Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  1 Mustafa Kemal Atatürk'ün Ölümü (10 Kasım 1938) |Saygı ve Şükranla Anıyoruz!

  Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümü

  Mustafa Kemal Atatürk'ün sağlığının bozulmasına ve ölümüne neden olan hastalık konusunda çeşitli iddialar vardır. Bir karaciğer rahatsızlığına dair hemen herkes hemfikirdir. Ancak hastalığın adı konusundaki tartışmalar günümüzde bile devam etmektedir.
  Atatürk'ün sağlığı 1937 yılından itibaren bozulmaya başladı. 1938 başlarında iştahsızlık ve halsizlik hissetmeye başladı. Vücudunun çeşitli yerlerinde kaşıntılar meydana geliyor ve burun kanamaları güçlükle önleniyordu.

  Siroz teşhisi konulması

  Bu kaşıntıların Çankaya Köşkü'ndeki karıncalardan meydana geldiği öne sürüldü ve köşk ilaçlamaya alındı. Atatürk de özel bir kür tedavisi için Yalova Termal'e gönderildi. Termal Otel'de 22 Ocak 1938 günü Atatürk'ü muayene eden Dr. Nihat Reşat Belger karaciğer rahatsızlığından kuşkulandı ve Atatürk'e siroz teşhisi koydu. Doktor Belger Atatürk'e mutlak surette perhiz yapmasını tavsiye etti.

  Atatürk Termal Otel'deki tedavisine bir süre daha devam etti ancak doktorların bütün itirazlarına rağmen 1 Şubat 1938'de tedaviyi yarıda bırakarak Bursa'ya hareket etti..

  Fransa'dan doktor getirtilmesi

  Atatürk'ün sağlık durumunun ciddiyet göstermesi hükümeti de telaşlandırdı. Başbakan Celâl BayarAvrupa'dan iki hekim getirilmesini önerse de Atatürk o günlerdeki Hatay Sorunu yüzünden hastalığının dışarıda duyulmasının iyi olmayacağını düşündüğünü belirtti ve bunu reddetti. Türk doktorların kapsamlı bir muayene yapmasını kabul etti. Nihayet 6 Mart 1938 günü beş doktor Çankaya Köşkü'nde Atatürk'e bir konsültasyon yaptılar ve siroz hastalığı teşhisini yenilediler. Atatürk'ün kesinlikle alkolü kesmesi gerektiğini ve yoğun çalışma temposunu biraz düşürmesini istediler. Atatürk bu önerilere olumlu yanıt verdi. Bu muayeneden bir süre sonra Başbakan Celâl Bayar'ın tavsiyesi üzerine Paris Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Noel Fissenger Ankara'ya davet edildi. Fransız doktor Atatürk'ü muayene etti ve diğer doktorların teşhis ve tavsiyeleriyle örtüşen bir tanı-tedavi ortaya koydu.. Fransız doktorun sözleri ve tavsiyeleri ve tavırları Atatürk'ü oldukça memnun eder cinstendi. İlk teşhisten sonra Fissinger Atatürk'e "Efendim büyük savaşlar kazanmış olabilirsiniz ancak bu olayda vaka sizsiniz ve bende sizin komutanınızım lütfen bu hususu unutmayınız" telkininde bulunmuş ve Atatürk de gerçekten doktorun tavsiyelerini ciddi şekilde uygulamıştır.


  Yugoslavya Savunma Bakanı Orgeneral Ljubomir Marić'i kabul ederken (19 Mayıs 1938'de Ankara Stadyumu'nda)

  Son kez Ankaralıların karşısına çıkışı

  Atatürk'ün rahatsızlığı ve özellikle Avrupa'dan doktor getirtilmesi dünyada geniş bir yankı buldu. Atatürk'ün ölmek üzere olduğu ve siyasi mirasını kime bırakacağı yönündeki haberler üzerine Atatürk tüm dünyaya sağlıklı olduğunu göstermek istercesine 19 Mayıs 1938 günü Ankara Stadyumu'nda halkın karşısına çıktı. O gün son defa Ankaralıların karşısındaydı. Kutlamalar çok parlak geçti hatta o günün anısına Ankara Stadyumu'nun adı 19 Mayıs Stadyumu olarak değiştirildi..

