Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Atatürk İçin Deniz

  Atatürk İçin Deniz  Büyük Atatürk’ün yaptığı üç spor olduğu söylenebilir. Askerlik hayatında başladığı ve ömrünün son yıllarına kadar fırsat buldukça sürdürdüğü binicilik bunlardan biridir. Diğerleri İstanbul’da geçirdiği yaz tatillerinde devamlı olarak uğraştığı yüzme ve kürek sporlarıdır.


  Yaz aylarında Florya Köşkünde istirahatta bulunduğu günlerde sandala binerek kürek çekmekten çok hoşlandığı bilinir. Büyük Atatürk İstanbul’da bulunduğu yaz aylarında özellikle Moda Koyu’nda yapılan yelken ve kürek yarışlarını “Acar” motorundan veya “Ertuğrul” yatından izlerdi. Başta 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda Moda Koyu’nda yapılan büyük deniz sporları şenlikleri olmak üzere önemli yarışma günleri “Acar” motorundan veya “Ertuğrul” yatı erkenden Moda Koyu’na gelip demirler Atatürk ve beraberindekiler bütün günü burada yarışları izleyerek geçirirlerdi.


  Yarışmalar veya deniz şenlikleri başlayacağı saatte “Acar” motoru veya “Ertuğrul” Atatürk’ün yarışları en iyi şekilde izleyebileceği yere gelirdi. Büyük kurtarıcının yarışları izlemeye gelişi denizciler için de ayrı bir heyecan ve gurur vesilesi olurdu. Yarışmalara katılacak teknelerin cumhurbaşkanlığı yatı veya motoru önünden geçerken Atatürk’ü selamlayışları o güne bambaşka bir renk katardı. Atatürk kendisini selamlayan sporculara küpeşte kenarından mukabelede bulunarak onlara en büyük teşviki verirdi. Yarışmalar sona erdikten sonra cumhurbaşkanlığı yatı veya motoru Moda Koyu’ndan demir alarak Florya istikametinde yola çıkarken koyu dolduran yelkenliler ve kayıklarda bulunanlar tarafından sevgi gösterileri arasında uğurlanır ve bu tekneler Atatürk’ün yatının arkasından Moda Burnu açıklarına kadar sevgi konvoyu halinde giderlerdi.

  Atatürk 1937 yılında Fenerbahçe ve çevresindeki gezinti ve denetlemeleri sırasında Fenerbahçe Burnu’nun Kalamış Koyu’na bakan kıyılarını beğenmiş ve buradaki köhne mendireğin derhal onarılması; Fenerbahçe kıyılarının gençliğin deniz sporlarıyla uğraşacağı bir merkez hâline getirilmesi doğrultusunda ilgililere emirler vermişti.

  Fenerbahçe Burnu’nun Kalamış Koyu’na bakan kıyılarının bu amaçla değerlendirilmesi ancak onun ölümünden sonra kendiliğinden doğan bir gereksinmeyle mümkün olabilmişti. Bu kıyıda bugün İstanbul Yelken Kulübü Fenerbahçe Spor Kulübü ve Galatasaray Spor Kulü-bü’nün deniz sporları tesisleri sıralanmaktadır. Yan yana sıralanan bu üç tesis bugün Atatürk’ün bu kıyılar hakkındaki arzusunu dile getirmiş olmanın huzur verici tablosunu oluşturuyor.

  Kaynak: Türklerde Spor Tarihi (Tuncer KURT Mahmut KILIÇ Muhammet Nuri KILIÇ Fatih ÖZBAYRAKTAR)
  Bengisu, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Atatürk'ün denizi sevmemesi mümkün mü?

  Y
  üzmeyi çok severmiş.
  Enigma, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş