YGS Sınavına giren bütün gençler için bir dönüm noktasıdır. YGS Sınavı gelecekte toplumdaki statünüzü rolünüzün belirleneceği bir sınavdır. Sınav bir amaç değil araçtır. Bu kuralı hiçbir zaman zihninizden çıkarmayın.

Başarısızlığı değil başarıyı isteyin. YGS Sınavı da sizin başarınızı gösterebileceğiniz araçlardan biridir. Bu fırsatı mutlaka değerlendirin.

YGS ’ye hazırlıkta ve sınav öncesinde şunları asla aklınızdan çıkarmayın;

- 11-12 yıllık eğitim öğretim hayatınızda ve YGS Sınavı hazırlık çalışmalarında bir çok şey öğreniniz. Bu nedenle bildiğiniz soruları yapabileceğinize inanın.

- Mutlu ve hayatı seven bir insan olun. Üniversiteyi kazanamazsanız dahi hayat da başka alanlarda başarılı olabileceğinizi unutmayın.

- Arkadaşlarınızdan daha yüksek bir puan almak zorundayım hissine kapılmayın. Bu sizde kaygıya neden olabilir. Siz kendi yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışın.

- Kendinizi yeteneksiz kafası çalışmayan biri olarak görmeyin. Beyninize bu komutu yollamayın.

- Kendinizle barışık olun. Kendisiyle barışık olanlar teknik bilgilerle daha başarılı olabilmektedir.

YGS de nasıl bir sınav yöntemi uygulamalısınız ? sınav öncesi ve sınav sonrası nelere dikkat etmelisiniz ? bu kritik ve önemli soruların cevaplarını bilmeniz sizi rakiplerinizden hiç kuşkusuz birkaç adım öne geçirecektir.

YGS ‘DE İZLENECEK YÖNTEM VE ZAMANLAMA

1. YGS sorularının mantığı bilgiyi ölçmeden ziyade bilgileri kullanmaya ve yorumlamaya dayalıdır. Bu yüzden soru kökünü çok iyi okuyunuz.

2. Türkçe’ nin paragraf sorularını (geniş içerikli ve zaman alıcı oldukları için ) sözel testin sonuna bırakabilirsiniz.

3. Seçenekleri işaretlerken ilgili daireyi taşırmayınız. Yumuşak kalem ve iz bırakmayan silgi kullanınız.

4. Değiştirmek istediğiniz seçeneği dikkatlice iyice siliniz. İyi silinmezse optik okuyucu iki cevap verilmiş kabul eder ve o sorunuz yanlış kabul edilir.

5. Sözel ve sayısal alanların her ikisinde de güçlü iseniz ; hangi alanda daha çok net çıkarıyorsanız o alanda başlayabilirsiniz.

6. Sözel alanda güçlü sayısal alanda zayıf iseniz ; cevaplamaya sözel alanda başlayınız.

7. Sayısal alanda güçlü sözel alanda zayıf iseniz cevaplamaya sayısal alanda başlayınız.

8. Soru kökeninde “ hangisi değildir “ “ en gerçekçi yaklaşım “ “ en önemli sonucu” gibi altı çizgili sorulara daha çok dikkat ediniz.

9. Size tanınan süreyi son saniyesine kadar kullanınız. Süreniz kaldığı takdirde kalan süreyi cevaplarınızı kontrol etmek için kullanınız.

10. YGS zamana karşı yapılan bir yarıştır. Bu yüzden zamanı iyi kullanmaya bakınız.

11. YGS Sınavı Soruları cevaplandırırken heyecanlanmayın telaşlanmayın. Heyecanınızı kontrol altına almalısınız.

12. YGS Sınavı sonunda bütün belgelerinizi eksiksiz olarak salon görevlilerine teslim ediniz.YGS SINAVINDAN ÖNCE VE BİR GÜN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKLİ HUSUSLAR

1. YGS Sınavına gireceğiniz yeri önceden mutlaka gidip görünüz. O sırada birkaç dakika oturun.

2. YGS Sınavı anı ile ilgili işleyiş ve kurallar hakkında bilgi edinin.

3. YGS Sınavından bir hafta öncesinden vücudunuza beslenmenize ve uykunuza özen gösteriniz. Fazla miktarda çay kahve gibi uyarıcı maddelerden sakinleştirici ya da uyarıcı özelliği olan ilaçları kullanmaktan kaçınınız.

4. YGS Sınavından önce sağlığınıza özen gösteriniz. Hasta olmamak için kendinize iyi bakın. Yiyeceklerinize dikkat edin. Sağlığınızı bozucu; şişkinliğe kabızlığa mide ve bağırsakların bozulmasına yol açıcı yiyecekler yemeyin.

5. Çevrenizdeki insanların sınavla ilgili konuşmalarından uzak durmaya çalışınız.

6. Sizi yoran faaliyetlerden ve gürültülü ortamlardan uzak durunuz. Temiz havada gezinti yapın.

7. YGS Sınavından önceki gece rahat ve yeteri kadar uyumaya özen gösteriniz ve her zaman yattığınız saatte yatmaya çalışınız ancak sınavın başlama saatini ve sabah hazırlığını dikkate alarak biraz erken uyanın. Uyku kaçırıcı ilaç ve içecekler ( kahve v.s. ) almayın. Uykuda sınavı değil sınavdan sonra yapacaklarınızı düşünün.

8. YGS Sınavı yerine zamanında gidin.

9. YGS Sınavı sabahı iyi bir kahvaltı yapınız. Kahvaltı yapmadan sınava gitmeyiniz.

10. YGS Sınavı günü sınava gireceğiniz yere ne çok erken ne de çok geç gidiniz. Çeşitli sebepleri düşünerek ( trafikherhangi bir ihtiyaç vb.) sınav yerine makul bir zamanda gidiniz. telaşa mehil vermemek için ve gerekli kontrollerin yapılabilmesi için 30 dk. önce sınav yerine gitmek uygun olur.

11. Önceden öğrendiğiniz konularla ilgili tekrarları sınav gününe kadar yapabilirsiniz. Ancak son gün yeni bilgiler öğrenmeye çalışmayın. Bunun size pek faydası olmaz.

12.YGS Sınavıyla ilgili hazırlıkları tamamladığınızı ve bu sınavı başarmak istediğinizi düşünün. Yeteri kadar hazır olup -olmadığınızın sorgusunu sınavdan sonraya bırakınız.

13. Organizma enerjiyi iki kaynaktan alır. Ya karaciğerden ya da ince bağırsaktaki gıdalardan. Düşünme enerji harcatır. Kan şekerini yükseltmek için kahvaltıda ( bal reçel v.b.) tatlı yiyecekler yemekte fayda vardır. Sınav öncesi şeker yemenin bir faydası yoktur.

14. Sınav başladıktan sonra ilk 15 saat dışarıya çıkmak yasak olduğundan bütün ihtiyaçlarınızı sınav başlamadan önce gideriniz.

15. Sınavda sizden istenen ve size gerekli olan belgeleri ve malzemeleri eksiksiz olarak hazırlayın. Hepsini bir zarf içinde kolay bulabileceğiniz bir yere koyun. Evin kapısı giyeceğiniz eşyaların cebi televizyonun yanı v.b.

AHMET YILDIZ
Psikolojik Danışman