Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  1 Zübeyde Annemizin Ölüm Yıl Dönümü

  Zübeyde Annemizin Ölüm Yıl Dönümü
  Dün Zübeyde annemizin ölüm yıl dönümü idi. O önemli günü unuttuğumuz için gerçekten çok suçluyorum kendimi ve bu konuyu açma gereksimini duydum.

  Zübeyde Anne; 1857 Selanik Langaza'da Doğmuştur 14 Ocak 1923 yılında izmirde mefaat etmiştir.
  Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve Makbule Atadan Annesidir. Aslen Konya Karamanlıdır.

  Aile Kökeni;
  Osmanlı devrinde Fatih Sultan Mehmet zamanında Anadolu Larende-Karaman'dan Rumeli’ye göçen ve Selanik yakınlarındaki Langaza’da toprak işleri ile uğraşan bir Türkmen ailesi olan Hacı Sofu ailesindendir. Mustafa Kemal Atatürk'ün anne soyu da Karaman'dan gelerek Selanik ile Manastır'ın arasında bulunan Vodina Sancağı'na bağlı "Sarıgöl" de denilen "Kayalar" Nahiyesine yerleştiler. Aile sonradan Selanik yakınlarında bugün de kaplıcaları ile meşhur olan Langaza'ya yerleşmiştir. Dedesi Feyzullah Efendi'in taşıdığı "Sofu-zade" (Sofular) lâkabı yerleştikleri Sarıgöl bölgesindeki yer adları ve ailedeki hatıraların gösterdiği üzere Mustafa Kemal Atatürk'ün anne soyu Karaman'dan Rumeli'ye gelen ve bundan dolayı da "Konyarlar" olarak Rumeli'de anılan Yürük Türkmenlerdendir.

  Zübeyde Hanım 1857'de Lankaza'da dünyaya gelmiştir. kaynak :Kara harp okulu int.sitesi ve Karamanlı Sarı Paşa doc.Albay Ali Guler. .] Babası: Sofuzade Feyzullah (Sadullah) Ağa annesi : Molla Hanım olarak anılan Ayşe Hanım’dır. Döneminde kadınların okula gitmesi yaygın olmadığı için okur yazar oluşu nedeniyle kendisi de Zübeyde Molla olarak anılırdı.

  Hacı Sofu gibi dinine bağlı bir aileden geldiği için kendisi de öyleydi. Türk tarih kitaplarında sıkça geçen eğitim sisteminin karışık olduğu bir dönemde Mustafa Kemal'in ne tür bir okula gideceği konusundaki tartışmalarda Zübeyde Hanım'ın dini eğitim veren Mahalle Mektebi'ne gitmesinde ısrarcı oluşu bu yüzdendir.

  Selanik'te Gümrük Muhafaza Teşkilatında memur Ali Rıza Efendi ile 1871 yılında henüz 14 yaşında iken evlendi. Ali Rıza Efendi sarışın ve mavi gözlü bir kadınla evlenmeyi düşlerken kendisinden 20 yaş küçük olan siyah saçlı ve derin mavi gözlü bu kadına sevdalandığını belirtmiştir.

  Yeni çift Selanik Yenikapı semtinde yeni hayatını başlatmış ve Zübeyde Fatma Ömer ve Ahmet adlı çocukları doğmuştur. Ancak Fatma bu dönemde ölmüştür.

  Eşi Ali Rıza'nın Yunanistan sınırında Çayağzı (ya da Papaz Köprüsü)'na tayin ediliği için taşınmış ve orda Ömer ve Ahmet ölmüş.

  1881’de dördüncü çocukları Mustafa 1885’te Makbule 1889’da Naciye doğdu. Naciye’yi de küçük yaşta veremden kaybettiler. Ali Rıza Efendi de 1888 yılında öldü.

  İkinci Evliliği;
  Bunun üzerine Zübeyde Hanım çocuklarını da alarak abisi Hüseyin Bey'in Langaza'daki çiftliğine gitti. Babasının erken ölümünün ve dayısının çiftliğinde ailenin erkeği olarak yaşadıklarının Mustafa üzerinde derin etkileri olduğu düşünülür.

  Abisine daha fazla yük olmak istemeyen Zübeyde Hanım ikinci evliliğini Selanik Gümrükler Başmüdürü Ragıp Bey ile yaptı. Ragıp Bey'in de önceki evliliğinden dört çocuğu vardı. Bu evlilik babasının hatırasına saygı gösterilmediğini düşünen Mustafa Kemal'i kızdırdı. Zübeyde Hanım Balkan Savaşı’ndan sonra Ragıp Bey’den ayrıldı ve artık Osmanlı toprağı olmaktan çıkan Selanik’i terk ederek kızı Makbule ile birlikte İstanbul’a göç edip Beşiktaş Akaretler’de bir eve yerleşti.

  Mustafa Kemal Ali Fuat Cebesoy'a Ragıp Bey hakkında ;
  Bana karşı hep çok saygılı davranmış büyük adam muameleri etmiştir. Nazik ve kibar bir insandır. demiştir.
  1919’da Anadolu'ya çıktığından beri görmediği ve üstelik Osmanlı Padişahı tarafından hakkında ölüm emri verildiğini öğrendiği oğlu Mustafa Kemal ile ancak 14 Haziran 1922’de Adapazarı’nda tekrar buluşan Zübeyde Hanım onun yanına Ankara’ya yerleşti. Ancak bu şehrin sert iklim koşulları sağlığını olumsuz etkileyince tedavi amacıyla İzmir’e gitti. 14 Ocak 1923 günü 66 yaşında oğlunun başarılarını gördükten sonra hayatını kaybetti. İzmir’in Karşıyaka ilçesinde 1940 yılında yaptırılan anıt mezarda yatmaktadır.

  Cenaze Esnasında Çekilmiş Fotoğraf;


  ALINTIDIR.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Zübeyde Anamız Türkiye'yi esaretten kurtaran dünya barışının öncüsü eşsiz liderimiz Mustafa Kemal'i doğurmuş yetiştirmiştir. Saygımız büyük.

  Mekanın cennet olsun anneciğim.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Mekanın cennet olsun Türkiye Cumhuriyetinin annesi..

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Yüce Ata'mızın Yüce annesi.Kendisi olmasaydı Atatürk'te olmayacaktı. Bizler olmayacaktık.

  Vatan size minnettardır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş