Baş ağrılarınızdan doğru nefes tekniğiyle kurtulun

Başınız ağrıdığında ilaç içmeden önce 7-1 nefes tekniğine başvurun. Peki nasıl uygulanır bu nefes tekniği?

Baş ağrılarının büyük çoğunluğunun farkına varılmamış olsa da susuzluktan kaynaklandığını belirten Dr. Sinan Akkurt"Doğru nefes alıp verdiğinizde vücutta fizyolojik denge sağlanabilir. O zaman da baş ağrılarını hafifletme şansımız olur. Bununla birlikte öfke kızgınlık kaygı gibi psikolojik nedenli baş ağrılarında doğru nefes teknikleri uygulandığında kişi sakinleşir baş ağrısı kesilebilir" diye konuştu.

7-1 nefes tekniğine başvurun

Dr. Akkurt baş ağrılarında ilaçtan önce 7-1 nefes tekniğine başvurulmasını önerdi.
Anksiyete panik atak gibi şikayetlerde de yavaş nefes alarak rahatlama sakinleşme sağlanabileceğini dile getiren Dr. Sinan Akkurt "Adrenalin bilindiği gibi kaygı korku gibi durumlarda artar; yavaş nefes alıp verdiğimizde adrenalin salgısı da azalacaktır. Tabii ki tek başına nefes teknikleri ile psikiyatrik rahatsızlıklar tedavi edilebilir demiyorum sürece destek olur diyorum. Şu anda başınız ağrıyorsa 7-1 nefes tekniğini uygulayabilirsiniz"dedi.

Dr. Akkurt önerdiği 7-1 nefes tekniğinin özelliklerini ve uygulanışını şöyle anlattı: "Özellikle sakinleşmek amacı ile uygulanır. Baş ağrısı panik atak anksiyete gibi rahatsızlıklarda şikayetlerin azalmasına katkı sağlayabilir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur. Kronik yorgunluk sendromunu engelleyebilir. Nefesi alış ile veriş süresini eşitlememiz gerekir. 7'ye kadar sayarak nefes alınır 1 saniye beklenir (nefes tutulur) 7'ye kadar sayarak nefes verilir.”

Günlük hayatımızda doğru nefes almıyoruz

Doğru nefes alındığında akciğerlerin tam kapasiteyle çalıştığına dikkat çeken Dr. Akkurt"Nefes almayı solunum yapmak; çoğunlukla ağzımızdan hava alıp vermek olarak biliyoruz. Oysa doğru nefeste burundan çekilen hava karnı şişirir. Doğru nefeste diyafram karın kasları gibi akciğerimizi çevreleyen kasların da çalıştırılması sağlanır. Özellikle diyafram kasıyla derinlemesine solunum yapılmalıdır. Derin bir burun solunumu alınır karın şişirilir. Karın solunumu akciğerlerimizin tam kapasite ile çalışmasını sağlayacak bir yöntemdir.

Yeni doğan bebekleri gözünüzün önüne getirin; onlar nefes alırken karnı şişer ve burun kanatları hafif oynar. Doğuştan doğru nefes yeteneğiyle doğuyoruz ancak sonradan işin kolayına kaçıyoruz” şeklinde konuştu.