Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Soğuk hava göz kuruluğunu tetikliyor

  Soğuk hava göz kuruluğunu tetikliyor


  Gözde yanma batma kızarıklık ve bulanık görme gibi belirtilerle ortaya çıkan göz kuruluğu kuru ve soğuk havalarda artış gösteriyor.

  Göz kuruluğunun soğuk havalarda arttığını söyleyen Opr. Dr. Alp Kayıran özellikle açık havada spor yapanları uyardı: "Yanma batma kızarıklık ve bulanık görme gibi semptomlar kuru göz hastalığını işaret edebilir."

  Kuru gözün dünya üzerinde milyonlarca insanı etkileyen ve göz doktoruna başvurularında görme azlığından sonra ikinci sırada yer alan çok yaygın bir durum olduğuna dikkat çeken Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Alp Kayıran hastalığın kış aylarında da can sıktığını bildirdi.

  Göz kuruluğunun gözyaşının düzgün ya da yeteri kadar üretilemediği ya da buharlaşmasının arttığı durumlarda yaşanan bir sorun olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Alp Kayıran kuru ve soğuk hava koşullarında gözde yanma batma kızarıklık ve bulanık görme gibi semptomlar görülmesinin hastalığın göstergesi olduğunu söyledi.

  Kadınlarda daha sık görülüyor

  Kuru gözün erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görüldüğünün altını çizen Dr. Kayıran “Özellikle menopoz dönemindeki kadınlar arasında yaygındır. Günümüzde kontakt lens kullanımının yaygınlığına bağlı olarak giderek artan sayıda erkekler ve gençler de göz kuruluğuna rastlanmaktadır” dedi.

  Bilgisayar ve tv kuruluğu artırıyor

  Klimalı ortamların göz kuruluğunu artırabileceğini vurgulayan Op. Dr. Kayıran hastalığa önlem olarak hava nemlendiricilerinin kullanılabileceğini çok uzun süre televizyon seyretmek bilgisayar karşısında çalışmak ya da oyun oynamak gibi alışkanlıkların göz kuruluğunu artırabileceğini söyledi.

  Göz kuruluğunun tedavisi

  Dr. Kayıran göz kuruluğu hastalığının tedavisini ise şöyle anlattı:

  “Kuru göz hastalarına öncelikle yerine koyma tedavisi uygulanır.

  Suni gözyaşları ve jellerle göz yüzeyini ıslatmaya yönelik tedaviler verilir. Bunlar çoğu zaman az ya da orta derecedeki basit göz kuruluğunda yeterli olur.”

  Daha ileri durumlarda ise farklı ilaç tedavileri veya ‘punktum tıkacı’ denilen bir yöntemin uygulanabileceğine işaret eden Op. Dr. Kayıran bu yöntemle gözyaşı kanalına tıkaç takılarak gözyaşının kanala akmasının engelleneceğini ve gözyaşının gözde daha uzun kalmasının sağlanacağını belirtti.

  Mesleği veya eğitimi gereği uzun süre bilgisayar karşısında çalışmak zorunda kalan hastaların takviye suni gözyaşları kullanabileceğini aktaran Kayıran ancak bu suni gözyaşlarının bilinçsizce alınmaması ve mutlaka bir hekim tarafından önerilmesi gerektiği uyarısında bulundu

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Soğukta kar maskesi taksak çok iyi olur. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bilgisayar daha fena.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş