını hatırladı. Ocağı bir çırpıda yakıp üzerine akşamdan kalma çorbayı koydu. Ardından da önlüğün yırtığını özene bezene dikti. Ocaktan kor alıp kömürlü ütünün içine koydu. Dikkatli bir şekilde ütüleyip dolaba yerleştirdi.

  Zihni Ağa eve geri geldiğinde bütün olanları ona anlattı. Babası gözyaşlarını gizlemek için koyunları bahane edip odadan çıktı.

  Kahvaltı hazırlanırken babası da koyunları köyün sürüsüne katmak için köy meydanına gitti. O da Selim'i uyandırmak için odasına gittiğinde Selim'in uyandığını suç işlemiş gibi bir köşede beklediğini gördü. Anlaşılan yine altına kaçırmıştı. Safiye kardeşini daha fazla üzmemek için yanına gidip:

  - A benim güzel kardeşim. Ne üzülüyorsun; asarız dışarıya öğleye kadar kurur çarşafı da yıkadık mı mis gibi olur dedikten sonra yorganı kucaklayıp dışarı çıktı.

  Kahvaltıdan sonra anasının söylediği iğne ipliği alıp komşularının yanına gitti. Ne diyeceğini bilemediği için sadece iğneyi ipliği uzatıp:
  - Anam rüyama girdi. “Bunlar Zehra yengenindir ona ver.” deyiverdi.
  Daha fazla konuşamadı. Yutkundu ve yerinde kalakaldı. Duyduklarını Zehra hanımın aklı almıyordu. Başındaki yaşmağı düzeltir gibi yapıp yaşmağın bir ucuyla da gözyaşlarını sildi. Başını iki yana sallayıp:

  - Hey gidi rahmetli. Senin gibi komşu az bulunur diyebildi ancak.

  Safiye evde işlerinin olduğunu söyleyip evden çıktı. Zehra Hanım da:
  - Kızım buraya kadar gelip hemen mi gideceksin. Bari bir ayranımı iç dedi.

  - Başka bir zaman inşaallah.
  Safiye geriye dönerken anasının vermiş olduğu görevi yapmanın huzuru ile evinin yolunu tuttu. Yolda Selim'i kazları suya götürürken arkadaşlarıyla şakalaşmasını görünce hüznünün biraz daha azaldığını hissetti. Artık o kadar hüzünlü değildi.


  Akbabaların Umudu


  Çok eski çağlarda ülkenin birinde dinazorların yuvalandığı bir yer vardı. Dinazorlar yavrulama zamanı geldiğinde yumurtalarını buraya bırakırdı. Bazı dinazorlar bırakılan yumurtaların başını bekler yavruların yumurtadan çıkışında onların yaşama alışmaları için gereken ilk desteği sağlama görevini üstlenirdi. Bu dinazorlara "Öğretmen" denirdi. Dinazor yavruları kendi başlarına yaşamlarını sürdürebilecekleri büyüklüğe gelince yuvadan ayrılıp ülkenin diğer yerlerine yayılırdılar. Yuvadan çıkan dinazor yavrularının çoğu ülkenin en verimli topraklarının bulunduğu batıya göç ederdi. Burada yeşillikler ve bol yiyecek vardı. Batının en verimli alanları yedi tepeye yayılmış ağaçlık bölgeydi. Buraya "Yedi Tepe Ormanları" denirdi. Dinazor yavruları en çok Yedi Tepe Ormanları'na giderdi.

  Yedi Tepe Ormanları'nın nehir gibi akan mavi denizin yanında olması buraya ayrı bir güzellik veriyordu. Ormandaki hayvanlar çoğu zaman dinlenmek için deniz kıyısına iner boğazın diğer yakasındaki ormanlara ve kıyıdaki kumsala bakıp zaman geçirir birbirleriyle oynayıp eğlenirdi. Yedi Tepe Ormanları'nda yaşayan dinazorların sayısı çoktu. Dinazorlar ormandaki ağaçların arasında gizlenerek yaşadıklarından sayılarının ne denli çok olduğu diğer hayvanlarca bilinmezdi. İri gövdeli dinazorları görenler onlardan korkup kaçardı.

  Gerçi dinazorların çoğu başka hayvanlara zarar vermeden ormandaki yiyeceklerle yetinmeye çalışırdı ama diğer hayvanlar onların ürkütücü büyüklüğünden çekinir onlara pek yaklaşmazdı. Bazı kurnaz hayvanlar dinazorların kendilerine saldıracağını düşünüp orman yasalarını çiğnememeye çalışırdı. Bazıları da belli etmeden yasalara aykırı davranışlarını sürdürürdü... Yedi Tepe Ormanları'nda yalnız dinazorlar yaşamıyordu. Bu ormanın çevresindeki taşlık alanlarda akbabalar da yaşardı. Bilirsiniz akbabalar yeşil alanları sevmezler. Onlar taş ve kum çöllerinde yuvalanırlar.

  Yedi Tepe Ormanları'nın çevresindeki taşlık alanları kullanan akbabaların gözü hep Yedi Tepe Ormanları'ndaydı. Burayı nasıl taş çölüne çevireceklerini kuruyordular. Aslında bir çok orman alanını taş çölüne çevirmeyi başarıp buralara yuvalanarak sayılarını daha da çoğaltıyordular. Ormandaki ağaçların arasında gizlenmeye çalışan dinazorlar ormanlar yok oldukça saklanacak yer bulma güçlüğü çekiyordular. Bu nedenle akbabaların taş çölleri en çok dinazorları huzursuz ediyordu... Ormanları yok olan diğer hayvanlar taş çölündeki oyukların arasına saklanıp yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor ama açlıktan güçsüz düşünce akbabalara yem oluyordu.

  Yedi Tepe Ormanları'nın taş çölüne dönüşmeye başlaması üzerine dinazorlar yaşamak için kendilerine yeni bir yer aramaya başladılar. Sonunda boğaza bakan yamaçlardan birinde yeşilliği bozulmamış ağaçları akbabalarca yok edilmemiş bir vadi buldular. Bu alana "Yeşil Vadi" adını verdiler. Dinazorlar buranın da taş çölüne dönüşmemesi için akbabaları Yeşil Vadi'den uzak tutma kararı aldılar. Yedi Tepe Ormanlarında yaşamlarını sürdüren dinazorlar Yeşil Vadi'yi dinlenme alanı olarak kullanacaktı. Yedi Tepe Ormanları'nı yalnız akbabalar yok etmiyordu. Diğer hayvanların bilinçsizce ağaçları kemirmesi sonucu ağaçlar yok oluyor yerini çıplak topraklara bırakıyordu. Yedi Tepe Ormanlarının yer yer kel olup kabaklaştığı günlerde Yeşil Vadi'nin el değmemiş güzelliği dinazorları pek sevindirdi. Bu alana kimse zarar versin istemediler. Dinazorların en irilerinden olan iki Trex Yeşil Vadi'nin yönetimini üstlendiler.

  Tciretops ve Brantosaurus da onlara yardım etti. Yönetimin ilk işi Yeşil Vadi'de yaşayan hayvanların türlerini belirlemek oldu. Yeşil Vadi'de ağaçların ve çalıların arasında yaşayan tüm hayvan türlerini belirlemek çok zordu. Trex burada kaplumbağa yaşadığını öğrendi.

  Tüm dinazorlar çevreyi araştırıp kaç tane kaplumbağa yaşadığını bulmak istediler. Gördükleri her kaplumbağa numaralandırıldı ve Yeşil Vadi'de oniki kablumbağa olduğunu anlaşıldı. Söylentiye göre Yeşil Vadi'de papağanlar ve yılanlar da yaşıyordu. Dinazorlar bulabildikleri yılanların boyunlarına halka geçirdiler. Papağanları da ayak bileklerinden numaraladılar. Yeşil Vadi'de yaşayan tüm hayvanlar belirlendikten sonra Trex dinlenmeye gelen dinazorları topladı ve: - Arkadaşlar. Bu alanda yaşıyan tüm hayvanları belirledik.

  Bu hayvanlar Yeşil Vadi'ye bugüne değin zarar vermemişler bundan sonra da zarar vermezler. Başka hayvanların bu alana girmelerini engellersek Yeşil Vadi'nin yok olmasını önleriz. diye seslendi. Dinazorlar Yeşil Vadi'de yaşayan hayvanların yaşam koşullarını iyileştirmek ve kendilerine güzel bir dinlence ortamı hazırlamak için Yeşil Vadi'yi onarmaya başladılar. Hayvanların yuvalarının bakımı yapıldı dikenli çalılar budandı açık alanlara çiçekler ekildi yıkılan ağaçların yerine yeni ağaçlar dikildi. Yeşil Vadi daha güzel ve yaşanabilir bir ortam olmaya başladıkça dinazorlar seviniyordu. Yeşil Vadi'nin çevresinde sarp kayalar vardı. Bazı akbabalar bu kayaların üzerindeki taş yığınları arasına yuvalanmışdı. Bu alanda yaşıyan başka hayvanlar da vardı. Bunlar arada Yeşil Vadi'ye inip ağaçları kemirir Yeşil Vadi'nin küçülmesine bilinçsizce katkıda bulunurdular.

  Akbabalar kemirilen ağaçların bulunduğu yerlere taş yuvarlar ve bu alanı taş çölü yapardılar. Çevresi taşlarla çevrilen kabukları kemirilmiş ağaçlar zamanla ölüp gidince akbabalar bu taş çölüne inip hemen yuva yapmaya başlardı. Yeşil Vadi de aynı Yedi Tepe Ormanları gibi taş çölüne dönüşmek üzereydi... Bu durumu gören dinazorlar Yeşil Vadi'de yaşamayan diğer hayvanları buradan kovdular. Bu hayvanlar kayaların üzerindeki yuvalarına kaçışıp öfkeyle Yeşil Vadi'ye bakarak iç çektiler. Akbabalar sessizce dinazorların çabasına bakıp diğer hayvanları Yeşil Vadi'den kovuşlarını görünce: - Bir gün buraları da taş çölü olacak dinazorlar bizimle baş edemezler... diye için için güldüler. Akbabalar yalnız gülmekle kalmadı Yeşil Vadi'yi taş çölüne dönüştürmek için kurnazca hazırlanmış kurgularla taş çölü sınırlarını Yeşil Vadi'ye doğru ilerletmeye çalışdılar... Akbabalar bazen Yeşil Vadi sınırına yuvarladıkları taşların yanına gidip sınır taşlarının yerini değiştirmeye Yeşil Vadi'den toprak çalmaya çalışırdılar. Yeni yuvarlanan taşları üst üste dizerek sınır taşlarını eskiden de varmış gibi göstermeye çabalardılar... Yeşil Vadi'nin adım adım ilerleyen sınır taşlarıyla küçüldüğünü gören dinazorlar tam taşların yolu üzerine derin bir hendek kazdılar. Hendeği suyla doldurduktan sonra yakın akrabaları olan timsahları buraya çağırıp özgürce yaşamlarını sürdürmeyi önerdiler. Timsahlar hendeğin çamurlu suyunda yaşamaya başlayınca akbabalar timsahların kendilerini parçalamasından korkup taş yuvarlamaktan vazgeçtiler. Akbabaların taş çölünü genişletme çabaları engellenince boyunlarını büküp yeni kurnazlıklar düşünmeye başladılar... Amaçları Yeşil Vadi'ye yeni kayalar yuvarlayıp toprak kazanmak ve yeni taş yığınları arasında yuvalanmaktı... Yedi Tepe Ormanları'nı benzer yöntemlerle yok edip taş çöllerine yuvalanan akbabaların yaptıklarını Yeşil Vadi'de uygulayamamak yamaçlara yuvalanmış akbabaları çok öfkelendiriyordu. Beceriksizliklerine gülen Yedi Tepe Ormanları çevresinde yaşıyan diğer akbabaların davranışlarına da çok içerliyordular... Bir gün kayalar arasındaki ininden çıkan çakal boyunlarını büküp Yedi Vadi'ye bakan akbabaların hüzünlü duruşunu görünce dayanamadı ve sordu: - Ne derdiniz var sizin? Niye böyle hüzünlüsünüz? - Şu önümüzde uzanan Yeşil Vadi'ye bakıp iç çekiyoruz. Çakal çok şaşırdı. Daha önce yeşile bakıp da hüzünlenen hayvan görmediğini anımsadı. Gerekçelerini öğrenmek için: - Neden? dediğinde akbabalar üzgün bir tavırla: - Bu vadiyi taş çölüne çeviremedik. Böyle giderse burası hep yeşil kalacak... - Olsun bazı alanlar yeşil kalabilir. - Akrabalarımız bize gülüyor. Akbabaların yüz karası olduğumuzu düşünüyorlar. Onların arasına girmeye yüzümüz yok... - Taş yuvarlamayı denediniz mi? - Aşağıda timsahlar var. Hendeklere yaklaşmaya kalkınca bizi havada parçalıyorlar... - İşiniz zor anlaşılan. Size nasıl yardımcı olabilirim? - Yalan haber yaysak. Yeşil Vadi'de ağaçlar kesiliyor desek kıyım yapılıyor desek belki diğer hayvanlar ayaklanıp buraya gelir dinazorları buradan çıkarırlar.

  Sonra biz burayı taş çölüne çevirebiliriz. - Haberi nasıl yayacaksınız? - Onu bilemiyoruz iste. Senin tanıdıkların var mı? Bize yardım edermisin? - Ben de Yeşil Vadi'deki dinazorlardan hoşnut değilim.

  Yeşil Vadi'de avlanmamı engelliyorlar. Baykuş'tan yardım alabilir miyiz bir araştırayım. - Çok iyi olur. Sana bir gün borcumuzu öderiz. - Şöyle boğaza yakın bir yerde bir inim olsa iyi olur diyorum. - Söz sana güzel bir in veririz. O gece çakal kimseye görünmeden baykuşun yanına gitti. Ona akbabaların kendisinden yardım istediklerini söyledi. Baykuş akbabaların ne yapmak istediklerini bildiğinden onlara yardım etmek istemedi. Çakal baykuşun yardımını sağlamak için: - Ama dinazorlar Yeşil Vadi'ye yerleştiler. Ağaçları kesiyorlar doğayı yok ediyorlar... diye yalanlarını sıralamaya başladı. Önce çakalın söylediklerine kulak asmayan baykuş ardı arkası kesilmeyen yalanlara sonunda inanmaya başladı. İnandıkça öfkelendi öfkelendikçe yerinde duramaz oldu. Dayanamayıp: - Bu dinazorlara iyi bir ders vermeli... deyince çakal baykuşu kandırmış olduğunu düşünüp mutluluk içinde inine döndü. Baykuş Yeşil Vadi kıyımını dile getiren bir türkü besteledi. Kargaların hepsini yanına çağırdı. Bu türküyü bir çırpıda kargalara ezberletti. Sonra: - Yarın gün doğunca Yedi Tepe Ormanlarına gidecek ağaçtan ağaca konup bu türküyü okuyacaksınız. Diğer hayvanlar da dinazorların neler yaptığını öğrensinler... dedi. Kargalar öğrendikleri türküyü unutmamaya çalışarak uçuştular... Sabah olunca kargalar daldan dala konarak dinazorların kıyımını dile getiren türküyü söylediler. Çirkin sesleriyle tüm hayvanlara haykırarak seslendiler: - Kurtarın Yeşil Vadi'yi. Bir çıplak toprak parçasına daha dayanmamız söz konusu olamaz... dediler. Yedi Tepe Ormanlarında yaşayan tüm hayvanlar kan ağlayıp çevrelerindeki çıplak topraklara ve taş yığınlarına bakıp üzüntülerini dile getirdiler. Yedi Tepe Ormanlarında bir kıpırdanma başladı... Karga bu pek akıllı değildir ya! Bir tanesi uçtu gitti Yeşil Vadi'ye. Bir dalın üstüne kondu. Biraz soluklanıp dinlendikten sonra o çirkin sesiyle baykuşun türküsünü söylemeye başladı. Karganın çirkin sesini duyan dinazorlar çok şaşırdılar. Biraz dinleyince türkünün akbabaların kurnaz oyunlarından biri olduğunu hemen anladılar. Trex dayanamayıp çığlık atarak karganın tünediği ağacın dibine gitti.

  Ağacın gövdesini elleriyle tutup sallamaya başladı. Karga çok korktu. Neye uğradığını bilemedi. Karga deprem olmuş gibi sallanan ağacın dalından düşmemeye çalışırken yaprakların arasından uzanan Brantosaurus karganın uçmasını engelliyordu. Karga artık türküyü dile getirmiyor sonunun yaklaştığını görüp çevresinden yardım almak için çığlık atıyordu. Onun çırpınışını gören Trex seslendi: - Bu türküyü sana kim öğretti? - Baykuş - Hangi baykuş? - Yedi Tepe Ormanlarındaki Özgürlük Parkı'nda yaşayan baykuş. Trex: - O akıllı bir hayvandır. Böyle bir yalanı nasıl türkü yapmış olabilir? Ne gibi bir amacı vardır? diye söylendi. Bu arada Pterezor gürültüyü duyduğu için kanat çırparak Trex'in yanına geldi. Brantosaurus kargayı hırpalamayı sürdürürken Pterezor: - Gidip şu baykuşa sorayım mı? Neden bu türküyü bestelemiş? Brantosaurus: - Bu kargayı ne yapacağız? Trex! kargayı yemek ister misin? - Bırakalım gitsin. Bu küçük karga beni doyurmaz. Onun çirkin türküsüne öfkelenen biri nasıl olsa onu parçalar. Sonu benden olmasın. Brantosaurus kargayı hırpalamayı durdurunca karga korkuyla kanat çırpıp yanlarından uzaklaştı. O gece Pterezor baykuşun yanına gitmek üzere Yeşil Vadi'den havalandı. Baykuş tünediği dalda bestelediği türküleri mırıldanırken kocaman Pterezor'un hemen yanına kanat çırparak konmasına pek şaşırdı. Korkuyla irkildi. Pterezor'un konuşmasını bekledi sabırla. Konduğu dala yerleşen Pterezor kanadını kaldırıp: - Sen! dedi öfkeyle. Sonra devam etti: - O yalan ürküyü kargaların ağzından Yedi Tepe Ormanlarına yayan sen misin? - O türkü gerçekleri dile getiriyor. Yalan değil. diye kendini savunmaya kalkan baykuşa Pterezor öfkeyle seslendi: - Kimden öğrendin hemen söyle bana? - Yeşil Vadi yamaçlarında yaşayan akbabalar görmüşler. Bana da çakal söyledi. - İnandım mı onların söylediklerine? - Evet - Burada pinekleyip duracağına uçup gelseydin Yeşil Vadi'ye. Bizim ne yaptığımızı gözlerinle görseydin bu yalan türküyü bestelemezdin. diye başlayıp Yeşil Vadi'de neler yaptıklarını anlattı. Hayvanları nasıl koruma altına aldıklarını ne kadar ağaç diklerini söyledi. Baykuş Pterezor'a inanıp çakalın kendisini aldatmış olduğunu anlayınca türküyü yaymış olduğuna çok üzüldü. Pterezor'un anlattıklarını dinledikten sonra: - Bu bir yanılgı. Hemen yeni bir türkü bestelerim. Yarın tüm Yedi Tepe Ormanlarında yeni türkü söylenir. Diğer hayvanları yatıştırmış olurum. - Kargalara öğretme. Artık onlara kimse inanmaz. Hem sesleri de çok çirkin. - Başka kuşlara öğretirim. Sakalara sığırcık kuşlarına bülbüllere öğretirim. - Bu olur işte. Pterezor öfkesi yatışınca kanat çırparak baykuşun yanından ayrıldı. Sabah olunca Yeşil Vadi'deki dinazorlar derin uykularından kuş cıvıltılarıyla uyandılar. Sesi güzel olan kuşlar bazen bir arada bazen tek başına uzun uzun dinazorların gerçek öyküsünü dile getiren türküyü söylediler... Tüm Yedi Tepe Ormanları cıvıl cıvıl öten kuş sesleriyle doldu taştı. Arada kargalar da katıldı onlara. Bazıları yeni türküyü çirkin sesleriyle mırıldanırken bazıları hala eski türküyü söylemeye çalışıyordu. Ama tüm hayvanlar güzel sesli kuşları dinlerken kargaların cıyaklamasına kulak asmadılar. Bazıları kovaladılar kargaları... Baykuş yaptığının ne denli kötü bir davranış olduğunu anlayınca bir daha gözüyle görmeden araştırmadan başkasının söylediklerine inanıp türkü bestelemedi. Kuşların güzel türküsünü geceleri bülbüller sürdürdü. Sabaha değin susmadan öttüler. Kuşlar bundan böyle neşeyle daldan dala konarken hep bu türküyü söylediler... Yeni doğanlara ve unutanlara hep aynı türküyle seslenip dinazorların Yeşil Vadi'de yaptıklarını anlattılar. Yeşil Vadi'nin nasıl taş çölü olmaktan kurtulduğunu dile getirdiler. Dinazorları Yedi Tepe Ormanlarının kahraman koruyucuları olarak çevreye duyurdular... Yedi Tepe Ormanlarında yaşayan diğer dinazorlar da Yeşil Vadi'nin güzelliğini görmek için buraya gelir oldular. Burada çoşup neşeyle dans ettiler... Akbabalar dinazorların çalışmalarıyla doğal park biçimine gelen Yeşil Vadi'ye baktılar umutla... Belki bir gün istekleri gerçekleşir Yeşil Vadi onların beklediği gibi "Taş çölüne" dönüşür diye düşlediler... Yeşil Vadi yamaçlarında boyunlarını büküp taşlarda tüneyerek bekleşen akbabalar yüreklerinde taş çölü özlemiyle dinazorları izleyip durdu
 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  DEMİRDAĞ'IN LALESİ

  Coşkun Bey sonunda istediği arsayı almıştı. Artık günlerce hayâlini kurduğu inşaata başlayabilirdi.

  -Çok güzel olacak Coşkunkent diye mırıldandı. Şehrin dışındaki bir tepenin üzerinde kurulacak bu sitedeki evleri bir yıla kalmaz satarım diye düşündü.

  Telefonun sesiyle hayâllerine ara vermek zorunda kaldı. İnşaat şefi heyecanla:

  -Greyder bozuldu efendim. Getirmedik usta bırakmadık bir türlü tamir edemediler deyince Coşkun Bey kızdı:

  -O tepe bugün düzenlenecek! Greyder bozulduysa hemen başka birini bulun!

  Artık hayâl kuramazdı büroda da duramazdı. Kalkıp inşaat sahasına gitti. Gördükleri karşısında şaşkınlığı arttı. İkinci greyder de bozulmuştu. Öfkeyle üçüncü ve daha sonra da dördüncü greyderin getirilmesini emretti. Onlar da getirildi ama nafile.

  Dört tane greyder sarı bir lâlenin önünde çakılıp kalmıştı. Daha doğrusu lâleyi dört yandan koruma altına almışlardı. Coşkun Bey kızdıkça kızıyor etrafa emirler yağdırıyordu. Emir demiri keser deseler de greyderlere etki etmiyordu. Ustaların burnundan tutsan canları çıkacak gibiydi. Herkesin yüzü asılmıştı. Sadece koruma altına alınan lâle sarı sarı gülümsüyordu güneşe karşı.

  Sabahtan beri olanlara anlam veremeyen işçilerden biri:

  -Bu akıl fikir işi değil efendim! Bu işte bir sır olmasın sakın dedi korkarak.

  Bu sözler üzerine Coşkun Bey çok eskilere gitti. Annesi de buna benzer sözler söyler sonra da Yunus Dedenin yanına giderdi akıl danışmak için. Bunları düşünürken kararını verdi.

  -Çalışmaları bırakın ve arabamı hazırlayın dedi.

  Yunus Dedeyi getirmesi için küçük kardeşini köye yolladı... Yunus Dede akşamüzeri inşaat alanındaydı. Olup bitenler hakkında bilgi aldıktan sonra sakalını sıvazlayarak düşünmeye başladı. Bir ara:

  -Şunların yanına gidip hâl diliyle hâlleşelim bakalım dertleri neymiş diye mırıldandı.

  Yunus Dedenin dediklerini duyan Coşkun Bey:

  -İlâhî Yunus Dede! Orada cılız bir lâle dört tane de demir yığını greyder var. Onlarla nasıl konuşacaksın diyecek olduysa da bir bildiği vardır elbet diye vazgeçti.

  Yunus Dede gülümseyerek greyderlerin yanına doğru gitti. "Selamünaleyküm" diyerek oraya ilk gelen greyderin yanına oturdu. Gözlerini kapatıp başını sol tarafa doğru biraz eğdi. Yüzünde tatlı bir tebessüm belirdi. Bu arada alışılmışın dışında fısıltıya benzer sesler duymaya başladı. Lâleyle greyderin kepçesi konuşuyordu.

  Lâle mutlu bir şekilde:

  -Çok sağol kepçe kardeş! Bu yaptığın iyiliği hiç ama hiç unutmayacağım. Fakat niçin böyle davrandığınızı anlayabilmiş değilim dedi.

  Kepçe derin düşüncelerden uyanmış gibi anlatmaya başladı:

  -Lâle kardeş! Çiçekler çok güzel varlıklardır ama demir deyip geçmemek gerekir. Sana garip gelebilir ama demirden de olsa bizim de bir yüreğimiz var.

  Lâle özür dileyince gülümseyen kepçe:

  -Özür dilemenize de teşekkür etmenize de gerek yok. Biz yıllar önce verdiğimiz sözü yerine getirdik.

  Lâle merakla:

  -Hangi sözü diye sordu.

  -Bizler Demirdağında yaşayan madenlerdik. Ne bir kuş konardı yanımıza ne bir çiçek açardı üstümüzde. Otlar bile yüzümüze bakmazdı. Fakat bir gün nereden geldi nasıl geldi bilinmez sarı bir lâle gülümsedi üzerimizde. Yılların yalnızlığını onunla bölüştük onunla ağladık onunla gülüştük. Baharı onunla karşıladık yazı onunla uğurladık. Daha doğrusu yaşadığımızı sevmeyi ve sevilmeyi ondan öğrendik. Dostluğumuz o kadar ilerledi ki bir gün:

  İyi günler gitmesin

  Güneşimiz batmasın

  Aylar yıllar geçse de

  Dostluğumuz bitmesin diye bir sevgi yemini ettik.

  Aradan yıllar geçti. Bizi maden olarak demir-çelik fabrikalarına götürdüler oradan başka fabrikalara gittik ve sonunda kepçe olduk. Buraları düzlerken tam senin önüne gelince sevgi yeminimizi hatırladım. Bütün moleküllerimle beraber demir yüreğim titremeye başladı. Benim duygularım plastik bölümler hariç greyderin bütün demir bölümlerine yayıldı. Plastik düğmeye bizi çalıştırmak için ne kadar bassalar da biz çalışmadık. Diğer greyderler de aynı şeyi yaptılar. Kısacası lâle kardeş biz burada olduktan sonra sana kimse zarar veremez...

  Sevginin ve dostluğun gücü karşısında sarı lâlenin yanakları kıpkırmızı oldu.

  -Anlattıklarınızın hepsi iyi de bu böyle süremez ki diye lafa girdi Yunus Dede.

  Kepçe öfkeyle sordu:

  -Sen kim oluyorsun da bizim sohbetimize karışıyorsun!

  Yunus Dede tatlı tatlı tebessüm ederek:

  -Ey vefalı ve asil kepçe! Sen nasıl yıllarca önce verdiğin söze sadık kalmaya çalışıyorsan biz de "Kâlû belâ"da verdiğimiz söze sadık kalmaya çalışanlardanız. Şeklimiz ve yüzümüz seninle farklı olsa da özümüz aynı sayılır.

  Bu sözler üzerine kepçe biraz yumuşadı:

  -Seni sevdim ey bilge kişi! Madem "Böyle süremez!" diyorsun o zaman teklifin nedir?

  Yunus Dede yine derin düşüncelere daldı ve sakalını sıvazlamaya başladı. Kepçenin biraz sertçe söylediği:

  -Evet teklifini bekliyorum sözleriyle kendine geldi.

  Yavaş yavaş anlatmaya başladı Yunus Dede:

  -Şey! Gördüğüm kadarıyla lâleyi çok seviyorsun. Bir de sevgi yemininiz var. Bu güzel bir duygu. Ama buraya da güzel evler yapılacak ve yüzlerce çocuk sıcacık bir yuvaya kavuşacak. Hem biliyor musun çocuklar da birer insan çiçeğidir!

  Kepçe yine sertleşerek:

  -Peki bizim sevgi çiçeğimiz ne olacak dedi.

  Yunus Dede yumuşak ve içli bir sesle:

  -Kızma be kepçe kardeş! Bizim insan çiçeği olan çocuklar da çiçekleri çok severler. Diyorum ki; bu lâle kardeşimizin çevresinde elli metre kare genişliğinde bir boşluk bırakılsa ve oraya çiçekler ekilse geri çekilmeye razı olur musunuz?

  Kepçe kuşkulu bir tavırla:

  -Ya biz geri çekilince sözünüzde durmazsanız?

  Bu sefer Yunus Dede sertleşti:

  -Yok kepçe kardeş! O kadar da ileri gitme! Sen yüz yıl önce verdiğin sözü unutmuyorsun da ben bugün verdiğim sözü bir gün sonra niçin unutayım?

  Sesini biraz yumuşatarak konuşmasına devam etti:

  -Siz nasıl madenlerin en asiliyseniz biz insanlar da yaratılmışların en şereflisiyiz. Hem bizim güzel bir atasözümüz vardır: "Öl söz verme öl sözünden dönme!"

  İşi tatlıya bağlamak isteyen lâle:

  -Kepçe kardeş! İnsanların bazısı yanlış işler yapsa da çoğu iyi niyetlidir. Hem benim içim ısındı bu bilge kişiye dedi.

  Yunus Dede çok duygulanmıştı. Oturduğu yerden yavaş yavaş kalkıp yaşlı ve gülen gözlerle Coşkun Beyin yanına gitti. Coşkun Bey çiçek bahçesi yapılmasına razı olduğunu söyleyince şoförler direksiyon başına geçtiler. Greyderler tıkır tıkır çalıştı.

  Yunus Dede ellerini açıp bir duaya başladı:

  -Ya Rabbî! Dünyamızdan lâle çiçekleri gönlümüzden sevgi çiçekleri eksik olmasın! Dostluk ve vefâ çiçekleri asla solmasın! İnsan çiçeği olan çocuklarımız da evsiz barksız kalmasın...

  Orada bulunan canlı cansız bütün varlıklar kendi dillerince "Âmin!" dediler.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  KAR TANESİ


  Bir varmışbir yokmuş... Eski çağlarda kuzey ülkelerinden birinde ormanlar içindeki küçük bir köyde Daniel adında bir çiftçi ve Anna adındaki karısı yaşıyorlarmış. Artık genç sayılmayacak yaşa gelmiş oldukları halde Daniel ve Anna'nın çocukları yokmuş. Halleri vakitleri yerinde olduğundan çocuksuz olmak karı kocayı çok üzmekteymiş. Ama her ikisi de iyi kalpli insanlar oldukları için yalnızlıklarını gidermek için türlü yollara sapar huysuz ihtiyarlar gibi yaşamazlarmış. Daniel ve Anna köyün bütün çocuklarına sevgi gösterir her fırsatta komşu çocuklar için pastalar yapar onları evlerinde misafir eder ve ağırlarlarmış. Ayrıca evlerinde altı tane kedi dört tane de köpekleri varmış. Yalnız ev hayvanlarına değil ormanda yaşayan yaratıklara da iyi davranırlarmış. Bütün bunlara rağmen yaşlı karı koca bir çocukları olsa daha da mutlu olacaklarını düşünmekten kendilerini alamazlar mış. Bir kış günü Daniel ve Anna'nın yaşadıkları köyü karlar kaplamış. O kadar kar yağmış kievlerin kapıları dışarda biriken kar yüzünden açılamaz olmuş. Çiftçiler bütün kış hazırlıklarını yazdan yapmış oldukları için evlerine çekilmiş burunlarını bile dışarı çıkarmıyor gürül gürül yanan ocaklarının karşısın da oturup pencerelerinden dışarı bakıyorlarmış. Çiftçi çocukları ise kar yağmaya başlayınca sabırsızlan mışlar.Bir önceki senenin kışında kar ve buzla kaplı oyun yerlerinde oynadıkları oyunları hatırlıyor ve dışarı çıkmak istiyorlarmış. Nihayet ertesi günü kar dinince artık çocukları evde tutmak mümkün olmamış. Her tarafı diz boyu karla kaplı olan bahçeler sabahın erken saatlerinde irili ufaklı çocuklarla dolmuş. Kimisi kar topu oynamaya kimisi kayak kaydırmaya kimisi de kardan adam yapmaya başlamış. Daniel ve Anna pencerelerinden çocukları seyrederken kendileri de dışarı çıkıp karlar arasında oynamak hevesine kapılmışlar. Üstlerine kalın elbiseler giyip bahçeye çıkmışlar. Yumuşak temiz bir halı gibi ayakları altında ezilen karın içinde gezmek bile başlı başına bir eğlen ceymiş. Karı koca arkalarından köpekleri koşturarak bahçede kovalamaca oynamışlar. Bir müddet sonra yorulmaya başlayınca daha az hareketli bir oyun oynamaya karar vermişler. Komşu bahçede çocukların yaptığı kocaman bir kardan adama gözleri ilişen Anna ellerini çırparak bağırmış: --Daniel buldum... Değişiklik olsun diye biz de kardan bir kadın yapalım. Daniel başını sallayarak itiraz etmiş: --Hayır... Kardan bir çocuk yapalım. Anna bu fikri çok beğenmiş. Hemen küçük bir kartopunu yerde yuvarlayarak büyütmüş ve bir kenara ayırmışlar. Bir yuvarlak kartopuna küçük kol ve bacaklar uydurmak için karları avuçlayıp şekil vermişler. Sonra daha küçük bir kartopundan da baş yapıp gövdenin üstüne oturtmuşlar. Usul usul kar parçasını yontarak kardan güzel bir çocuk yapmışlar. Çocuğun gözleri yerine iki yuvarlak kömür parçası burnu yerine koni şeklinde bir küçük havuç saçı yerine de bir tutam siyah at kılı yapıştırmışlar. O zaman kardan çocuk daha da güzelleşmiş. İşin sonlarına doğru üşümeye başladığı için artık içeri girmeyi düşünen Annabirden elinin üstünde ılık bir nefesin sıcaklığını hissetmiş. Hemen başını çevirip bakmış. Bir de ne görsün?.. Küçük kardan çocuğun gözleri beyaz karların arasında pırıl pırıl parlayıp dönmüyor mu? Anna heyecanla kocasına seslenmiş: --Daniel.. Hayal mi görüyorum? Bu kardan bebeğin gözleri oynuyor gibi geldi bana.. Ama Anna hayal görmüyormuş gerçekten de kardan çocuk canlanmış. Daniel kollarını kardan çocuğun boynuna dolayıp onu sevmek isteyince parmaklarının değdiği yerlerden inceli kalınlı sıva gibi kar parçacıkları dökülmüş. Bu döküntüler tıpkı bir yumurtanın kabuğuna benziyormuş. Kabukların için den küçük çok güzel bir kardan bebek çıkmış. Bebek gülüyor sesler çıkarıyor ve kıpırdanıyormuş. Anna hemen atılıp bebeği etekliğine sarmış: --Çabuk içeri gidelim Daniel diye bağırmış. Tanrı dileğimizi kabul etti ve bize bir çocuk verdi. Ama onu hiç kimseye göstermeyelim. Köy halkı kardan yaptığımız bir bebeğin canlandığını duymasın.. Heyecanla hemen evlerine kapanmışlar. Kardan kızlarının adını "kar tanesi" koymuşlar. Bu isim ona çok da yakışıyormuş çünkü bütün vücudu kar kadar beyaz olan bebeğin yalnız saçları ve gözleri siyahmış. Kar tanesi o kadar çabuk büyüyormuş ki bir hafta içinde on üç yaşlarında bir kız kadar gelişmiş büyümüş. Anna komşu kadınlara kar tanesini yeğenleri olarak tanıtmış. Kar tanesi gün geçtikçe büyüyor güzelleşiyor ve bütün köylüler tarafından çok seviliyormuş. Her gün köyün çocukları kar tanesiyle oynamak için evlerine geliyormuş. Bahar ayları yaklaştıkça çocuklar başka oyunlar oynamaya başlamış. Ama kar tanesi kışın olduğu kadar neşeli görünmüyormuş. Durumu farkeden Anna ve Daniel telaşlanmaya başlamışlar çünkü kar tanesi artık her zamanki gibi yemek de yemiyormuş. Anne ve baba çocuğa sordukları halde bir cevap alamamışlar. Kar tanesi bahar boyunca gölgeli ve serin yerlerde tek başına dolaşmış ve her gün biraz daha solmuş. Yaz ayları gelip çattığında ise kar tanesi evden dışarı çıkmak istemiyor davetleri reddediyormuş. O ülkede her sene yaz ortası büyük bir bayram yapılırmış. Yaz bayramı günü gelince Daniel ve Anna yanlarına kar tanesini alarak bayram yerine gitmişler. Ormanın orta yerinde ağaçlık ve çimenlik bir alana yerleşmişler. Bütün köy halkı ordaymış. Herkes gülüp oynuyor eğleniyormuş. Yalnız kar tanesi günün güneşli olduğu saatler boyunca hiç bir eğlenceye katılmamış. Serin bir ağaç gölgesinde oturmayı tercih etmiş. Ortalık karardığı zaman arkadaşları gelip kar tanesini saklandığı yerden almış ve oyuna götürmüşler. Ormanın açıklık bir yerinde kocaman bir ateş yakılmış. Bütün çocuklar ateşin üstünden atlayarak sevinç çığlıkları atmaya başlamışlar. Kar tanesi bu oyunu seyretmekle yetinmiş. Arkadaşlarına katılmayı düşünmüyormuş ama öbür kızlar zorla kar tanesini ateşin yanına götürmüşler. Sıra kar tanesine gelince arkalarından gelen bir "Ahh" sesi duymuşlar. Dönüp bakınca hiç bir şey görememişler. Kar tanesinin aralarında olmadığını görünce onun ailesinin yanına gittiğini sanmışlar. Oysa bu sırada Daniel ve Anna da kar tanesini arıyorlarmış. Bütün bir gece herkes kar tanesini aramış ama bulamamışlar. Üzüntü içinde evlerinin yolunu tutmuşlar. Bir gece kar tanesinin kayboluşundan bir ay kadar sonra Anna'nın uykusu kaçmış. O sırada korkunç bir fırtına başlamış. Rüzgar çatıları sarsıyor pencereleri çarpıyormuş. Hava birden bire soğumuş Karı koca oturup fırtınanın dinmesini beklerken pencereden bir tıkırıtı duyulmuş. Ne olduğunu anlamaya çalışan Anna ve Daniel kar tanesini pencereden kendilerine bakarken görmüşler. Hemen koşup kızlarını içeri almak istemişler ama kız gülerek karşı koymuş. Onlara demiş ki: --Ev çok sıcak. Sizin çok sevdiğiniz yaz aylarından ben hoşlanmıyorum. Ben kardan yapılmış olduğum için sıcağa dayanamıyorum. Yaz bayramında ateşin üstünden atlarken eriyip yok olmuştum. Benim için ne kadar üzüldüğünüzü gördüğüm halde gelip sizinle birlikte yaşayamadım. Bu günkü fırtına benim amcamdır. Ondan rica ettim havayı biraz soğuttu. Ben de sizi görmeye geldim. Yaz aylarında sizinle birlikte oturmama imkan yok. Ama kış gelip de ilk kar düşünce kardan bir çocuk yaparsınız yine sizin yanınıza gelirim. Bu sözleri gözleri yaş dolu olarak dinleyen Anna kış gelene kadar beklemeye razı olmuş. Ama Daniel'in aklına daha iyi bir fikir gelmiş. --Senin bütün korkun sıcak havalardan ve güneş ışığından değil mi kar tanesi? diye sormuş. Kız evet demek ister gibi başını sallamış. O zaman Daniel şunları söylemiş. --Öyleyse yarından tezi yok evimizi ve tarlalarımızı satıp daha kuzeyde daha soğuk bir yere taşınıyoruz. Kışın yılda on ay sürdüğü o kuzey ülkelerinde yaz aylarında bile kar vardır. Orada bizimle beraber yaşarsın değil mi? Bu fikir kar tanesinin çok hoşuna gitmiş. Sevinçle ellerini çırpmış. Aradan bir ay geçtikten sonra Daniel ve Anna kuzeyde soğuk bir yere halkı balıkçılık ve avcılıkla geçinen bir köye taşınmışlar. Aynı gün kar tanesi onların yanına gelmiş. Hep birlikte yaşamış ve ömürlerinin sonuna kadar mutlu olmuşlar. Bu masaldan alınacak ders: Eğer insanlar çok güçlü bir sevgi bağıyla birbirlerine kenetlenmişlerse; birlikte olabilmek ve mutlu yaşayabilmek için önlerine çıkan her engeli kolayca geçerler.


 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  Peri Kızı-Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir köylü kadını varmış. Her gün bu kadının evinin önünden geçen bir delikanlı kadının sokağa bir tas süt döktüğünü görür merak edermiş.


  Delikanlı bir gün gene oradan geçerken köylü kadının koca bir tas süt döktüğünü gürünce dayanamamış seslenmiş:

  “Nedir o döktüğün?”

  Kadın kapıdan içeri giriyormuş. Delikanlının yüzüne bakmadan cevap vermiş:
  “Ne olacak kızımın elinin kiri…”

  Bu cevap karşısında hayrete düşen delikanlı yere eğilip çukurda birikmiş olan sütleri iyice muayene etmiş. Bunun temiz sütten başka bir şey olmadığını görmüş. Kalkıp koşa koşa eve gitmiş. Annesine:
  “Aman anne demiş şuracıkta bir köylü kadını oturuyor. Oradan her geçişimde taslarla süt dökerdi. Bugün merak edip sordum. «Kızımın elinin kiri» dedi. Baktım gayet temiz süt. Elinin kiri böyle olursa kız kim bilir ne kadar güzeldir…”

  Annesi demiş ki:
  “Hiç böyle şey olur mu be oğlum?”

  Delikanlı ısrar etmiş:
  “Yalan söylemek âdetim değildir anne. Bunu sende bilirsin. Evet gördüğüm şey hakikaten süttü.”

  O vakit kadın:
  “Peki demiş bundan bize ne?”

  Oğlan hemen cevap vermiş:
  “Ne var olur mu anneciğim? Sen bana geçenlerde evlenme zamanın geldi artık evlendirelim de yuvanı bil çoluk çocuk sahibi olmak en büyük mutluluktur dememiş miydin? İşte şimdi sırası. Bu kadının kızını bana iste!”

  Meğer köylü kadını o zaman hiç evlenmediği için kızı falan yokmuş. Şaka olsun diye delikanlıya öyle söylemişmiş.

  Delikanlının annesi kızı görmek için köylü kadının evine gitmiş. Köylü kadın hiç belli etmeden:
  “Kızım hasta” demiş şimdi yatıyor. Onu görmenize ne lüzum var? Hem çok güzel hem de hamarattır. Görmeden alırsanız alırsınız yoksa kızımı göstermem!

  Oğlanın annesi kızın hastalığına inanmış elinin kiri süt gibi beyaz olan kız elbette güzeldir diye düşünerek kadınla sözü kesmişler. Evine dönmüş. Vakit geçirmeden düğün hazırlıklarına başlanmış. Hazırlık çabuk bitmiş. Düğün günü kızı almak üzere gelin arabasını köylü kadının evine göndermişler.
  Köylü kadın gelin arabasını görünce etekleri tutuşmuş. Şimdi ne yapacak? Gelin diye arabaya kimi bindirecek.

  Böyle düşünüp dururken aklına bir çare gelmiş. Hemen mutfağa girerek bir kazana un doldurmuş. Unu su ile karıştırarak hamur yapmış. Hamuru insan şekline sokup kurusun diye bırakmış. Ellerini iyice temizledikten sonra hazırlanmak için yukarı çıkmış. Köylü kadın iyice hazırlanıp aşağıya indiği zaman hamurdan insanın da adamakıllı kuruduğunu görmüş. Onu alıp odanın birine götürmüş. Gelin elbisesini üzerine giydirip telleri başına takmış. Hamur gelinin hakiki bir geline tamamen benzediğini görünce onunla beraber kapının önünde duran gelin arabasına binmiş. Araba hemen yola çıkmış. Araba gidiyor köylü kadın da düşünüyormuş. Düğün evine varınca damadın koluna gelin diye kimi verecek? Çaresiz bu defa işin aslı meydana çıkacak kendisi de herkese rezil olacak…

  Köylü kadın kendi kendine böyle düşünürken araba da büyük bir gölün kenarından gidiyormuş. Gölün hem büyük hem de derin olduğunu görünce aklına bir çare gelmiş.

  Hamur gelinin üzerinden elbiseleri çıkarıp arabacıya belli etmeden onu göle atmış. Hemen arkasından da:
  “Eyvahlar olsun kızım göle düştü!” diye bağırmış.

  Araba durmuş. Adamlar köylü kadının başına toplanmışlar. O durmadan ağlıyor sızlıyormuş. «Gelin göle düştü» diye düğün evine haber göndermişler.

  Bu fena haber karşısında çok üzülen delikanlı arkadaşlarıyla beraber gölün yanına gelmiş. Ağaçlardan bir tane sal yapmışlar. Balıkçıların ağlarını alıp göle açılarak ağları derinlere bırakmışlar.
  O sırada gölün dibinde üç peri kızı top oynuyormuş. Yukarıdan doğru balık ağlarının indiğini görünce:
  “Acaba dünya nasıl yer ki” demişler. “Şu ağlara balık yerine biz takılsak yukarı çıkar mıyız?”
  Onlar böyle konuşurlarken ağlar da bunlara doğru iyice yaklaşmış.

  Perilerin en küçüğü:
  “Ben bu ağlardan birine tutunup dünyaya çıkacağım” demiş. “Haydi hoşçakalın.”
  Küçük peri en yakındaki balık ağını iyice yakalamış. Yukarıdakiler bir ağırlık hissederek ağları çekmişler. Suyun üstüne ayın on dördü gibi bir kız çıkınca köylü kadın bağırmış.

  “İşte kızım çıktı!”
  Kızı alıp arabaya bindirmişler. Köylü kadın ona hemen gelin elbiselerini giydirmiş tellerini duvağını takmış. Gölden çıkan bu kızın kendisini büyük bir felaketten kurtardığını düşünerek ferahlamış. Araba yeniden yoluna devam ederek düğün evine gelmiş. Gelini karşılamışlar. Kırk gün kırk gece süren bir düğünden sonra peri kızı ile oğlan evlenmişler.

  Delikanlı eşine her gün «Köylü kızı» diye takılırmış. Onu adıyla değil «Köylü kızı» diye çağırdığından peri kızı kocasına gücenmiş. Delikanlı ne isterse yapmaya fakat bir tek kelime bile konuşmamaya başlamış. Oğlan bakmış ki olacak gibi değil karısı hiç konuşmuyor. Ne yapsın da onu konuştursun?

  Bir gün ona şakadan:
  “Seni bir odaya kapatırım” demiş.
  Peri kızı o vakit konuşmuş:
  “Kapatırsan kapat demiş başa gelen çekilir.”
  Delikanlı kızmış; tutup karısını bir odaya kapatmış. O günden sonra evin işlerini delikanlının büyük ablası görmeye başlamış.
  Abla bir gün demiş ki:
  “Köylü kızı acaba ne yapıyor? Gidip bakayım.”
  Gidip odanın anahtar deliğinden kızı gözetlemeye başlamış. Peri kızı o sırada bir yer minderine oturarak:
  “Ateşim yan!” demiş.
  Odanın içinde bir tıkırtı olmuş nar gibi kömür dolu bir mangal kendi kendine gelerek peri kızının önünde durmuş.
  Delikanlının ablası içerde olanları hayretle seyrederken peri kızı:
  “Yağım gel!” diye seslenmiş.
  Bu defa da içinde yağ bulunan bir tava kendi kendine gelip ateşin üzerine oturmuş. Biraz sonra yağ ateşin üzerinde cızırdamaya başlamış. Peri kızı iki elini birden tavanın içine sokarak:
  “On parmağım balık ol da piş” diye seslenmiş.

  Tavanın içinde on balık pişmeye başlamış. Balıklar piştikten sonra peri kızı bunları bir tabağa koyarak öğle yemeğinde yemesi için kocasına göndermiş. Oğlanın ablası peri kızının
  yaptıklarını kıskanmış. Kendi kendine «onun yaptığını ben de yaparım» diyerek mutfağa gitmiş:
  “Ateşim yan!” demiş.

  Fakat ne gelen var ne giden. Kalkıp ateşi yakmış. Mangalı önüne getirmiş. Bu iş bitince:
  “Yağım gel!” diye seslenmiş.

  Gene gelen giden yok. Yerinden kalkıp bir tavaya yağ koyarak almış mangalın üzerine oturtmuş. Bu sefer:
  “On parmağım balık kardeşimin ağzına layık!” diyerek parmaklarını tavadaki kızgın yağa batırmış. Parmakları yanınca bağıra bağıra mutfaktan dışarı fırlamış. Ev halkı bunun başına toplanmışlar. O da köylü kızının yaptıklarını aynen yapmak istediğini fakat ellerinin yandığını anlatmış. Ablasının parmaklarının yanmasına çok üzülen delikanlı bu sefer de ev işlerinin idaresini ortanca ablasına bırakmış.

  Peri kızı bir gün bahçedeki kuyudan su çekiyormuş. Oğlanın ablası da pencereden onu seyrediyormuş. Kız elinden kovayı kaçırmış. Fakat hiç telaşlanmamış. Saçından bir tel kopararak kuyuya uzatmış. Saç uzamış uzamış kuyunun dibine inmiş. Sonra peri kızı çekmeye başlamış. Kova yukarıya çıkmış.
  Oğlanın ortanca ablası peri kızının yaptıklarını kıskanmış. Kendi kendine «bunu ben de yaparım» diyerek bahçeye inmiş. Kuyunun başına giderek kovayı bırakmış. Sonra onu yukarıya çıkarmak için saçından bir tel koparıp kuyuya uzatmış. Fakat saçı uzamamış. Bu sefer başını kuyunun içine sokup saçlarını sarkıtmış. Kuyunun dibine değsin diye iyice uzanmış. Ayağı yerden kalkmış kendini tutamayarak kuyuya yuvarlanmış boğulmuş.

  Ortanca ablasının da başına bu felaket gelince oğlan karısının yanına giderek:
  “Senin yüzünden büyük ablamın parmakları yandı” demiş. “Bu sefer de ortanca ablam boğuldu. Nedir bu yaptığın? Konuşacaksan konuş yoksa seni hiçbir yere çıkarmam!”
  Peri kızı konuşmuş:
  “Sen bilirsin!” demiş.

  Delikanlı karısının ağzından başka söz çıkmayınca yanından ayrılmış. Fakat ona kızgınlığı da artıyormuş. Bu defa çaresiz olarak evin işleri delikanlının küçük ablasına kalmış.

  Bir gün evde ekmek bitmiş. Küçük abla kendi kendine:
  “Ne yapsak ekmeği nasıl yetiştirsek?” diye söylenerek dolaşıyormuş. Peri kızı evde ekmeğin bittiğini onun sözlerinden anlamış. Hemen kollarını sıvamış:
  “Fırın gel!” diye seslenmiş.

  Bir patırtı bir gürültüden sonra odanın ortasında kocaman bir fırın meydana çıkmış. Delikanlının küçük ablası gürültüyü duyunca ne oluyor diye merak edip peri kızını gözetlemeye başlamış.
  Peri kızı bu sefer:
  “Ateşim yan!” demiş.

  Çok geçmeden fırının gürül gürül yandığı görülmüş. Peri kızı ateşe şöyle bir baktıktan sonra:
  “Hamur teknesi buraya gel!” diye seslenmiş.

  Bir tıkırtı olmuş. Koca bir hamur teknesi fırının yanına gelip durmuş. Peri kızı hemen soyunarak fırının içine girmiş. Saçlarını süpürge gibi yaparak külleri bir tarafa ateşi bir tarafa çekip fırından çıkmış. Tekneden hamur alıp ekmek yaparak fırına koymuş. Böylece bir tekne hamurdan pek çok ekmek yapmış. Ekmekleri olduğu gibi kocasına göndermiş.

  Anahtar deliğinden peri kızının yaptıklarını gören küçük abla onu çok kıskanmış. Kendi kendine demiş ki:
  “Kardeşim bu ekmekleri şimdi bunun yaratıverdiğini öğrenirse her şeyi unutur. Onunla barışır. Hâlbuki her şey kendiliğinden oldu. Ben de onun gibi yapabilirim…”

  Doğru mutfağa koşarak:
  “Fırınım yan hamurum yuğrul!” diye seslenmiş.

  Fakat ne fırın yanmış ne de hamur yuğurulmuş. Gidip fırını yakmış. Tekneye su koyup hamur yuğurmuş. Sonra ateşle külü saçlarıyla süpürüp ayırmak için fırına girmiş. Girer girmez de yanmış kömür olmuş.
  Küçük ablasını da kaybeden delikanlının kederi artmış. Onun da karısının yüzünden öldüğünü zanneden delikanlı hemen peri kızının yanına giderek demiş ki:
  “Sen benim ablalarımın ölümüne sebep oluyorsun onlardan ne istiyorsun ki?”

  Delikanlı ablalarının kıskançlık yüzünden böyle felaketlere uğradıklarını bilmiyormuş. Peri kızının cevap vermediğini görünce oradan ayrılmış sokağa çıkmış.

  Peri kızı kocası gittikten sonra seslenmiş:
  “Yağ küpü bal küpü buraya gelin!”
  İki küçük küp tıkır tıkır peri kızının önüne gelmişler. Kız demiş ki:
  “Benim küçük küplerim şimdi çarşıya gideceksiniz yağcıdan yağ balcıdan bal dolup kardeş kardeş geleceksiniz! haydi güle güle…”

  İki küçük küp tıkır tıkır odadan çıkmışlar. Açık olan sokak kapısından da çıkarak yola koyulmuşlar. Önden giden delikanlıya yetişip onun yanından geçmişler.

  Delikanlı iki küçük küpün insan gibi yürüdüklerini görünce şaşırmış merak ederek peşlerine düşmüş.
  Küpler gitmiş bu gitmiş küpler gitmiş bu gitmiş. Nihayet çarşıda bir dükkânın önünde durmuşlar. Yağcı küplerden birine yağ koymuş. Bunlar diğer bir dükkâna balcıya gitmişler. Bu işler bitince küpler geriye dönüp yola koyulmuşlar. Delikanlı da arkalarından… Küpler tıkır tıkır yürüyerek eve gelmişler. Kapıdan içeri girerlerken yağ küpü bal küpüne çarparak onun ağzını kırmış. Buna canı sıkılan bal küpü ağlamaya başlamış.

  “Yaptığını beğendin mi demiş hanımıma söyleyeyim de o da senin ağzını kırsın…”
  Yağ küpü demiş ki:

  “Kardeşim bir kaza oldu. Hanım eline sopayı alırsa ben ona «Ay baban Güneş annen Yıldız kardeşlerinin başı için vurma!» derim o da bana dokunmaz.”
  Gene tıkır tıkır yürüyerek kızın oturduğu odanın kapısının önüne gelmişler. Delikanlı da bunların peşinden yarılmıyormuş. Bal küpü içeriye girmiş ağlayarak:
  “Hanımım” demiş “bu benim dudağımı yardı.”

  Peri kızı oradan bir sopa bulup yağ küpünün üzerine yürümüş. Tam vuracağı sırada yağ küpü yalvarmaya başlamış:
  “Peri kızı beni dövme! Ay baban Güneş annen Yıldız kardeşlerinin başı için dövme bir kaza oldu…”

  Peri kızı bu sözler karşısında sopayı elinden atmış. Delikanlı da o anda içeriye girerek:
  “Ay baban Güneş annen Yıldız kardeşlerinin hatırı için konuş!” demiş.
  O zaman peri kızının dili iyice açılmış. Kocasına cevap vermiş:
  “Sen bana nerden geldiğimi kim olduğumu sordun mu? «Köylü kızı» diye alay ettin. Köylü kızı bile olsam alay mı etmen lazımdı? Sen bana hiçbir şey sormadığın için ben de sana darıldım konuşmadım.”

  Delikanlı:
  “Hakkın var demiş kabahatli olan her zaman cezasını çeker. Ben bugüne kadar cezamı çektim. Artık her şey düzeldi. Söyle bakalım şimdi kimsin nereden geldin?”
  Peri kızı anlatmaya başlamış:
  “Biz üç peri kardeşiz. Bir gün gölün dibinde top oynuyorduk. Yukardan doğru balık ağları inmeye başladı. Bu ağlara takılıp da yukarı çıksak acaba dünya güzel midir dedik. Ben ablalarımdan ayrılarak ağlara tutunup yukarıya çıktım. Bir kadın «İşte kızım çıktı» diye bağırdı. Beni alıp buraya getirdiniz. Düğün yapıp benimle evlendin. Sonra da «Köylü kızı» diye alay etmek istedin! Ben de sana gücendim bir daha konuşmadım. Üstelik beni haksız yere odaya kapadın!

  Karı koca barışmışlar. O günden sonra birlikte mutlu yaşamışlar. Onlar ermiş muradına darısı sizin başınıza....
Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş