Bir insanın azmettiği takdirde yapabileceği şeyler gerçekten hayret vericidir. İşte misaller:

* Dr. M. C. Modi Hindistan'da geçirdiği 50 yıllık bir süre zarfında 46.120 köye gitmiş 12.118.630 hastaya bakmış ve 610.564 ameliyat yapmıştır. Bir keresinde bir gün içinde tam 833 tane katarakt ameliyatı gerçekleştirmiştir.

* Georges Simenon günde 80 sayfa yazardı. 500'den fazla eser verdi. Maigret adlı kitabını 6 günde tamamladı.

* Isaac Asimov Dewey Onluk sisteminin bütün kategorilerinde eser veren tek yazardır. Yaklaşık 500 kitabı vardır. İlk 100 kitabını 20 ikinci 100 kitabını 9.5 üçüncü 100 kitabını ise 6 yılda yazdı. Her sabah 6:00'da kalkar 7:30'da daktilosunun başına geçer ve gece 10:00'a kadar çalışırdı. Asimov "Yazmak benim tek merakım. Konuşmak bile benim için bir inkıtadır" derdi. Yılda 10 kitap yazmak onun için bir standart haline gelmişti. 1977 yılında bir kalp krizi ve 1983'de üçlü bypass geçirmesine rağmen bu temposunu sürdürdü.

* Stever Snyder ve Teddy Roosevelt günde ortalama 4 kitap okurlardı.

* James Crichton 15 yaşına gelinceye kadar 22 dil öğrenmişti.

*Mezzofanti 60 dili ve 72 diyalekti akıcı olarak konuşabiliyor ve 114 dilde tercüme yapabiliyordu.

* Sir John Bowring 200 dilde okuyabiliyor 100 dılde de konuşabiliyordu.

*Dr. Yoshiro Nakamats'ın 2300 patenti vardı (Edison'ın ise 1093). Ona göre dahilik; akılda tutma serbest çağrışım ve sentezden oluşurdu. Teori ilham ve pazarlanabilirlik tekniklerini kullanırdı. Önce statik tabii bir odada kalır sonra dinamik ve müzik dinlenilen bir odaya geçer sonra da suya dalardı. Günde 5 saat uyurdu. Bunun bir saati 30'ar dakikalık iki özel istirahatten oluşurdu.

* Nisbi Mantıkta (fuzzy logic) fena olan araştırmacılardan Bart Kosko Güney California Üniversitesi'nde bir matematik doçenti mühendis siyah kuşak sahibi bir sporcu oyun yazarı romancı senfoni ve sonat bestecisidir ve 33 yaşındadır. Öldüğümde Beni Uyandır adlı bilim kurgu romanı iki ahlaki düstur sunar: Çilesiz tefekkür olmaz; Rehavet öldürür. Verdiği derslerde düşüncelerini o kadar hızlı aktarır ki öğrencileri onu dinlemeyi itfaiye hortumundan su içmeye benzetirler. Konuşurken yaptığı atıflar çok farklı sahalardadır. Bir filmden hoşlandığında 20 kere seyreder. Bir ayda piyano çalmasını öğrenmiş ve 14 yaşında ilk keman konçertosunu bestelemiştir.

* Tesla haylinde bir makine inşa eder çalıştırır ve birkaç gün sonra nasıl çalıştığını bir arızanın olup olmadığını kontrol ederdi.

* Peter G. W. Keen Virgin Adaları'nda yaşayan ve danışmanlık hizmetlerinden yılda 1 milyon dolar kazanan bir araştırmacıdır. Her ay 400 dergiyi tarar.

* Apollo 11'in uçuşuyla sorumlu Kranz göreve hazırlık yaptığı aylarda uçuşun herbir saniyesini bir orkestra şefi hassasiyetinde yönetmek için yaklaşık 9 cm kalınlıkta bir defteri özel notlarıyla doldurmuştu.


Alıntı