Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Şaman Gırtlak Müziği / Hömey

  Tuva Türkleri'nin ve Moğolların günümüzde hala yaptığı bir müzik türüdür. Eski Şamanik ritüellerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Hem Türk hem de Kızılderili (Amerikan Yerlileri) Şamanlar tarafından kullanılmıştır. Yine Tibet Çin ve Japon mistisizminde de yeri vardır.
  Ses majisi adına muhteşem kaynaklar olabilirler. Hem size bunun iki örneğini sunacağım hem de kendi kendinize de nasıl yapabileceğinize dair bilgileri paylaşacağım. Ekteki Şaman Türk adıyla paylaştığım parça kime aittir bilmiyorum fakat ben kendi çalışmalarımda faydalanıyorum. (Dikkat: Bazı algıları açık olan kişilerde bu dediğim parça negatif veya pozitif etki yaratabilir.)


  Gırtlak Müziği/Throat Sing

  Gırtlak Müziğinde öğrenmeniz gereken iki önemli şey vardır:
  -ilk olarak;dudağınız ve diliniz dahil olmak üzereağzınızın alması gereken doğru şekil.
  -İkinci olarakseslendirme.

  Aşağıdaki adımları uygulayarak temel gırtlak müziği tekniğini öğrenebilirsiniz.

  ADIM 1:AĞZIN ŞEKLİ
  Dudaklarınızın ve çenenizin kaslarını rahatlatıngevşetin.Alt ve üst dişlerinizin arasında 1 cm kalacak şekilde ağzınızı açık tutun.
  + Daha sonra yankı derecesi ve ses kalitesi üzerine çalışırken dil ve dudak kaslarınızı sertleştirmelisiniz.

  ADIM 2: Dil Ucunun Konumu
  Dilinizin ucu damağınızın karşısında olmalı."L" Harfini söylermiş gibi.Temas noktasını hafifçe üst dişlerinizin köklerinden uzağa kaydırın.Dil ucunuzu damağınıza karşı bastırın.

  ADIM 3: Yankı Yapıcı Ağız
  Gırtlak müziğindeki özelhususi ses ağzın içine yankı odası kurarak başardığımız ağzımızın içindeki sert harmonik yankı sayesinde olur.
  Bu yankılayıcıdamak ve dil ile oluşturulur.Dil ucunuzu önceki adımdaki gibi tutun.Sonradilinizin ana gövdesiniüstündeki sesi arttırmak için aşağıya bırakın.Dilinizin yan tarafları yan dişlerinize değmeli.Ağzınızın hiç bir yerinden nefes alamamanız için Hava geçirmez ve yuvarlak bir kapsül oluşturun.

  ADIM 4: Küçük Bir Hava Deliği
  Dilinizin kök tarafının bir ve ya iki yanının ve damağınızda (ve ya yan dişlerinizin) arasında küçük bir hava deliği bırakın.Diğer bir deyişle; dilinizin ve damağınızın(ve ya yan dişlerinizin) arasında kalan temas bölgesinin küçük bir bölümü şu an açık.Hava direk deliklerden çıkıyor ve bazı öğütücü dişlerinizin olduğu yerden geçiyor.Eğer şu an burnunuzu tıkarsanızyalnızca bu deliklerden nefes alabilirsiniz.
  Bu delikleri mümkün olduğu kadar küçültün.Şimdi nefes alırsanızsesinizin yerine küçük bir gürültü ile "huu" şeklinde bir ses duyarsınız.
  Ağız çukurunuz artık gırtlak müziği-hömey- için bir müzik aleti oldu!

  ADIM 5: Yankılayıcının Sesi
  "Boğaz Çalma"nın ezgi verme bölümü yankı odasının ses değiştirmesi ile üretilir. Bunun için dilinizin yan taraflarını damağınızdan (ya da yan dişlerinizden) ayırmadan dilinizin orta bölümünü yukarı aşağı kıpırdatın geçen adımda yaptığınız delik hariç tabii ki. Odayı tamamen kapatmayın: yalnızca yuvarlayın ve düzleştirin.
  Sesi sürekli "hu" sesini verirken yukarda anlatıldığı gibi değiştirmeye çalışın. Değişen sesi duyabilirsiniz.

  ADIM 6: Seslendirme
  Ağzınızın şekli geçen adımdaki gibiyken "uuuu" deyin. Her şey iyiyse Flüt sesine benzer bir ses duyacaksınız. Bu sesin dalga formu ağzınızdaki odanın çınlama frekansındaki "sinüs eğrisi"ne kapalıdır. (Ne diyor ben de anlamadım). Ses farklı ama birbirleriyle bağlantılı frekanslarda olan bir çok sinüs-dalga türünden oluşur. İşte bunlar sesinizin harmonileri. Hömey'i denemek ağzınızdaki çınlamayı tonlayarak seçilen harmonileri vurgulamaktır. Bu takdirde ses sizin "oooo"nuzdan bir oktav daha yüksek bir tonda olmalıdır.
  Flütü -daha ilerde yaptığın "oooo" sesini- kaçırmamak için çok dikkatli olmalısınız. İlk deneyişte ses çok güçsüz çıkabilir. Aslında çoğu kişi bunu ilk seferde başarır ama olsa bile farkedemezler!
  Doğru çınlama noktasını bulmak için çınlama odasındaki sesi ve dudaklarınızın şeklini değiştirmeyi deneyin. Farklı müzik tonlarında olan birkaç çınlama bulacaksınız. Bu sesleri kullanarak müzik yapabilirsiniz.
  BECEREMEZSENİZ ENDİŞELENMEYİN!
  Diğer adımda bazı ipuçları var.

  ADIM 7: İpuçları ve Taktikler
  Flüte benzeyen sesi çıkaramadıysanız bunun iki mümkün nedeni vardır. Bunlar çok önemlidir çünkü sizin Hömey'inizi geliştirmenizle doğrudan bağlantılıdır.
  Öncelikle ağzınızdaki boşluğun şekli ve ya sesiniz çınlama için uygun olmayabilir. Bunları ADIM 5'teki talimatlara göre dikkatlice düzeltin. Boşluğu yavaş ve dikkatli bir düzeltme çınlamayı (sıgıt/sygyt) bulmanızda yardımcı olacaktır. Ağzınızın ön kısmının şeklini de düzeltmeyi deneyin.
  İkinci olarak büyük ihtimalle "ooo" sesiniz ağzınızda çınlayacak kadar güçlü harmoniler içermiyordur. ("oooo"nuz çok yumuşak ve güçsüz mü?) Acemiler bazen bunun anlamını kavramadan bırakırlar.
  Ağzınızda çınlama yaratan ses dalgaları tamamen yüksek frekanstadır. Böylece yapmanız gereken her şey yeterince yüksek frekans ses enerjisi içeren bir "ooo" çıkarmaktır. Bir oktav yüksek bir "ooo" çıkarmanız gerektiğini söylemiyorum! Demek istediğim mümkün olduğunca berrak bir Gırtlak sesi çıkarmanız gerektiği. (Eğer Luis Armstrong Hömey yapmayı deneseydi kesinlikle başarırdı!)
  Tam bir "ooo" çıkarmak için şu durumu düşünün: Hömey pratiği yaptığınız zaman biri çıkıp kızgınca "Sessiz ol lan!" diye bağırmalı ve seni boğazlamalı! Doğal olarak pratik yapmayı unutmayın. Bu boğazınızdan güçlü berrak tonda bir ses çıkarmanızı sağlar. Bunu başardın! İdeal bir seste "oooo"luyorsun.
  Bir kere bu sesi zengin yüksek-frekanslı öğe ile çıkardınız mı "ooo" sesi kendisi çıkacaktır. Bu flit benzeri sesin daha berrak çıkmasına yardım eder. Böylece hömey yaparken çıkan ses İngilizce'deki bitkin bir "we" gibi ya da Fransızca'daki "oui" gibi çıkar.

  Alıntıdır..

  Yed-i AdL, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kusura bakma Ay Işığı ama sinirlerim allak bullak oldu sayende..27sd3

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Leydihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kusura bakma Ay Işığı ama sinirlerim allak bullak oldu sayende..:leydihan2:

  :leydihan1:Bu saatte gitmiyormuş cidden.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sinek mi vızıldıyor?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş