Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Atatürk'ün Telgrafları

  Atatürk’ün Askerlik Mesleğinden İstifa Ettiğini Bildiren Telgrafı


  (Mustafa Kemal’in 9 Temmuz 1919’da Erzurum Vilayeti Aliyesine (bugünkü adıyla Erzurum Valiliği’ne) gönderdiği askerlik mesleğinden istifa ettiğine dair telgraf)

  ERZURUM VİLAYETİ ALİYESİNE
  (YÜCE ERZURUM VALİLİĞİNE)


  9 Temmuz 1919 - Erzurum

  Mübarek vatan ve milleti parçalanmak tehlikesinden kurtarmak Yunan ve Ermeni isteklerine kurban etmemek için açılan milli savaşmalar uğrunda milletle beraber serbest surette çalışmağa askeri ve resmi sıfatım artık engel olmaya başladı. Bu gaye-i mukaddese (kutsal amaç) için milletle beraber sonsuza kadar çalışmağa mukaddesatım (kutsal şeylerim) adına söz vermiş olduğum cihetle pek aşıkı bulunduğum yüce askerlik mesleğine bugün veda ve istifa ettim. Bundan sonra milli ve kutsal gayemiz için her türlü fedakarlıkla çalışmak üzere sine-i millette (milletin bağrında) bir ferd-i mücahit (savaşçı kişi) suretiyle bulunmakta olduğumu tamimen arz ve ilan eylerim.

  ALINTIDIR.


  M. KEMAL

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  (TBMM Başkanı Mustafa Kemal’in Batı Cephesi Komutanına telgrafı)

  “… Siz orada yalnız düşmanı değil milletin tersine dönmüş talihini de yendiniz. İstila altındaki talihsiz topraklarımızla beraber bütün vatan bugün en uzak köşelerine kadar zaferinizi kutluyor. Düşmanın istila hırsı azminizin ve vatanseverliğinizin yalçın kayalarına başını çarparak paramparça oldu…”

  ALINTIDIR.


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  (Zübeyde Hanım’ın oğlu Atatürk’e Mareşal rütbesi ve Gazi ünvanı verilmesi dolayısıyla tebrik telgrafı)


  27 Eylül 1921

  “… Milletin hakkınızdaki bu sevgi ve itimadı benim kadar kimseyi duygulandıramaz. Kız kardeşinle beraber alnından öperek ve bağrımıza basarak seni tebrik ederiz.”

  ***

  (Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın çektiği telgrafa verdiği cevap)


  29 Eylül 1921

  “... Benim için dünyevi mükafatların en yücesi olan tebrikatınızla mesut oldum.”

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  (Başkumandan Mustafa Kemal’in Türk Ordusunu öven telgrafı)

  20 Eylül 1921

  NEFERLERE


  Kurtuluş için yaptığımız bu savaştan çok daha evvel sizi başka muharebe meydanlarında da tanımış idim. Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir. Her zaferin mayası sendedir. Kanaatinle imanınla itaatinle hiçbir korkunun yıldıramadığı demir gibi pak kalbinle düşmanı nihayet alt eden büyük gayretin için minnet ve şükranımı söylemeyi nefsime en aziz bir borç bildim. Sizin gibi kumandanlarızabitleri neferleri olan millete yad elleri altında köle olmak mümkün değildir. Bu defa Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin hakkımda yeni bir rütbe ve Gazi unvanıyla tecelli eden iltifat ve teveccühü doğrudan doğruya size racidir. Milletin verdiği bu rütbe ile yükselen ordu en şerefli en ulu bir gaza ile mümtaz olan gene ordudur. Sizin kahramanlığınızla sizin gösterdiğiniz nihayetsiz kahramanlıklar bu unvanı ve rütbeyi ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük sermaye-i iftiharı olarak taşıyacağım. Cenabı Hak giriştiğimiz kurtuluş mücadelesinde şerefli silah arkadaşlarıma kendilerinin temyiz eden asaletincivanmertliğin kahramanlığın hakkı olan kati halası nasip etsin.

  Başkumandan Mustafa Kemal

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  (Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in İsmet Paşa’ya gönderdiği Lozan Konferansı’nda başarı gösteren Türk delegelerini kutlayan telgrafı)


  Lozan’da Delegeler Heyeti Başkanı Dışişleri Bakanı İsmet Paşa Hazretleri’ne

  Millet ve hükümetin zatıalilerine vermiş olduğu yeni görevi başarıyla sona erdirdiniz. Memlekete birbiri ardınca yaptığınız yaralı hizmetlerle dolu ömrünüzü bu defa da tarihi bir başarıyla taçlandırdınız. Uzun çarpışmalardan sonra vatanımızın barış ve istiklale kavuştuğu bu günde parlak hizmetiniz dolayısıyla zatıalinizi pek sayın arkadaşlarımız Rıza Nur ve Hasan Beyleri ve çalışmalarınızda size yardım eden bütün Delegeler Heyeti üyelerini şükran duygularımla kutlarım.

  Gazi Mustafa Kemal
  Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı
  Başkomutan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş