Enerjiyi azaltması ve uyku mesajı vermesi nedeniyle koltuk ve kanepelerde ders çalışmaktan kaçınılması öneriliyor.

Özellikle sevilmeyen ve çok dikkat dağıtan derslere öncelik verilmesi gerekiyor. Enerjinin önemli bir kısmının sevilen ve uzun zaman alan derslere verilmesi başarıyı azaltıyor. Öğrenci ders çalışmaya başlamadan önce yapacağı işi mutlaka anlamlandırması gerekiyor. Öğrencinin kendisine “bu iş benim için neden önemlidir” gibi sorular sorarak çalışma sonucunda elde edeceği yararları bir listeye dönüştürmesi isteniyor. Daha sonra öğrencinin kendisine bir amaç belirlemesi önerilir. "Üniversiteyi kazanacağım" gibi hedeflenen amacın çevreyle paylaşılması gerekir. Böylece öğrenci kendi kendine ve çevresine bunu başarmak için söz vermiş oluyor.

Enerjinin önemli bir kısmının sevilen ve uzun zaman alan derslere verilmesi başarıyı azaltıyor. Ders çalışılırken seçilen mekanlar da büyük önem taşıyor. Enerjiyi azaltması ve uyku mesajı vermesi nedeniyle koltuk ve kanepe gibi yumuşak yerler çok tehlikeli olarak gösteriliyor ve buralarda ders çalışmaktan kaçınılması isteniyor. Ders çalışılan yerde telefonun kesinlikle bulunmaması ve özellikle arkadaşlarından gelen dersten uzaklaştırıcı tekliflere "hayır" demenin alışkanlık haline getirilmesi gerekiyor. Telefon "işe engel güçlü bir dikkat dağıtıcı" olarak nitelendiriliyor ders sırasında dışarıdan gelen teklifler “zaman öldürücü” olarak gösteriliyor.

*********************
İlk önce kendi kendinize şu soruları sorun: “Neden çalışma programı hazırlamam gerekiyor yada neden ders çalışmam gerekiyor? Niçin üniversiteyi kazanmalıyım ve niçin üniversiteyi kazanmak için çalışmalıyım?” Bu soruların yanıtı üzerinde düşünmeli ve yanıtlarınızı bir dosya kağıdı üzerine yazmalısınız. Nedenleriniz o kadar gerçekçi ve çok olmalıdır ki ders çalışma isteğinizi kaybettiğiniz anlarda bu yazdığınız nedenleri okuyup harekete geçebilesiniz bu motivasyona ihtiyacınız olabilir. Nedenleriniz hem mantığınıza hem de duygularınıza hitap etmelidir ki sizi gevşediğiniz anlarda motive etsin...

”Neden”lerinizi belirledikten sonra elinize farklı bir kağıt alarak kendinize en uygun programı yapmaya başlayabilirsiniz. Hedef odaklı çalışma programı motive edicidir. Bu nedenle öncelikle kendinize günlük hedefler veriniz. Günlük hedefleri; günlük soru çözümü günlük ders çalışma saati günlük kitap okuma günlük konu anlatımı ve günlük konu tekrarı olmak üzere 5 kategoride yapabilirsiniz.

Günlük Soru Çözümü

Soru çözme pratiği LYS-YGS gibi sınavlara hazırlıkta soruların hızlı çözümüne ve test tekniğine alışmada önemli unsurlardandır. Fakat sorular kaliteli ve LYS-YGS gibi sınavlara uygun kaynaklardan belirlenmelidir.

Bir test bittikten sonra mutlaka yanıtları değerlendirilmeli yanlışlar gözden geçirilmeli ve çözülemeyen ve anlaşılamayan sorular kesinlikle bir bilene sorulmalıdır. Soruların cevaplanamama nedenleri üzerinde durmalısınız.Eğer neden konu eksiği ise daha çok konu anlatımına konu eksiği az olduğu halde soru çözme pratiği gerekliliği var ise daha çok test çözümüne vakit ayırmalısınız.

Başlangıç için performansa göre 80-125 soru sayısı yeterli olabilir. Çalışırken bu hedef aşılmaya çalışılmalı ve haftalık ya da aylık ortalama alınarak devam edilen günlerde bulunan ortalama yeni hedef olmalıdır. Örneğin; hedefim günde 100 soru idi 4 gün 120 3 gün de 110 soru çözdüm.
Haftalık ortalamam; 4x120+3x110 / 7= 1157 edecektir.

Buna göre bir sonraki hafta için soru çözümü hedefimi 115 olarak belirleyebilirim (Bu hesaplama aylık olarak da yapılabilir).

Soru çözümünü de kendi arasında örneğin eşit ağırlık öğrencisi için günde; 30 Matematik 30 Türkçe 15 Sosyal Bilgiler ve 10 da Fen Bilgisi olarak bölünebilir. Dikkatinizi çekmişse bu dağılım bir eşit ağırlık öğrencisi için ÖSS-YGS gibi sınavlardaki gerekliliğine göre bölünmüştür. Hangi alanda ÖSS-YGS gibi sınavlara hazırlanıyor iseniz derslerin ağırlıklarını dikkate alarak soru sayılarını belirlemelisiniz. Başlangıç için olan bu değerler zaten süreç içerisinde artış gösterecektir. LYS-YGS gibi sınavlara son birkaç ay kala 400 günlük hedefine çıkmış olmak soru çözüm pratiğinde iyi bir gelişmedir.

Günlük Ders Çalışma Saati
Ders çalışma saati gün içerisinde kaç saatimizi test çözümü de dahil olmak üzere ders çalışarak geçireceğimizi belirleyecektir. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi konu eksiği fazla ise bu vaktin çoğunu konu anlatımına konu eksiği az ise bu vaktin çoğunu test çözümüne ayırmak gerekebilir. Başlangıç için günlük ders çalışma saati dershane ya da okula devam edenler için 2-4 dershane yada okula devam etmeyenler ve devam edenlerinse devam etmediği günler için 5-8 saat idealdir. Bir iki ay içinde bu rakamlar dershane ya da okula devam edenler için 3-5 dershane yada okula devam etmeyenler ve devam edenlerinse devam etmediği günler için 7-8 saate ulaşmalıdır.

Ders çalışma süreleri 45-50 dakikayı geçmemeli ve 45-50 dakika sonra mutlaka 10-15 dakika ara verilmelidir. Aralarsa 15 dakikayı kesinlikle geçmemelidir. Konsantrasyonunuz çok erken dağılıyorsa 30 dk. ders 10 dk. dinlenme şeklinde kısa aralarla devam edebilirsiniz.

Günlük ders çalışma vaktinin hepsi arka arkaya olmamalı ve 2-3 ya da 4 oturumdan sonra mutlaka 1-2 saatlik ara verilmelidir. Bu aralar fiziksel hareket gezi sosyal ve basit sportif etkinliklerle değerlendirilebilir.

Günlük Kitap Okuma
LYS-YGS gibi sınavlarda sayısal sorular dahil bir çok soru verilen bilgilerden faydalanarak istenene ulaşma verilen bilgileri iyi okuma ve kullanma ve yorumlamaya dayalı sorulardan oluşmaktadır. Bu nedenle bu süreç içerisinde kitap okumanın önemi göz ardı edilmemelidir. LYS-YGS gibi sınavlara hazırlık öğrencisinin programında en az 20 dakika kitap okuma vakti olmalı ve bunun için de kendine günlük sayfa hedefi koymalıdır.

LYS-YGS gibi sınavlarda sadece soruların yanıtlanması değil soruların verilen sürede yanıtlanması istenmektedir. Dolayısıyla okuma hızı LYS-YGS gibi sınavların başarısında önemli bir faktördür ve artırılmalıdır.

Günlük Konu Anlatımı

Konu anlatımı çalışabilmeniz için elinizdeki konu anlatım kitaplarından ya da takip ettiğiniz bir LYS-YGS gibi sınavlara Hazırlık dergilerinden faydalanabilirsiniz.

Konu tekrarını günlük 4-6 konu çalışacağım şeklinde hedeflendirilebileceği gibi alanımıza göre örneğin eşit ağırlık; bugün 2 Matematik 2 Türkçe 1'de Sosyal Bilgiler konusu çalışacağım şeklinde de hedeflendirilebilir.

Burada önemli olan konu anlatımından hemen sonra o konuyla ilgili en az 15-20 sorunun çözülmesi ve böylece konunun tekrar gözden geçirilmesidir. Örneğin bir ders saatinin ilk 25 dakikası konu anlatımına sonraki 20 dakikası da soru çözümüne ayrılabilir. Konu hedefleri çalışılacak konuların uzun ya da kısalığına göre de farklılık gösterecektir.

Günlük Konu Tekrarı
Günlük konu tekrarı gün içerisinde çalışılan konuların gözden geçirilmesidir. Okul ve dershaneye devam eden öğrenciler eve geldiklerinde verdikleri aradan sonra ilk çalışmaları tekrar olabileceği gibi yatmadan önceki yarım saat de tekrar vakti olabilir. Kolay unutuyor iseniz akşamki ev programına tekrarla başlamanız gerekebilir.Yatmadan yarım saat öncesini tekrarla geçirirseniz unutmanız azalır. Çünkü beyin uyumadan önceki bilgileri gece boyunca düzenlemekte ve tekrarlamaktadır.

Tekrar etmek çok önemlidir çünkü öğrendiklerimizin %70”ini ilk bir saat %80” ini de bir gün içinde unutmaktayız. Mutlaka günlük tekrar yapılmalı hatta hafta sonu programımızda haftalık tekrar yer almalıdır. Ayrıca ayda bir aylık tekrar yapmak da unutmamızı azaltacağı gibi konuları özümsememizi artıracaktır.
Hedeflerimizi ve kategorilerimizi belirledikten sonra bunların günlük dağılımını yapmanız gerekir. Unutulmamalıdır ki verimli ve planlı çalışma çok ya da hep çalışma değildir. Planlı ve programlı çalışma ne zaman neyi ve ne kadar yapacağımızı bilmek demektir. İyi bir program öğrencinin bütün ihtiyaçlarına belirli oranlarda vakit ayırmalıdır. Programımızda spor ve sosyal etkinlikler için TV ya da bilgisayar için de vakit olmalı fakat aşırıya kaçılmamalıdır. Günlük dağılımı yapmak için bir kağıt üzerine 09-10 gibi saat saat vakitleri yazıp karşılarına aktiviteleri yazabilirsiniz.

Son olarak programınızı anne ve babanızla paylaşmalı onların da fikirlerini almalı ve programınızın sürekliliği konusunda onlardan yardım istemelisiniz. Kendi başımıza kaldığımızda programımızı delme ihtimalimiz daha fazla olduğundan yaptığımız programı anne ya da babamıza izah ederek kendinizin takip ve kontrol edilmenizi sağlamanız faydalı olabilir. Bu konuda bir öğretmeninizden de yardım isteyerek çalışmalarınızın değerlendirilmesi ve takip konusunda destek alabilirsiniz.

Alıntı