Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart ABD Atatürk'e Neden Düşman?

  ABD Atatürk'e Neden Düşman? - Ahmet Taner KIŞLALI


  Önceki yazımda bazı somut bilgiler vardır. ABD’li bazı “servis”lerin Türkiye’ye yönelik çabaları ile ilgili bilgilerdi bunlar. Atatürk’ü ve Kemalizmi yıkmak için gösterilen çabalar yan yana geldiğinde ortaya yadsınamayacak bir tablo çıkıyordu. Ama bu tabloya eklenecek birkaç fırça darbesi daha kalmıştı.

  Varan bir:
  “CIA İstasyon Şefi” Paul Henze 1933 yılında bir rapor hazırlıyor : “21. Yüzyıla Doğru Türkiye”. Ve şu “sav”ları savunuyor :

  Atatürk ilkeleri soğuk savaş döneminde görevini yapmıştır; ama “yeni dünya düzeni” ile birlikte gerekliliği de kalmamıştır. “Klasik Atatürkçülük” ölmüştür.. Aydınların imam-hatip okulları konusundaki endişeleri yersizdir. İran ve Arap parası ile desteklenen köktendincilik Türkiye için ciddi bir tehlike değildir..

  Atatürk’e “deccal” diyen Said-i Nursi ve Nurcular ilericidir..Nakşibendiler geriye dönük değillerdir; Orta Asya Türk cumhuriyetleri ile bağlantıyı sağlayabilirler..

  Varan iki:
  Samuel Hungtington gibi “bazı” ABD’li yazarlar Kemalizme karşı “Ilımlı İslam”a sahip çıkıyorlar. Türkiye’nin Batı ile bütünleşmesini istemiyorlar. Türkiye’nin “yeni dünya düzeni” içindeki yerinin “Ilımlı İslam” olması grektiğini düşünüyorlar. Batının çıkarının bunu gerektirdiğini savunuyorlar..

  Varan üç:
  CIA Türkiye ve Ortadoğu Şeflerinden Graham Fuller de üç yıl önce bir Türkiye raporu hazırlanıyor..Ve özellikle “Kürt sorunu”na el atıyor:

  Irak’ın “üniter” yapısını koruması ABD çıkarlarına uygun değildir. Türkiye Kürtlere özerklik verirse Kuzey Irak’taki Kürtlerle bir bütünleşme gerçekleşebilir. En kötü şey Türkiye’nin Irak’a yakınlaşmasıdır.

  Şimdi gelelim sorunun yanıtına: ABD “servis”leri Atatürk’e niçin düşman?
  Bunun dört temel nedeni var.

  Birincisi..
  Laik- demokratik Kemalist model “ihraç” etmeye elverişli değildir. Türkiye’nin toplumsal kültürel altyapısına sahip bulunmayan İslam ülkeleri bu modeli uygulayamazlar. “Ilımlı İslam” ile bütünleşmiş yarı çağdaş bir Türkiye ABD çıkarlarına daha uygundur!

  Üstelik petrol zengini Ortadoğu ülkelerindeki çağdışı rejimlerin varlığını koruması açısından Kemalist model tehlikeli bir örnektir. Bu rejimlerin varlığı Amerikan çıkarlarının güvencesidir!

  İkincisi..
  Kemalizmin temelinde ulusal birlik ve tam bağımsızlık ilkeleri vardır. Bu ise ABD’nin ve genel olarak Batının çıkarlarına terstir. Türkiye ne yıkılmalı ama ne de bağımsız hareket edebilecek kadar güçlenmelidir. Türkiye Ortadoğuda büyük bir güç olmamalıdır!

  Üçüncüsü..
  Türkiye’nin Kürtlere özerklik vermesi giderek federasyonu peşinden getirir. Bir adım sonrası ise komşu devletlerin de parçalanması ile “bağımsız” bir Kürt devletinin oluşturulmasıdır. Her zaman ABD’ye muhtaç böyle bir devlet Amerikan çıkarları için en iyi çözümdür. Ama bu formülün uygulanabilmesi için ilk koşul Türkiye’de Atatürk’ün ve ilkelerinin yıkılmasıdır!

  Dördüncüsü..

  Yeni dünya düzeninde uluslar arası sermayenin karşısında kalan tek engel “ulusal devlet”tir. Türkiye’de Atatürk yıkılmadan ulusal devletin yıkılamayacağı ise bir gerçektir!

  1994 Aralığında Yeni Demokrasi Hareketi kurulurken çıkan bir yazım şöyle noktalanıyordu:

  “Özal –12 Eylül sayesinde- boşaltılmış bir meydanda işe başamıştı..”Dört eğilimi” birleştirip ABD’nin çizdiği yolda kararlılıkla yürüdü. Ama bugün artık ne dünya o günün dinyası ne de Türkiye o günün Türkiyesi..Özal öldü yaşasın Boyner!.. Doğru isim yanlış zaman.. Ve tarihi isimler değil “zaman”lar belirler!..”

  Suç bir buçuk yılda tükenen Boyner'de değil; “zaman”da !

  Ve zamanlar hep Atatürk’ü haklı çıkarıyor!..

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Her noktasına katılıyorum. Ah Atatürk'ü bi anlasaydık ah..


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş