Aksesuar olarak kullanılan lenslerin göz hastalıklarına yol açtığını belirten uzmanlar uzun süre lens kullanımının gözde oksijen eksikliğine neden olduğu uyarısında bulunuyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüdai Dönmez kontak lenslerin hem estetik açıdan hem de gözlük kullanmak istemeyenler için iyi bir seçenek olduğunu ancak hijyen açısından risklere dikkat etmek gerektiğini açıkladı.

Lensi uzun süre kullanımın gözü oksijensiz bıraktığını ve beyaz kısımlarda damar oluşturduğunu vurgulayan Dr. Dönmez Korneanın dışarıdan oksijen alan bir yapısı var. Kontak lensle gözün üstünü kapatırsak dışarıdan oksijen alamaz. Bu durum uzun yıllar devam ettiğinde oksijen alamayan göz kendine yeni damarlar aramaya başlar ve etrafındaki beyaz kısımlarda kırmızı damarlar oluşur. Bu da göz sağlığı açısından olumsuzdur dedi.

Lensin bir aksesuar olarak algılanmaması gerektiğini anlatan Dönmez Lens takarken gözün mikrop kapmaması için hijyen kurallarına uymak son derece önemli. Gençlerde lensin yaygın olarak kozmetik amaçlı kullanıldığını görüyoruz. Bu durumu bir uzman olarak tavsiye etmiyoruz diye konuştu.

Ellerin temizliğinden emin olun
Uzun süre lens takmak gözde alerjiye sebep olabildiği gibi oksijen ihtiyacı doğurabilmekte ve görme bozukluklarına zemin hazırlayabiliyor.

Dr. Hüdai Dönmez lensleri çıkarıp takarken ellerin temizliğine dikkat edilmesini evde geçirilen zamanlarda çıkarılarak gözün havalandırılmasını kullanılmadığı zaman da lenslerin özel suyunda bekletilmesini tavsiye etti.