Dire Straits’in sesi Mark Knopfler geliyor

Sultans of Swings ve Brothers in Arms gibi unutulmaz hitleri ile tanınan Mark Knopfler Türkiye'ye geliyor.Haberin Tarihi: 19.02.2013 - 10:22

2013 yılının nisan mayıs haziran ve temmuz aylarında 25 ülkede 72 konser verecek olan sanatçı sekizinci solo albümü "Privateering" tanıtımı için 8 kişilik orkestrası ile İstanbul'da olacak.

5 Ekim'de başlayacağı dünya turnesinin 35. konserini İstanbul'da gerçekleştirecek olan efsanevi rock yıldızı Romanya konserinin ardından İstanbullu rock severlere 5 yıl aradan sonra yeniden müzik ziyafeti verecek. Kanada konseri ile başlayacak olan Mark Knopfler turnesi İspanya'da tamamlanacak.

MARK KNOPTER HAKKINDA

12 Ağustos 1949 tarihinde Glasgow'da doğan Mark Knopfler okul yıllarında İngilizceye yatkınlığı ile dikkat çekti. 1967'de "Harlow Technical College"de bir yıl gazetecilik eğitimi alan ve ardından"Yorkshire Evening Post" gazetesinde iki yıl muhabirlik yapan Knopfler eğitimine Leeds Üniversitesi'nin İngilizce bölümünde devam etti.

Üniversite yıllarında ilk grubunu Steve Philips'le kuran sanatçı 70'li yılların ortasında pek çok grup kurdu veya gruplara dahil oldu. 1978 yılında yayınlanan ilk albüm Dire Straits ile hem Dire Straits hem de Mark Knopfler rock müzik tarihinde önemli sayfa açtılar.

1996 yılından itibaren kariyerine solo çalışmalarıyla devam eden Mark Knopfler Rock müzik tarihinin yaşayan en ünlü efsanevi ismi olarak anılıyor. Birçok Grammy ödülüne sahip olan sanatçı "Money For Nothing" "Sultans Of Swing" "Romeo and Juliet" "Walk of Life" "Your Latest Trick" gibi bir çok hit şarkıya imza atmıştır. Ayrıca Bob Dylan ve Randy Newman'in albümlerini prodüktörlüğünü yapmış bunun yanı sıra Cal LocalHero Princess Bride veA Shot at Glorygibi birçok filmin film müziklerini yapmıştır.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]