Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Atanamayan Öğretmenler Şimdi Ne Yapıyor?

  Ege Üniversitesi(EÜ) Edebiyat Fakültesi Felsefe öğretmenliği mezunu Ahmet Yavuz atanamayan bir eğitimci olarak görüşlerini ve bu süreçte neler yaşadığını Haber Tava’ya anlattı.

  Öğretmenliği isteyerek mi tercih ettiniz?
  Öğretmenliği isteyerek tercih ettim. En azından sınıf öğretmenliği ve psikoloji rehberlik ve danışmalık hedeflerim arasındaydı. İki kez sınavda şansımı denedim ve kıl payı sınıf öğretmenliği hakkımı kaybettim. Şu an iyi ki kaybettim diyorum çünkü onların durumuna da ayrı üzülüyorum.

  Yapılan 6 bin atama ne yazık ki sınıf öğretmenlerini mutlu edemedi. Çünkü geride atanmayı bekleyen 18 bin sınıf öğretmeni var. Şimdi rehber öğretmeniyim bu mesleğin özel sektördeki bayrağını biz devraldık. Aslında dershaneler bizlere bir tür pişme olanağı sağlıyor. Öğretmenlik aktif ve sürekli pratik isteyen bir alan ve ben de bu mesleği kendime uygun buluyorum.

  Peki siz branş öğretmenlerin kadrolarının az olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
  Yakın zamanda yapılan 40 bin atama miktar olarak iyi lakin dağıtım berbat. Yani 109 alan 40 bininin adaletli dağıtılması bekleniyordu ama çarpık bir tablo ortaya çıktı. Sadece branş değil hiçbir atama adaletli olmadı ki. MEB ise bu duruma karşı atamaların gayet doğal olduğunu belirtiyor ve ‘’açığı olan kontenjanlarla emekli olacak öğretmen sayısına bakılır sonra ona göre atama yapılır’’ diyor. Yani bizler için bu söz şu durumu beraberinde getiriyor: Felsefe dersi zorunlu olmadıkça atama söz konusu olamaz. Din dersinin atamalarının revaçta olmasının temel sebebi zorunlu olmasıdır. Felsefe de sosyal bilimler yer almasına karşın bu alana pek fazla değer verilemiyor.

  “EĞİTİM İDEOLOJİK BİR ARAÇTIR”

  Her seçim öncesi öğretmen atama haberlerinin çıkmasını ne derece gerçekçi buluyorsunuz?

  Eğitim ideolojik bir araçtır. Tabi ki atama yaparlar. Örneğin 40 bin atama eminim ki ilk etapta olmaz ama 20 bini kime oy vereceğini düşünecektir.

  Aslında bir yandan bakacak olursanız bahsedilen durum gayet insanidir.


  Çünkü ekmek artık aslanın ağzından midesine kadar indi. Bu soruya şahsen net bir şey diyemem şubatta atama olmayacak dediler şimdi ocakta atama müjdesi verdiler. Biz eğitimciler de gelen haberlere şaşırıyoruz. İleride farklı sürprizler de olabilir diye umut ediyoruz. Beklemedeyiz…

  Rehber öğretmeni olarak dershanede öğrencilerinizi bu mesleğe yönlendiriyor musunuz?
  Bugün bir öğrencime hayatta mutlu olmanın amacı nedir diye sordum “para kazanmaktır” dedi. Dolayısıyla totaldeki anlayış para üzerine. Bu böyle gittiği sürece yani öğretmen atamaları sıkıntılı olduğu sürece öğrencilerime bu mesleği önermiyorum. İlber Ortaylı’nın dediği gibi her lise mezunu tarihçi olamaz. Tarih öğretmeni olamaz. Bence çok doğru bir sözdür. Ben de öğrencileri onlar da bizim gibi boşuna beklemesinler diye sosyal hizmetler ya da diyetisyenlik gibi daha sosyal ve aktif bölümlere yönlendiriyorum.

  ATANAMAMAK SOSYAL YAŞANTIYI ETKİLİYOR

  Atanamama durumu sosyal yaşantını nasıl etkiliyor?
  Atanamadığım için evlenemiyorum mesela en basiti. Evlenmek için ekonomik garanti şart. Ve tabi ki aile faktörü çok etkili bu durumda. Ailemdeki tüm kuzenlerim memur oldu ve geleceklerini garanti altına aldılar. Biz ise bekliyoruz. Annem babam bana belli etmeseler de ister istemez üzülüyorlardır.

  Peki şuan ne yapıyorsunuz?
  Eܒden mezun olalı iki yıl oldu. Bu süreçte akademik çalışmalar yapmak istiyordum fakat ekonomik nedenlerden dolayı çalışmak zorunda kaldım. Şuan özel bir dershanede rehberlik öğretmenliği yapıyorum ve tabi ki konuştuğumuz konuyu yani atanmayı bekliyorum.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ne yapacaklar her üniv. mezunu işsiz gibi diplomalarını çerçeveletip duvara asacaklardır.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İnsanın umudunu yitirmesi çok kötü bir şey.
  Senelerce emek verip okuyorlar sonra da atanma derdiyle uğraşıyorlar.
  Atanamayınca ekmek parası derdine düşüp başka işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar.
  Atanamayan onlarca öğretmen varken 1'den fazla derse aynı öğretmen giriyor.
  Türkiye'deki sistem gerçekten çok kötü ve çok saçma buluyorum bazen.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş