Unutkanlığın nedeni bulundu

Özelikle ileri yaşlarda B2M proteiniyle beraber hafıza kaybı ve unutkanlık gibi sorunlar ortaya çıkıyor.


ABD 'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan San Francisco Üniversitesi'nde gerçekleştirilen deneylerin ilk bulgularına göre özelikle ileri yaşlarda B2M proteiniyle beraber hafıza kaybı ve unutkanlık gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bu proteini yavaşlatacak bir müdahale ile beyin hücreleri de gelişeceği için insanların hafıza kaybı geçirme olasılığı oldukça düşecek.
Fareler üzerinde test edildi

Henüz deney aşamasında olan B2M proteinin azaltılması ile beraber unutkanlık ve beyinde oluşan hafızayla ilgili hasarların tedavi edilebileceğini iddia eden ekip söz konusu proteini deney ortamında fareler üzerinde test etmeye başladı. Genç farelere B2M proteini enjekte eden ekip fareleri bir teste tabi tuttu. Normalden fazla B2M alan genç fareler aynı yaşlı fareler gibi hafızaya bağlı hatalar yaptı. Maddenin vücuttan atılmasıyla normale dönen genç farelerin maddenin etkisiyle daha önce defalarca gezindikleri bir labirentte eskiye oranla iki kat daha fazla hata yapması üzerine maddenin hafızaya olumsuz etkisi saptanmış oldu.
Tedavi yöntemi olabilir

Fareler üzerinde yapılan bu deneyde B2M proteinin değişken sonuçları olabileceğini gösteriyor. Ekip bu proteinin işleyişini yavaşlatacak bir uygulama ile beyinde oluşan hafızayla ilgili hasarların da tedavi edilebileceğini düşünüyor.