Toplum içindeki yerimizi büyük ölçüde kendi üzerinizdeki çabalarınız belirler. Kendimizle ilgilendikçe uğraştıkça kendi üzerimizde çalıştıkça 'görüntümüz' değişecektir.

Kazandığımız her güzel davranış faydalı beceri farklı bakış açısı bizi biraz daha netleştiriken bunlardan kaybettiklerimiz oranında da siliniriz. Yine edindiğimiz kötü alışkanlıklar varlığımızı tehlikeye sokmaya başlar. Bu kötü alışkanlıkları terkederek olumsuz davranış ve düşüncelerden kurtularak varlığımızı yeniden imar edebiliriz. Kazandıklarımız ya da kaybettiklrimiz olumlu-olumsuz yerimizi derece derece değiştirir bizi yeni durumlara yeni konumlara götürür. Bunun için bizi önemli bir görev bekliyor. Bu da kendimizi zorlamak tabii ki. Ancak bu şekilde gerekli olanları kazanabilir gereksiz olanlardan kurtulabiliriz.

Öncelikli olarak kendimiz zorlama şuuruna sahip olmanız ve kendinizi zorlama durumuna getirmenizdir.Çünlü hiçbir şey varlığınıza kendiliğinden eksilmez.'Yapamıyorum' diyenlerin çoğu kendilerini yeterince zorlamayanlardır.

Kendinize sözünüzü dinletebildiğiniz sürece herşeyi kontrol edebilirsiniz.'Zorlama şuuru' bunun için önemlidir. 'Yapamam' diyenler aslında 'kendimi zorlayamam' demekte. Gerçekte böyleleri bazı zahmetlere giremediklerini görecekler.

Kendiniz üzerinde çaba sarfettikçe kendinizi zorladıkça istediğimiz herşeyi varlığınıza katabileceksiniz. Bu çaba ve zorlama olmadan kategorinizi değiştiremezsiniz. Kazanmak için değişim için kendiniz zorlayın. Bunda devamlılığı sağlayabilirseniz eminim ki olumlu sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Alıntı