Hafıza kaybı diye bir şey yok

Tıp dünyasında yeni bir çığır açmaya hazırlanan araştırmanın sonuçları açıklandı.Tıp dünyası yeni bir çığır açan araştırmayı konuşuyor. Yapılan araştırma yıllardır 'hafıza kaybı' olarak bildiğimiz rahatsızlık hakkında bildiklerimizi tamamen değiştirecek.
Araştırmanın detayları ise şöyle:
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Riken Beyin Bilimi Enstitüsü'nden bilim insanları bir protein yardımıyla farelerin beyin hücrelerini mavi ışığa duyarlı hale getirdi. Daha sonra farelere donma hissi yaratan elektrik şoku verildi ve hayvanlar başka bir bölüme alındı.
Anılar silinmiyor

Anisomisin alan dolayısıyla hafıza kaybına uğrayan fareler elektrik şokunun verildiği bölüme geri getirildiğinde donma hissi duymazken diğer farelerin korkuya kapıldığı gözlendi.
Mavi ışıkla beyin hücreleri harekete geçirildiğinde ise hafıza kaybına uğrayan farelerin de korktuğu ve donma hissi duyduğu belirlendi.
Geçmiş anılar silinmiyor

Yıllardır hafıza kaybının hastalıklardan kaynaklandığı ve anıların depolanamadığı varsayılan çalışmaları hatırlatan bilim insanı Susumu Tonegawa araştırmanın geçmiş anıların silinmediğini gösterdiğini vurguladı.
1987 Nobel Tıp Ödülü sahibi Tonegawap hafıza kaybında sadece anılara erişim mekanizmasının etkilendiğini söyledi.