Davranışlara Söz Geçirmek - Sözsüz Disiplin
Prof. Dr. Sabiha Paktuna KeskinÇocuk bakımı ve gelişimi konusunda kaleme aldığı kitaplarıyla büyük ilgi çeken Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin yeni bir kitapla daha anne babalara rehber olmayı sürdürüyor. Boyut’tan Annelik Akademisi disizine çocuk gelişimi konusunda eklenen kitabın adı “Davranışlara Söz Geçirmek– Sözsüz Disiplin”.

Çocukların problemli davranışları altında yatan asıl sebepler ne? Bazı davranışlarındaki gizli detaylar nasıl fark edilebilir? Çocukların davranışlarını doğru anlamak ve çözüm olarak doğru davranış modelini geliştirmenin anahtarı “Davranışlara Söz Geçirmek – Sözsüz Disiplin”de!

Sabiha Paktuna Keskin; çocuk sağlığı ve gelişimi uygulamalı davranış analizi gibi önemli konularda Türkiye’nin önde gelen profesörlerinden biri. Yeni kitabı ise çocukların davranışlarını doğru okumak güvenli aile-çocuk ilişkisi ve doğru davranışların seçilebilmesi için sözsüz disiplin üzerine kurulu.

Rahat okunabilen kullanışlı boyutu ile tamamı renkli olan eserde Keskin davranış bilim ve gelişimsel nörolojik bilimlerden yararlanarak davranışlara söz geçirebilmenin yollarını arıyor. Kullanılabilecek yöntemler ayrıntılarıyla Davranışı Anlamak Davranış Analizi Davranışın Gelişme Süreci ve Çözüm Üretmek olmak üzere dört ana başlık altında anlatılıyor. Ayrıca kitapta her konuya uygun onlarca ebeveynin mektup örnekleri de yer alıyor.

Tam 228 sayfadan oluşan “Davranışlara Söz Geçirmek – Sözsüz Disiplin” başta anneler olmak üzere; 0-2 yaştan 6-10 yaşa kadar çocuk gelişimi konusunda doktorlar ve eğitmenlere de rehberlik edecek olan bir eser.