Horlayanlar daha çok kaza yapıyor

Horlayan kişiler uykularında dinlenemedikleri için trafikte dikkatleri dağılıyor bu da trafik kazalarına neden oluyor.Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Yörük AA muhabirine yaptığı açıklamada horlamanın basite alınmaması gerektiğine işaret ederek horlamadan dolayı birçok aile travması yaşayan hasta ile karşılaştıklarını söyledi.
Horlamanın ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Yörük horlamanın trafik kazalarına dikkat eksikliklerine kişilik bozukluklarına ve hatta psikiyatrik bozukluklara kadar birçok soruna yol açtığını dile getirdi.
Horlayan kişiler daha fazla uykuya eğilimli

Horlayan ve nefesi kesilen insanların daha fazla uykuya eğilimli olduğunu belirten Doç. Dr. Yörük şöyle konuştu: "Sürekli yollarda olan şoförler var. Horlayan insan uykusunu alamaz uykusuz yola çıkarsanız nasıl olursunuz dikkatiniz dağılmış bir halde yol alırsınız. Şoför niye yolda uyusun? Ya gece bir sıkıntısı oldu uyuyamadı ya da horladığından nefesi kesildiği için uyuyamadı. Uyumak demek oksijenize olmak demek vücudun nefes alması demek sürücü horladığı için dinlenme olmuyor.
Artık vücudun dayanacak gücü kalmıyor ve direksiyon başında kendini kaybediyor trafik kazalarına neden oluyor."
Horlama kilo da aldırıyor

Horlama hastalığının kilolu insanlarda daha çok görüldüğünü vurgulayan Yörük"Horlandıkça da endrojen kortizon dediğimiz bir hormon salgılanır. Yani sanki biz dışarıdan kortizon almış gibi şişeriz hasta horladıkça nefes kesilmeleri oldukça daha çok strese girdiği için daha çok kortizon salgılanır ve hasta kilo alır. Biz horlayan hastalarımıza kilo vermelerini öneriyoruz" dedi.