İş hayatında ne yaparsak yapalım ya da daha geniş bakacak olursak hayatımızda ne yapacaksak yapalım hep başarılı olmaya çalışırız. Başarı çoğu kişinin hayatında para ya da verilecek ödüllerden daha değerlidir. Peki başarılı olmanın yolları var mıdır? Hatta bunu beş maddeye indirip bunları uygularsanız başarılı olabilirsiniz diyebilir miyiz? Cevap kesinlikle “hayır”dır.Eğer böyle basit yollar olsaydı herkes başarılı olurdu. Ama herkes başarılı olamıyor. Emin olun bunu sağlayacak bir kitap da henüz yazılmadı. Yazıldığı iddia ediliyorsa da doğruluğundan şüphe etmek gerekiyor. Yani insanı 5 dakikada başarılı yapacak bir formül yok.
Bunun en büyük nedeni insanların kişilik olarak farklı olması ve kendilerine ait bir karakter yapılarının olması. Doğal olarak bu da farklılığı getiriyor. Hepsine bir başarılı kuralı verip hepsinin başarılı olmasını sağlamak imkansız.
Başarı kişinin yapısına göre değişecektir. Şu soruyu sormak gerekiyor. Ben nasıl başarılı olurum? Bu sorunun cevabı ise soruyu soranda yatıyor. Nasıl başarılı olacağını sadece kişinin kendisi bilebilir. Resim yapmaktan çok hoşlanan ve çok güzel çizimleri olan bir ilk okul öğrencisi düşünün. Bu çocuk liseye geçtiğinde matematiği ve fiziği hiç sevmeyebilir ve okulda başarısız bir öğrenci olabilir. Bu durumda bu çocuğu tembel ve zeki değil diye suçlamak mı lazım?
Seçenek 1: Evet suçlayın düz liseye gönderin ve başarısız olup üniversiteye bile gidemesin. Yaşamını da başarısız bir birey olarak geçirsin. Toplum onu hep başarısız olarak görsün ve silik bir birey olarak hayatını tüketsin.
Seçenek 2: Bir öğretmeni çocuğun mükemmel çizim yeteneğini fark etsin ve ailesini etkileyerek onu sanat lisesine göndersin. Çocuk oradan üniversiteye gitsin güzel sanatlar okuyup ülkenin en uçuk ve ünlü tasarımcısı olsun. Toplum onu bir idol olarak görsün. Tasarımlarıyla binlerce insanı etkilesin.
Demek ki başarılı olmak için doğru zamanda doğru hamleyi yapıp doğru yerde olmak gerekiyor. Belki de şu anda kendini başarısız sanan bir sürü insan aslında çok çok başarılı olabilirler. Başarı yolunu kaybeden insanlar onu nasıl yeniden bulabilir?
“Çok çabuk pes ediyoruz. Çok çabuk vazgeçiyoruz” Hiç mücadele etmiyoruz. Zekiyiz ama tembeliz. Savaşkan değil edilgeniz. Mükemmel fikirlerimiz var ama bu fikirleri anlatacak kadar özgüvenimiz yok. Bu fikirleri gerçekleştirecek yüreğimiz yok. Birileri başarmaya çalıştığında da onu engellemeyi olmaz demeyi seviyoruz. Oluru değil olmazı önemsiyoruz.
Zaman öldürmekte ustayız. Zamanı kullanmakta ise çok acemiyiz. Bakıyorsunuz zaman akıp gidiyor istedikleriniz olmamış hayat akıp gitmiş başarısız olmuşsunuz. Hiçbir şey yapmadan öylece suyun akışına kapılmış giden binlerce insan var etrafımızda. Başarmaktan vazgeçmiş yapabileceği hiç bir şey olmadığını sanan insanlar. Gerçekten acı bir tablo!
Bir kural varsa o da şudur. “Başarı için denemekten asla vazgeçmeyin.” Gerçekten kendinize inanıyorsanız başarabilirsiniz. Yaptığınız işe ve yeteneğinize inanıyorsanız eninde sonunda başaracaksınız. 4. de değil belki de 10. denemenizde gelecek bu başarı. Burada başarısız denemeleri göze almak gerekiyor yılmamak çökmemek usanmamak gerekiyor. Beş yere iş başvurusu yaptıktan sonra tüm ümidini kaybetmektense beş iş yerine daha başvurmayı göze alıp başarıyı yakalamak daha kolay olabilir ve hayatınızın geri kalan kısmı bir anda değişebilir. Çevreniz başarınızda/başarısızlığınızda yönlendirmeleriyle üzerinizde ciddi etkiler oluşturabiliyor. Ama asıl güç sizde yani içinizde.
Başarı dışımızdaki kafes tarafından sınırlandığı kadar kafamızın içindeki kafes tarafından da sınırlanıyor.
“Bir kuşu kafesten çıkarmak çoğu kez kafesi kuşun kafasından çıkarmaktan daha kolaydır”
Kafadaki kafeslerden kendi kendinize koyduğunuz “yapamazsın” sınırlarından kurtulmak başarıya giden yolda ilk adım olabilir. Dıştaki engellerden önce içinizdeki engelleri aşmalısınız. İçinizdeki kafesten kurtulursanız dışınızdaki engelleri aşmanız daha kolay olacaktır. 
Gerisi hayatınıza yön verebilme gücünüze ve cesaretinize kalmış.
Alıntı