Dikkat Alzheimer bulaşabilir

Yapılan bir araştırma Alzheimer'in ameliyat aletleri kan nakli ya da diş tedavisi yoluyla insandan insana geçebileceğini gösterdi.Şimdiye kadar bilim insanları hastalığın büyük ölçüde yaşlılık ve kısmen de genlerle ilgili olduğunu düşünüyordu. Ancak İngiltere'de yapılan bir araştırma hastalığın Alzheimer "tohumları” olarak bilinen prionlar vasıtası ile insandan insana geçme olasılığını ortaya koydu. Metal yüzeylere yapışan bu mikroskobik protein molekülleri geleneksel sterilizasyona karşı dirençli.
University College London'dan Nöroloji Uzmanı Prof. John Collinge araştırmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Üç yolla beyninizde bu protein tohumları oluşur. Ya kendiliğinden – yaşlandıkça ortaya çıkan bir talihsizlik olarak ya bozuk bir genden ya da tıbbi bir kazadan. Bizim hipotezimiz bu”.
Araştırma sonuçları bilim dergisi Nature'da yayımlandı.
Temasla bulaşmıyor

Araştırmada hastalığın Alzheimer hastasıyla temastan geçebileceğine dair hiçbir bulguya rastlanmadı. Ancak tıbbi işlemlerin hastalığın habercisi olan protein oluşumlarına neden olabileceği belirtiliyor.
Kan nakli beyin ameliyatı veya diş tedavisi sırasında bulaşabilir

Uzmanlara göre teorik olarak kan nakli beyin ameliyatı ya da kanal tedavisi gibi invaziv diş operasyonları sırasında Alzheimer'ın geçmesi mümkün. Kuluçka süresinin 40 yıla kadar çıkması nedeni ile insanların hastalığa yakalandığını anlayamayabileceği ifade ediliyor.
Bu bulgulara Creutzfeldt-Jakob hastalığından ölen (CJD) 8 kişinin beyinleri incelenirken rastlandı. Orta yaşlarda ölen bu hastaların hepsine 1955 ile uygulamanın yasaklandığı 1985 yılları arasında kadavralardan alınan büyüme hormonu nakledilmiş.
Hastaların dördünde çok yüksek seviyede amiloid beta proteinine rastlandığı belirtiliyor. Beyin hücrelerinin arasında oluşan bu yapışık protein oluşumları Alzheimer hastalarında hücrelerin birbirleri ile normal iletişim kurmasını engelliyor.