Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Ata ve Marksizm  Ata ve Marksizm

  "Atatürk sosyalist değildi doğru... Kemalizm ve Marksizm çok ayrı kavramlardır; bu da doğru... Bunların yanında bir başka doğru daha vardır: O da Atatürkçülüğün "McCartizm" demek olmadığıdır." ( Uğur Mumcu )

  Günümüzde Atatürk'ün Marxist bir düşünceye sahip olduğunu savunanlar hala vardır. Ama Atatürk ne Marxist ne Komünist ne de Faşist idi. Atatürk'ün bu ideolojilere sıcak bakmamasını ve bu görüşlerin Türk Halkı için hiç de uygun olmadığını biliyordu. Bunu anlamak için sadece Atatürk'ün İlkelerini iyi anlamak gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle Atatürk'ü marxist veya faşist olmakla suçlayan kişiler Atatürk'ü ya kendi görüşlerini benimseyen bir lider olarak görmektedirler ya da tamamen Atatürk'ün Türk Halkı'na yaptıklarını görmezden gelerek kendi geri kalmış düşüncelerini halkımıza kabul ettirmek için aciz davranışlarda bulunarak Atatürk'ü karalamaya çalışmaktadırlar. Her ne kadar uğraşsalar da bunu başaramamışlardır.

  Atatürk Halkçılık İlkesi'nde "ayrıcalıksız sınıfsız" bir toplum öngörüyordu. Fakat bu toplumsal sınıfları kaldırmayı amaçlayan Marxist anlayışı yansıtmıyordu.

  Kurtuluş Savaşı Türkiyesi'nde marxist anlamda bir "egemen sınıfı" ve işçi sınıfı bulunmadığı varsayımından hareket etmekteydi. Öyleyse varolmayan bir sınıf çatışması ve ayrıcalıklı toplum kesimleri yaratılmamalıydı. Ekonomik gelişmeyi sağlamak için toplumdaki tüm olanaklar değerlendirilmeye çalışılırken bu beklentiye ters düşen bir durumun doğması Kemalizm'in bir temel özelliğinin gözden kaçmasına neden olmamalıdır. "Atatürkçülük herhangi bir sınıfın egemeliğini reddeden ılımlı toplumculuğu öngören hertürlü sömürüye karşı bir dünya görüşüdür. Atatürkçü halkçılık yönetimde siyasada kalkınmada gelirlerin dağılımında devlet ve ulus olanaklarının kullanılmasında halk yararının gözetilmesini amaçlar."

  "Türkiye'de bolşeviklik olmayacaktır. Çünkü Türk hükümetinin ilk amacı halka özgürlük ve mutluluk vermektir." ( Mustafa Kemal Atatürk )
  "Mustafa Kemal Paşa tabii ki sosyalist değildir. Ama görülüyor ki iyi bir teşkilatçı... Kabiliyietli bir lider milli burjuva ihtilalini yönetiyor. İlerici akıllı bir devlet adamı. Bizim sosyalist devrimimizin önemini anlamış olup Sovyet Rusya'ya karşı olumlu davranıyor. O istilacılara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor.

  Emperyalistlerin gururunu kıracağına padişahı da yardakçıları ile birlikte silip süpüreceğine inanıyorum. Halkın ona inandığını söylüyorlar; ona yani Türk halkına yardım etmemiz gerekir. Türk hükümetine Türk halkına saygı gösteriniz. Büyüklük taslamayınız. Onların işine karışmayınız... Kendimiz fakir olduğumuz halde Türkiye'ye yardımda bulunabiliriz. Bunu yapmamız gereklidir. Moral yardımı yakınlık dostluk üç kat değeri olan bir yardımdır. Böylece Türk halkı yalnız olmadığını hissetmiş olacaktır."

  ( Lenin'in Türkiye'ye gönderilen ilk Sovyet büyükelçisi olan Aralof'a söylediklerinden... )


  ***

  "Atatürk'e aitmiş gibi gösterilek sağa sola asılmış olan şu tümceyle hemen hepimiz karşılaşmışızdır: 'Şurası muhakkaktır ki Türk aleminin en büyük düşmanı komünistliktir; her görüldüğü yerde ezilmelidir.' 12 Mart öncesi dönemin Çetin Altan'ı bu konuya önem vermiş; bu sözün doğruluğunu kanıtlayacak bir kaynak aramış bulamamıştır. Bu arada bu sözün yazımında uygulanan el yazısının Atatürk'e ait olmadığı da Çetin Altan'ın dikkatini çekmiş; İsveç'te kaligrafi konusunda uzman ve uluslararası düzeyde bilirkişi niteliği taşıyan bir kuruluşa yaptırdığı inceleme sonucunda yazının Atatürk'e ait olduğunu söylemenin mümkün olmadığı uydurma olduğu ortaya çıkmıştır.

  (...)

  Bir başka tahrifat örneğini de Fethi Naci yakalamıştır. Bu tahrifatı yapan Behçet Kemal Çağlar'dır. Atatürk'ün söylevlerini bugünkü dile aktaran ünlü ozan Atatürk'ün Kemalizm ile Bolşevizm arasında paralellikler kuran bir açıklamasını özgün metinde olmayan sözcükler katarak ve "amele sınıfı" yerine "işçiler" sözcüğünü koymak gibi değişiklikler yaparak açık ve kaba bir biçimde anlam değişikliğine uğratmıştır.

  (Attilâ İlhan Hangi Atatürk 3. Baskı Bilgi Yay. S. 134-135 Ankara 1996)

  (Sosyalizm Kemalizm ve Din; Alpaslan Işıklı 3. Baskı İmge Kitabevi S. 112-113)
  Just_BReaTHe, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Teşekkürler Kardeşim Ülkemiz Gençleri İçin Gerekli Bi Paylaşımdı...
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş