öncelikle şunu bir belirtelim hemen hemen herkes müzik bloggerı olabilir. Ancak gerçek bir müzik yazarı veya eleştirmeni olmak araştırma bilgi birikim sabır ve yazma yetisi ister.

2010 senesinden bu yana blog açmak basit bir internet uğraşısı olma yolunda ilerledi. Bir hevesle birkaç yazı yazılıp postlar paylaşıldıktan sonra o bloglar internet çöplüğüne bırakıldı. Özelikle de bu çöplerin ağır basan kısmı da 2-3 şarkı paylaşımının ardından terkedilen tumblr bloglarıdır.

Müzik bloggerı olmak başta da söylediğim gibi kolaydır sadece sevdiğiniz parçaları kısaca özetleyip paylaşabilirsiniz. Tabi yine de özveri isteyen tarafları var. Mesela en basitinden hangi tür müziğin bloggerlığını yaptığınız ve paylaştığınız parçaların özgünlüğü ve keşfedilme durumlarının ne olduğu önemli unsurlar. Bu unsurlara dikkat etmezseniz blogunuz kendi çapınızda eğlendiğiniz ve vakit öldürdüğünüz bir internet uğraşısı olacaktır.

Müzik bloggerlığı bir yana müzik yazarlığı ciddi anlamda zamanınızı ayırmanızı gerektiren bir iştir. Bir kere bilir kişi olmanız ve müzik hakkında daha önceden bilgi birikimi olan biri olmanız gerekmektedir. Türkiye’de de öyle aklı başında İlber Ortaylı tadında bilmiş mi bilmiş müzik yazarlarımız yok ne yazık ki. Sadece örnek verebileceğim ve takip ettiğim tek bir isim var o da hafifmuzik sitesinin sahibi ve Milliyet gazetesi yazarı Mehmet Tez.

Açıkçası ben de elektronik müzik adına yazdığım yazılarla fırsat verilse bir gazetede köşe yazısı yazmayı çok isterdim. Daha önce bir cumartesi eki için bir teklif geldi ancak sonrasında ses soluk çıkmadı. Sanırım henüz yeterli seviyeye ulaşamadım ama sabırla birikimlerimi devam ettiriyorum. Belki bir gün birileri farkına varır.