Kişinin kendini tanıması güçlü ve zayıf yönlerini belirlemesi meslek seçiminde önemli detayların arasında yer alır. Secretcv.com tarafından yapılan 4.557 kişinin katıldığı “Meslekler” anketinde değişik kişilik yapısındaki kişilerin hangi mesleklere ait olduğu araştırıldı. Bakalım sizin kişiliğinize en uygun meslek hangisi?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi iş özel hayat dengesinin esnemesi ve iş yapış şekillerinin değişmesiyle birlikte iş hayatımız çok önemli bir hale geldi ve özel hayatımızı da direk olarak etkilemeye başladı.

Sevmediğimiz bir mesleği yapıyor olmamız demek zaman zaman hayatımızın çok kötü gitmesine sebep olurken; sevdiğimiz bir mesleğimizin olması bir anda tüm olumsuzlukları pozitife çevirebiliyor. Yani yapılırken heyecan duyulmayan manevi tatmin sağlamayan ve bizi mutlu etmeyen meslekler yaptığımızda maalesef başarılı olamıyoruz. Ancak severek yaptığımız bir işte Konfiçyus’un da dediği gibi “hayat boyu çalışmak zorunda kalmıyoruz”. Çünkü o zaman mesleğimizi zorunlu bir iş değil “hayatımızın bir parçası” haline getirebiliyoruz.

Secretcv.com genel olarak 9 kişilik yapısını ele aldı ve bu kişilik yapılarına uygun meslekleri belirledi. İşte 4.557 kişinin verdiği yanıtlarla oluşturulan sonuçlar!

İçe dönük kişilik yapısında olan kişiler %20 ile yazılım uzmanı %19 ile muhasebe/finans %15 gibi “iletişimin” direk ön planda olmadığı mesleklere uygun olurken bunları %15 ile aşçı %11 ile web master %9 ile grafiker takip ediyor. Dışa dönük kişilik yapısında olan kişiler %30 ile pazarlama/marketing %24 ile satış gibi “iletişimin” çok önemli olduğu mesleklere uygun olurken bunları %11 ile gazeteci %10 ile insan kaynakları %8 ile reklamcı ve turizmci %6 ile avukat izliyor.

Düzenli / kuralcı kişilik yapısında olan kişiler %25 ile bankacı %18 ile yönetici asistanı gibi “disiplinin” önemli olduğu mesleklere uygun olurken bunları %11 ile avukat %9 ile proje yöneticisi %8 ile öğretmen ve muhasebeci izliyor.

Fedakar / özverili kişilik yapısında olan kişiler %36 gibi yüksek bir oranla öğretmen %27 ile doktor ve %20 ile hemşire gibi “karşısındaki kişileri düşünebilmenin” önemli olduğu mesleklere uygun oluyor.

Yenilikçi / yaratıcı kişilik yapısında olan kişiler %28 ile reklamcı %16 ile mimar gibi “görselliğin yeni fikirlerin” önemli olduğu mesleklere uygun olurken bunları %15 ile grafiker %14 ile pazarlama/marketing %13 ile mühendis izliyor.

Otoriter kişilik yapısında olan kişiler %24 ile proje yöneticisi/yönetici %20 ile avukat gibi “baskın ve disiplinli” olmanın önemli olduğu mesleklere uygun olurken bunları %16 ile öğretmen %13 ile bankacı %11 ile insan kaynakları %10 ile yönetici asistanı izliyor.

Uyumlu kişilik yapısında olan kişiler %28 ile sekreter %25 ile insan kaynakları gibi “insan ilişkilerinin” önemli olduğu mesleklere uygun olurken bunları %20 ile psikolog %15 ile hemşire izliyor.

Yetenekli kişilik yapısında olan kişiler %22 ile aşçı %20 ile reklamcı gibi “hem el becerisinin hem de kreatif” olmanın önemli olduğu mesleklere uygun olurken bunları %17 ile grafiker %14 ile web master /web developer izliyor.

Analitik kişilik yapısında olan kişiler %33 ile mühendis %26 ile muhasebe / finans gibi “sayısal zekanın” önemli olduğu mesleklere uygun olurken bunları %18 ile bankacı %17 ile yazılım uzmanı izliyor.

Not: Sadece 9 kişilik tipinin ele alındığı bu araştırmanın ufak bir örnek oluşturmak amacıyla yapılmış ve aslında kişilik tiplerinin iş hayatımızla doğrudan bağlantısını göstermek amaçlanmıştır.


*

Hürriyet