Hamilelik migren ataklarını azaltıyor

Yapılan araştırmalar sonucu hamileliğin migren şikayetlerini azaltabileceği ortaya çıktı.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Hamilelik boyunca ilaç kullanamayacak olmak migren ataklarıyla baş etmeyi imkansız kılacak gibi görünse de yapılan araştırmalar hamileliğin migren şikayetlerini azaltabileceğini ortaya koyuyor.

Nöroloji Uzmanı Dr. Hale Gökmen yaptığı açıklamada "Adet dönemlerinde östrojen seviyesindeki değişimler migreni tetikliyor. Ancak hamilelik boyunca kadınlar bu değişimden uzak kaldıkları için migren atakları azalıyor" dedi.

Emzirmek de şikayetleri azaltıyor

Hamilelik döneminde ortaya çıkan migren ataklarına sınırlı tedavi seçeneği olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Dr. Hale Gökmen hamileliğin dönemine göre farklı tedavilerin uygulanması gerektiğini söyledi. Atak sıklığını azaltmak için düzenli olarak kullanılan ilaçların çoğunun hamilelikte sakıncalı olduğunu belirten Dr. Gökmen "Hastanın durumuna ağrı sıklığı ve ağırlığına göre uygun bir ilaç seçilebilir" dedi. Bazı kortizon içeren ilaçların hamilelere de verilebildiğini kaydeden Dr. Gökmen böylelikle şiddetli atakların durdurulabildiğini aktardı.

Yaşanan hormonal değişiklikler migreni olumlu etkiliyor

Doğum sonrasında yeni bebek stresi düzenli uyku uyuyamama ve hormonal değişiklikler nedenleriyle atakların sıklaşabileceğine değinen Dr. Gökmen yapılan araştırmalarda emziren annelerin daha az migren atağı geçirdiğinin ortaya çıktığını belirtti. Dr. Gökmen emzirmeye bağlı olarak kandaki östrojen seviyesinde yaşanan değişikliklerin migreni olumlu etkilediğini vurguladı.

Tetikleyicilerden kaçınmak gerekiyor

Migren ataklarıyla mücadele etmenin en iyi yolunun tetikleyici unsurları azaltmak olduğunu hatırlatan Dr. Gökmen "Kişi kendi tetikleyicilerini fark ederek bunlardan kaçınırsa kendi ataklarını olabildiğince kontrol altına alabilir. Her zaman aynı saatlerde yatıp kalkmak düzenli yemek sigaradan kaçınmak önemli adımlardır. Çin yemeklerinde bulunan tatlandırıcılar gibi bazı yiyeceklerdeki maddelerden kaçınmak da gerekebilir" dedi.