Kuru göz hastalığının nedenleri ve tedavisi

Gözlerde kuruluk hissi yanma batma gibi şikayetler yapan kuru göz hastalığının nedenleri ve tedavisi...

Kuru göz gözyaşının yetersizliği durumu olarak açıklanır. Gözyaşı tabakası hemen göz üzerine yayılan bir mukus tabaka ortada sulu tabaka ve en dışta yağlı (lipid) tabakalardan oluşur. Bu üç tabakadan herhangi birinin eksikliği veya bozukluğu kuru göz şikayet ve bulgularının ortaya çıkmasına neden olur.
Gözlerde kuruluk hissi yanma batma yabancı cisim hissi kızarıklık rüzgar veya sigara dumanından rahatsızlık göz çevresinde mukus iplikçiklerin oluşması ve/veya kontakt lens kullanmakta zorluklar kuru göz hastalarında görülen şikayetlerdir...
Kuru göz nedenleri

Gözyaşı salgısı erkek ve kadınlarda ilerleyen yaşla birlikte azalır. Ancak kuru göz özellikle menopoz sonrası kadınlarda sık görülür. Bunun dışında idrar söktürücü tansiyon düşürücü anti-allerjik anti-depresan ilaçlar uyku ilaçları ve alkol de göz kuruluğuna neden olabilir.
Ciddi kuru göz ağız kuruluğu ile birlikte giden Sjögren Sendromu ile birlikte olabilir. Bu durumda hastalarda sıklıkla eklem romatizması olmak üzere tüm vücut sistemlerini tutan bir immün disfonksiyon veya bağ dokusu hastalığı mevcuttur. Bunların dışında kimyasal yanıklar cerrahiler ve daha birçok hastalıkların yanında da kuru göz görülebilir.
Kuru göz tanısı nasıl konulur

Göz doktoru tarafından yapılan basit bir göz muayenesi ile kuru göz tanısı kolayca konulabilir. Hastanın öyküsü de tanı konulmasında oldukça yardımcıdır. Bunun dışında gözyaşının özel boyalarla boyanması veya 'gözyaşı şeritleri' ile gözyaşı miktarının tayini de tanıda kullanılabilecek basit testlerdir.
Kuru göz tedavisi

- Gözü nemli tutabilmek için gözyaşının yerini tutan birçok yapay gözyaşı damlası ve jeli bulunur. Yapay gözyaşını günde 4-5 kezden daha sık kullanma ihtiyacını hisseden hastalar için koruyucu madde içermeyen tek kullanımlık yapay gözyaşı preparatları bulunuyor. Bu tek kullanımlık damla ve jeller gün içerisinde ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir.
- Kuru gözde diğer bir yaklaşım ise mevcut gözyaşının korunması... Gözlük kenarları kapatılabilir veya yüzücü gözlükleri kullanılabilir.
- Kuru göz hastaları için özellikle geceleri uyudukları odanın nemlendirici cihazlarla nemlendirilmesi de faydalıdır.
- Yine mevcut gözyaşını korumak amacıyla gözyaşını gözden uzaklaştıran küçük kanalcıklar göz doktoru tarafından basit bir işlemle geçici ya da kalıcı olarak kapatılabilir.
- Bunların dışında gözyaşı yapımını artıran birtakım ilaçlar da mevcuttur. Ancak aynı zamanda salya yapımını da artıran ve terleme bulantı kalp çarpıntısı gibi yan etkileri olabilen bu ilaçlar ancak doktor denetimi altında kullanılabilirler.