Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Yaz aylarında göz sağlığında nelere dikkat edilmeli

  Yaz aylarında göz sağlığında nelere dikkat edilmeli

  Yaz aylarında en çok görülen göz hastalıkları ve nedenleri nelerdir bu hastalıklardan korunmak için neler yapılmalı? İşte cevabı...
  Bastıran sıcaklarla birlikte sağlık konusunda da dikkat edilmesi gereken pek çok husustan biri de elbette göz sağlığı. Peki yaz aylarında göz sağlığıyla ilgili nelere dikkat etmek gerekiyor? Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Uzmanı Op. Dr. Ahmet Gökdere konuyla ilgili bilgilendirdi.
  Yazın en çok görülen göz hastalıkları

  Yazın özellikle alerjik göz hastalıklarında bir artış görülür. Ayrıca konjunktivit göz nezlesi bu aylarda daha sık görülür. Bunun yanında katarakt gelişimi ve sarı nokta hastalığının oluşumunda da güneş ışığı etkilidir. Halk arasında gözde büyüyen et oluşumu olarak bilinen pterygium hastalığının oluşumu da güneş ışığı tarafından tetiklenir. Yazın görülen göz enfeksiyonları için genelde bu mevsimde görülen kuru sıcak tozlu havalar enfeksiyona meyil oluştururken yeterince hijyen sağlanmayan havuzlar da enfeksiyon kaynağıdır. Gözlerde kızarıklık çapaklanma ve kaşıntı ile kendini gösterir.  Bu hastalıklardan korunmak için; serinlemek için girilen havuzlarda hijyene dikkat etmek kaliteli bir havuz gözlüğü kullanmak ve kuru tozlu ortamlardan uzak durmak gerekir.
  Alerjik konjuntivitin bu aylarda artmasının sebebi güneş ve tozlu polenli ortamların buna müsait bir zemin oluşturmasıdır. Bu nedenle alerjik kişilerin bu tür ortamlardan uzak durmaları gerekir.
  Güneş gözlüğü seçimi önemli

  Yaz aylarında önemli olan diğer bir faktör güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının daha yoğun olarak dünyaya ulaşmasıdır. Ultraviyolenin zararlı etkilerinden korunmak için öncelikle güneş ışınlarının en dik geldiği zamanlarda dışarı çıkmamak gerekir.
  Ayrıca ultraviyole filtreli güneş gözlükleri de bu korunma için çok önemlidir. Normalde karanlık ortamlarda göz bebeklerimiz büyür ve böylece daha çok ışık göz bebeklerimizden içeri girer. Eğer % 100 ultraviyole koruyuculuğu olmayan kalitesiz gözlükler kullanılırsa oluşan karanlık ortamda büyümüş olan göz bebeklerimizden daha fazla zararlı güneş ışını gözümüze ulaşacak ve bu durum ileriki yıllarda daha çabuk katarakt gelişimi sarı nokta hastalığının artışı şeklinde kendini gösterecektir. Bu nedenle alacağınız gözlükler kesinlikle %100 UV koruma sertifikalı olmalı ve kaliteli cam taşımalıdır.

  Çocuklar yetişkinlere göre güneşin zararlı ışınlarına karşı daha hassastır bu nedenle yaz aylarında çocuklarımızı güneşin zararlı etkilerinden korunmak için %100 UV filtreli katiteli güneş gözlüğü takmalı ayrıca mümkün olduğunca çocuklar güneş ışığının dik geldiği saatlerde dışarı çıkarılmamalıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ben galiba göz nezlesi oldum. Sürekli akıyor gözüm.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş