Gözlerinizde ışık çakmaları flaş patlamaları varsa bu retina yırtılmasının habercisi olabilir. Uzmanlar orta yaş ve üzerinde daha sık olmakla beraber her yaşta gözlenebilen retina yırtılmalarının acil tedaviyi gerektirdiğini söylüyor.
Dolayısıyla gözlerinizde ışık çakmaları flaş patlamaları gibi şikayetler ortaya çıkarsa aynı zamanda miyopsanız en kısa sürede bir göz muayenesinden geçmelisiniz.

Retina dekolmanının (retina yırtığı) uyarıcı belirtileri:
- Işık çakmaları
- Görüntüde yeni oluşan siyah noktalar
- Görme alanı önünde hareket eden bir perde

Bu belirtiler mutlaka retina dekolmanı anlamına gelmez fakat mümkün olduğunca erken dönemde göz doktoruna müracaat etmelisiniz. Göz doktoru gözünüzü genişleterek retina dekolmanı tanısını koyabilir. Bazı retina dekolmanları normal göz muyenesi esnasında tespit edilir. Retina yırtığı veya erken evredeki bir retina dekolmanını tespit etmek için daha dikkatli bir muayene gerekir.

Retina dekolmanının (retina yırtığı) tedavisi
Retina yırtıklarının çoğu geri yerine yapıştırmak için lazer cerrahisi veya kriyoterapi (dondurma) ile tedavi edilir. Bu tedaviler pek fazla rahatsızlık vermeden muayenehane şartlarında yapılabilir. Böylece retina dekolmanı önlenir. Bazı olgularda yırtık hiç tedavi edilmeden takip edilebilir.