  Atatürk kendisine son darbeyi vuran güney illeri seyahati sırasında Adana'da (24 Mayıs 1938)  Hatay Sorunu'nun çözülmesi


  Atatürk aynı gün törenden sonra Mersin'e hareket etti. Daha sonra Adana'ya geçti. Askeri geçit törenleri yaptırdı ve ordunun başında olduğunu herkese gösterdi. Yaptıkları işe yaramıştı dış basında hastalık hatta "ölüyor" tarzı haberler kesildi. Fransızlar Hatay konusunda tüm şartları kabul ettiklerini bildirdiler. Ancak bu seyahat Atatürk'ün hastalığını iyiden iyiye arttırmıştı. Atatürk 26 Mayıs 1938 günü son defa Ankara'dan ayrıldı İstanbul'a hareket etti.

  Atatürk İstanbul'da 1 Haziran 1938'den 25 Temmuz 1938'e kadar Savarona Yatı'nda kaldı. Yaz sıcakları üzerine tekrar Dolmabahçe Sarayı'na döndü. Bu arada Hatay sorunu da çözüldü ve Türk Ordusu Temmuz ayı başlarında Hatay'a girdi.

  Atatürk'ün karaciğerindeki rahatsızlık iyiden iyiye artmıştı. Doktor Fissenger ve Türk doktorların tekrar yaptıkları muayeneler karında su toplanmaya başladığını gösteriyordu.

  Vasiyeti


  5 Eylül 1938 günü Atatürk vasiyetini yazdı ve bütün malvarlığını belirli şartlarla genel başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi'ne bıraktı. Kız kardeşine ve manevi çocuklarına İsmet İnönü'nün çocuklarına para yardımı yapılmasını belirtti. Ayrıca Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na da belirli miktarlarda yardım yapılmasını istedi.

  6 Eylül 1938'de Fransız doktor Fissenger üçüncü defa İstanbul'a geldi. Atatürk'ün karnında biriken su iyice artmıştı. O gün yapılan su alma işlemi ile Atatürk'ün karnından tam 6 litre su alındı. Fakat buna karşılık Atatürk'ü daha da rahatlatmak için 12 litre su alındığı söylendi. 18 Eylül 1938'de Başbakan Celâl Bayar Dolmabahçe Sarayı'na geldi ve dört yıllık ekonomik plan dosyasını Atatürk'e sundu. Atatürk ülke ekonomisi için çok önem taşıyan projelerin gerçekleştirilmesi için Türkiye'nin önünde en fazla üç yıl olduğunu bir dünya savaşı çıkacağını ve bir an önce bu projelerin hayata geçirilmesini istedi.

  Komaya girmesi

  Hastalık gitgide ilerlemekteydi. Atatürk'ün karnında yeniden su toplanmıştı. Ekim ayında yapılan bir işlemle bu su da alındı.İşlemin ardından 16 Ekim 1938 günü öğleden sonra Atatürk ağır bir komaya girdi. Hükümet ulusu Atatürk'ün sağlık durumundan haberdar etmek için 17 Ekim 1938'den itibaren Anadolu Ajansı aracılığı ile resmi tebliğler yayınlamaya başladı. Atatürk girdiği komadan 21 Ekim günü çıktı. Çok istemesine rağmen sağlık durumu elvermediği için 29 Ekim 1938 günü Ankara'da cumhuriyetin onbeşinci yıldönümü kutlamalarına katılamadı. Bayram nedeniyle Ankara'da düzenlenen törenlerde Türk Ordusu'na hitaben yazdığı bayram konuşmasını Başbakan Celâl Bayar okudu.

  Atatürk'ün hastalığı ve Dolmabahçe Sarayı'ndan çıkamayışı bayrama hüzün düşürdü. 29 Ekim akşamı Ankara'dan dönen Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri Dolmabahçe Sarayı önünden geçerken Atatürk'e büyük sevgi gösterilerinde bulundular.


  Atatürk'ün TBMM beşinci dönem dördüncü yasama yılını açış konuşmasını da 1 Kasım 1938'de Başbakan Celâl Bayar okudu.

  10 Kasım 1938 Perşembe
  Atatürk'ün ölümünden sonra çekilen bir fotoğrafı Dolmabahçe Sarayı.


  Vefatı

  7 Kasım 1938 günü ikinci ve son defa Atatürk'ün karnından su alınma işlemi yapıldı. 8 Kasım 1938 akşamı saat 19.00'da Atatürk doktoru Neşet Ömer İrdelp'e bakarak "aleykümesselam" dedi ve son büyük komaya girdi.

  9 Kasım günü ve gecesi bu ağır koma devam etti. Atatürk 10 Kasım 1938 perşembe sabahı saat 9'u 5 geçe İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda hayatını kaybetti.

  Cumhuriyet Gazetesi 11 Kasım 1938 günü Atatürk'ün ölümünü duyuruyor.


  Atatürk'ün ölümü Ankara'yı yasa boğarken hemen ertesi gün toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi Atatürk'ün silah arkadaşı ve 1937'ye kadar başbakanı olan Cumhuriyet Halk Partisi Malatya milletvekili İsmet İnönü'yü 348 milletvekilinin oy birliği ile Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci cumhurbaşkanlığına seçti.  Atatürk'ün cenaze töreni (Ankara 21 Kasım 1938)


  Cenaze töreni


  Atatürk'ün naaşı 16 Kasım 1938 günü Dolmabahçe Sarayı tören salonunda katafalka konuldu. İstanbul halkı Büyük Önder'in önünden saygıyla geçti. Atatürk'ün cenaze namazı 19 Kasım 1938 günü Dolmabahçe Sarayı'nda kıldırıldı. Aynı gün çok büyük bir kalabalıkla cenaze Yavuz Zırhlısı ile İzmit'e oradan da aynı günün akşamı 20.30'da Ankara'ya uğurlandı. Ertesi gün (20 Kasım 1938)


  Atatürk'ün hayatını kaybettiği Dolmabahçe Sarayı'ındaki odası. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

  Ankara'da başta Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olmak üzere devlet erkanı tarafından karşılanan cenaze TBMM önünde hazırlanan katafalka konuldu.Ankara halkı Atatürk'ün önünden saygı geçişlerini yaptı. 21 Kasım 1938 günü yabancı devletlerden gelenlerin de katıldığı çok büyük bir cenaze töreni ile Atatürk'ün cenazesi Ankara Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabrine konuldu. Aynı günün akşamı Cumhurbaşkanı İsmet İnönü Atatürk üzerine bir radyo konuşması yaptı.  Anıtkabir'de Atatürk'ün mozolesi  Anıtkabir'e nakli


  Atatürk'ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir'in yapımına 1944 yılında başlandı. İnşaat aşaması oldukça uzun sürdü ve 1953 yılında tamamlanabildi. Ölümünden 15 yıl sonra 10 Kasım 1953'te Atatürk'ün cenazesi Ankara Etnografya Müzesi'nden alınarak törenle Anıtkabir'e getirildi.

  Ölümü hakkında iddialar

  Mustafa Kemal Atatürk Saat 09.05'te değil iki saat önce öldü. Çetin Altan'ın bu iddiasını destekleyen bir kanıt yoktur.
  Atatürk'ün 21 Kasım 1938'den 10 Kasım 1953'e kadar Ankara Etnografya Müzesi'nde yattığı yer


  BORKED

  BORKED

  BORKED
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Atatürk'ün Cenaze Töreni Resimleri 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  10 Kasım yas değil mücadele günüdür


  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 75. yıl dönümünde Türk milleti ayağa kalkıyor.


  İL/İLÇE: AYDIN
  SAAT: 09.00 / 14.00
  YER: VALİLİK ÖNÜ / ZAFER MEYDANI

  BALIKESİR İLÇELERİ
  İL/İLÇE: BALIKESİR / MERKEZ
  SAAT: 08.30
  YER: ATATÜRK ANITI

  İL/İLÇE: BALIKESİR / AYVALIK
  SAAT: 08.30
  YER: CUMHURİYET MEYDANI

  İL/İLÇE: BALIKESİR / BANDIRMA
  SAAT: 08.30
  YER: CUMHURİYET MEYDANI

  İL/İLÇE: BALIKESİR / BURHANİYE
  SAAT: 08.30
  YER: CUMHURİYET MEYDANI

  İL/İLÇE: BALIKESİR / EDREMİT
  SAAT: 08.30
  YER: AKÇAY CUMHURİYET MEYDANI

  İL/İLÇE: NİĞDE
  SAAT: 08.45 / 18.00
  YER: CUMHURİYET MEYDANI / HÜKÜMET MEYDANI

  İL/İLÇE: DENİZLİ
  SAAT: 09.00
  YER: VALİLİK ÖNÜ

  İL/İLÇE: TRABZON
  SAAT: 15.00
  YER: ÖĞRETMEN EVİ ÖNÜ

  İL/İLÇE: ERZURUM
  SAAT: 09.05
  YER: ATATÜRK EVİ ÖNÜ

  İZMİR İLÇELERİ
  İL/İLÇE: İZMİR / ALİAĞA
  SAAT: 08.30
  YER: ATATÜRK MEYDANI

  İL/İLÇE: İZMİR / BAYINDIR
  SAAT: 08.30
  YER: HÜKÜMET KONAĞI ÖNÜ

  İL/İLÇE: İZMİR / BERGAMA
  SAAT: 08.30
  YER: HÜKÜMET KONAĞI ÖNÜ

  İL/İLÇE: İZMİR / BEYDAĞ
  SAAT: 08.30
  YER: ATATÜRK ANITI ÖNÜ

  İL/İLÇE: İZMİR / ÇEŞME
  SAAT: 08.30
  YER: BELEDİYE ÖNÜ

  İL/İLÇE: İZMİR / DİKİLİ
  SAAT: 08.30
  YER: ATATÜRK MEYDANI

  İL/İLÇE: İZMİR / FOÇA
  SAAT: 08.30
  YER: CUMHURİYET MEYDANI

  İL/İLÇE: İZMİR / KARABURUN
  SAAT: 08.30
  YER: CUMHURİYET MEYDANI

  İL/İLÇE: İZMİR / KEMALPAŞA
  SAAT: 08.30
  YER: ATATÜRK ANITI

  İL/İLÇE: İZMİR / KİRAZ
  SAAT: 08.30
  YER: ŞEHİT BİROL UYSAL PARKI

  İL/İLÇE: İZMİR / SEFERİHİSAR
  SAAT: 08.30
  YER: MERKEZ ATATÜRK HEYKELİ ÖNÜ

  İL/İLÇE: İZMİR / SELÇUK
  SAAT: 08.30
  YER: HÜKÜMET KONAĞI YANI

  İL/İLÇE: İZMİR / TİRE
  SAAT: 08.30
  YER: ORDU PARKI ATATÜRK HEYKELİ

  İL/İLÇE: İZMİR / TORBALI
  SAAT: 08.30
  YER: ATATÜRK ANIT MEYDANI

  İL/İLÇE: İZMİR / URLA
  SAAT: 08.30
  YER: CUMHURİYET MEYDANI

  İL/İLÇE: ÇANAKKALE
  SAAT: 09.00 / 12.30
  YER: CUMHURİYET MEYDANI / KEPEZ GÜZEL SANATLAR LİSESİ ÖNÜ

  İL/İLÇE: MERSİN
  SAAT: 08.15
  YER: ATATÜRK EVİ ÖNÜ

  ANTALYA İLÇELERİ
  İL/İLÇE: ANTALYA / MERKEZ
  SAAT: 09.05 / 18.00
  YER: CUMHURİYET MEYDANI / ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNÜ

  İL/İLÇE: ANTALYA / ALANYA
  SAAT: 09.05
  YER: ATATÜRK ANITI

  İL/İLÇE: ANTALYA / GAZİPAŞA
  SAAT: 09.05
  YER: ATATÜRK ANITI

  İL/İLÇE: ANTALYA / MANAVGAT
  SAAT: 09.05
  YER: ATATÜRK ANITI

  İL/İLÇE: ANTALYA / KALKAN
  SAAT: 09.05
  YER: ATATÜRK ANITI

  İL/İLÇE: ANTALYA / KAŞ
  SAAT: 09.05
  YER: ATATÜRK ANITI

  İL/İLÇE: ZONGULDAK
  SAAT: 09.05
  YER: VALİLİK ÖNÜ

  İL/İLÇE: KASTAMONU
  SAAT: 11.00
  YER: CUMHURİYET MEYDANI

  İL/İLÇE: SAMSUN
  SAAT: 14.00
  YER: ÖĞRETMEN EVİ ÖNÜ

  İL/İLÇE: BARTIN
  SAAT: 08.30
  YER: CUMHURİYET MEYDANI

  İL/İLÇE: BURDUR
  SAAT: 09.00
  YER: CUMHURİYET MEYDANI


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  Atatürk'ün Mezar Odası

  Atatürk’ün naaşı Anıtkabir’in zemin katında doğrudan doğruya toprağa kazılmış bir mezarda bulunmaktadır. Genelkurmay Başkanlığı büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu Anıtkabir’deki odanın görüntülerini paylaştı.. Bu kadar ziyaretçilere yasak olan ve Anıtkabir’deki “Yasak Oda” olarak bilinen odada Atatürk’ün bedeni toprağa verildi. Mezar odasının ortasında kıble yönünde kırmızı mermer sandukanın çevresinde bütün illerden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Azerbaycan’dan gönderilen toprakların konulduğu pirinç vazolar bulunmaktadır.

  [DAILY]x16yueg[/DAILY]

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Vefatının 75'inci yıl dönümünde; Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK'ü ve şahsında şehidlerimizi ebediyete yürümüş gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.Türk Milleti'nin asil ve asıl evladlarına en kalbî muhabbetlerimizle..

  Tanrı Türk'ü korusun ve kollasın !
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş