İlk Türk Kadın Avukat ve Atatürk
Süreyya Ağaoğlu Türkiye'nin ilk kadın avukatıdır.1924-25 ders yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonraAnkara'ya ailesinin yanına döner.

Bir arkadaşıyla birlikte Adalet Bakanlığı'nda staja başlar.İlk günlerin heyecanı geçincebir sorunla karşılaşırlar.Öğle yemeği işini nasıl çözeceklerdir? Evlerine gidemezlerevleri bakanlığa çok uzaktırlokantaya da gidemezler.O zamanlar Ankara'da yemek yenebilecek bir lokantaİstanbul Lokantası vardır amahep milletvekillerinin yemek yediği bu lokantadakadınların yemek yediği görülmüş şey değildir.

Türkiye'ninbu ilk kadın stajyer avukatlarıöğle yemeklerinibir süre için peynir ekmek yiyerek geçiştirirler ama sonunda dayanamazlar.

Zamanın Basın-Yayın Genel Müdürü olan babası Ahmet Ağaoğlu'na giden Süreyyaöğle yemeklerini İstanbul Lokantası'nda yiyebilmek için izin ister.Ahmet Ağaoğlu bunda bir sakınca görmez pekider.

İki arkadaşertesi gün öğleyin lokantaya giderküçük bir bölümüne geçip güzel güzel karınlarını doyururlar.Ahmet Ağaoğlu'nu ve kızını tanıdıkları için kimse yüzlerine bir şey söyleyemezama arkalarından konuşmalar başlar.Homurdanmalar ve şikayetler yükselir.Şikayetler aynı günzamanın başbakanı Rauf Bey'e de iletilir.Rauf Bey de Ahmet Ağaoğlu'nu arayıp durumu anlatır.

Süreyyao akşam eve döndüğündebabasının kendisini beklediğini görür.Ahmet Bey hemen konuya girerek "Başbakan Rauf Beysenin ve arkadaşının lokantada yemek yediğinizi ve herkesin bunu konuştuğunu anlattı.Bundan sonra öğle yemeklerine bana gelin" der.

Süreyya çok üzülürama yapacağı bir şey yoktur.

Birkaç gün sonraAtatürk ve eşi Latife HanımAhmet Ağaoğlu'na misafirliğe gelir.Sohbet edilirkensöz bu konudan açılıncaSüreyya Hanımolayı bütün açıklığıyla Atatürk'e anlatır.Onun kendisini anlayacağını ve destekleyeceğini düşünmektedir.Oysa onu dinleyen Atatürk "Babanın daRauf Bey'in de hakkı var" demesin mi.

Büyük bir hayal kırıklığına uğrar Süreyya.Ertesi gün bakanlıktaki odasında çalışırkenbir yetkili telaşla içeri girer. "Süreyya hazırlanPaşa seni yemeğe götürecekmiş."

Süreyya şaşırırapar topar kapının önüne çıkar.Yanında bir milletvekili ve yaveriyle arabada oturan Atatürkonu görünce

"Latife bugün seni öğle yemeğine bekliyor" der.

Süreyya hem şaşkın hem sevinçlidir.O bindikten sonra hareket eden otomobil İstanbul Lokantası'nın önünden geçerken Atatürk birden şoföre durmasını söyler.Bozüyük milletvekili Salih Bey telaşla yanlarına gelince Atatürk herkesin duyabileceği bir sesle ona

"Bugün Süreyya'yı bize götürüyorumama yarın buraya gelecekyemeğini lokantada yiyecek" der.

Süreyya'nın şaşkınlığı daha da artar.Ne olup bittiğini Latife Hanım yemekte onun kulağına eğilip"Paşa dün akşam bu lokanta olayına çok kızdıama babanı senin yanında ezmek istemediği için kızgınlığını belli etmedi.Eve gelir gelmez birkaç milletvekilini arayarakyarın mutlaka eşleriyle birlikte lokantaya öğle yemeğine gitmelerini söyledi" deyince durumu anlar.

Süreyya Ağaoğluertesi gün arkadaşıyla İstanbul Lokantası'na gittiğindebirkaç milletvekili eşinin de ilk kez orada olduğunu görür.Kimse onları bakışlarıyla bile rahatsız etmeye yeltenemez.

Bu bir ilk olur.Atatürk ve Türkiye'nin ilk kadın avukatı Süreyya Ağaoğlukadınların tıpkı erkekler gibibir lokantada yemek yiyebilmesine de öncülük etmiştir.