Yapılan araştırmalar şaşılığa bağlı olarak ortaya çıkan çift görme sorunlarının felç habercisi olabileceğini ortaya çıkardı.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Avrupa Şaşılık Derneği Başkanı Prof. Dr. Seyhan Özkan şaşılığın ailesel yatkınlık ve bazı kırma kusurlarına bağlı olabileceği gibi görmeyi bozan ciddi bir göz hastalığının ya da sinir felcinin bulgusu olabileceğini söyledi.

Anne ve babaların eğitimde başarıyı da etkileyen bir sorun olan şaşılıktan çocuklarını korumak için mutlaka hekime başvurması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Özkan Adnan Menderes Üniversitesinin bu tedavinin en yoğun uygulandığı merkezlerden biri olduğunu ifade etti.

Erişkin yaşta ortaya çıkan şaşılıklarda çift görmenin olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Özkan şaşılık tedavisinde gözlük ilaç tedavisi cerrahi girişim veya bazen de bu yöntemlerin birkaçının kombinasyonunun kullanıldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şaşılığa bağlı çift görme felci haber verebileceği gibi kas hastalıklarının da belirtisi olabilir. Bu nedenle hastalık kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Bu konuda son yıllardaki en önemli gelişme şaşılığın ilaçla enjeksiyon tedavi yöntemidir.”