Wiccalara Özgü Bayramlar

SAMHAIN

Ekim 31 önemli olmasının birçok nedeni var. Kelt Yeni yılının arifesi ve Kışın ilk günüdür. Aynı zamanda Irlanda Keltlerinin lisanında Ekim ayına verilen isimdir. Bu önemli bayram gününde söylendiğine göre Maddi ve Spiritüel Dünyalar arasındaki örtünün en ince olduğu gündür ve ne insan ne de ruh geçiş yapmak için herhangi bir büyüye veya şifreye gerek duymaz. Sevdiklerimizin ruhları ısınmak ve yaşayan akrabaları ile sohbet etmek için Samhain ateşleri etrafında toplanır.

YULE
Aralık 21 veya 22 Kış Gün Dönümüdür cadılar yılın en karanlık ve en uzun gününü kutlarlar. Bu günde Tanrının dünyamıza ışığı ve sıcaklığı geri getirmek için tekrar doğduğu hatırlanır.

IMBOLG
Şubat 2 “Candlemas” olarak da bilinir. Bu en büyük bayram günü yılın canlandığı ve Baharın ilk heyecanlarının başladığı gündür. Işığın dünyaya döndüğünü vurgulayan Ateş festivalidir. Tanrıçanın üç evresi kutlanır; Bakire Anne ve İhtiyar Kadın (veya Büyü Olgunluk ve Bilgelik)

OSTARA
Mart 21 veya 22 İlkbahar Gün Dönümüdür. Bu küçük bayramda ışık ile karanlığın mükemmel bir dengede olduğu hatırlatılır. Ancak ışık karanlığı yener. Günler uzar ve geceler kısalır.

BELTANE
Mayıs 1 Mayıs günü olarak da bilinir bu Kelt Yazının ilk günüdür. Kelimenin asıl anlamı Irlanda Keltlerindeki “Bel-Fire” ın bir türevidir. Bel Keltlerde Işık ve Ateş Tanrısıdır. Bel veya Balor “Parlak Olan” diye bilinir. Dünyaya yaşamın ve doğurganlığın geri geldiğini anmak için ateşler yakılır. Bu gün birçok başka kültürde de benimsendi ve bugün pek çok kişi halen Mayıs Direği Dansı oynar pikniklerde bayram kutlanır ve insanlar neden aşık olduğunu hatırlar.

LITHA
Haziran 21 veya 22 aynı zamanda Yaz Gün Dönümü veya Yaz Ortası olarak bilinir kesinlikle Güneş bayramıdır cadılar güneşin en yüksek en parlak ve en uzun olduğunda Tanrının ışığını ve Sıcaklığını onaylar. Bu bolluk ve bereket için neşelenmenin zamanıdır.

LAMMAS
Ağustos 1 eskiden bu bayram LUGHNASADH olarak bilinirdi ve toprak bize hasat ile kışa hazırlanmayı hatırlatır. Kelt Tanrısı ve Savaşçısı Lugh Tarımsal Refahın Gizleri için düşmanının canını bağışlar. Bu nedenle Lammas ilk üç hasat kutlamalarının ilkidir. Buğday ve Mısırın ilk hasadıdır.

MABON
Eylül 21 veya 22 Sonbahar Gün Dönümü olarak da adlandırılır ışık ile karanlığın eşit saatlerde olduğu neşeli bir gündür. Ancak bu zamanda karanlık ışığı yener. Bu gün ikinci hasat kutlamasıdır. Bundan sonra yılın çarkı üçüncü ve son hasadı ve yeni bir Samhain yılının başlaması ile biter.