Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak Atatürk'ün Yönetici ve İdareci Kişiliği

  Atatürk'ün Yönetici ve İdareci Kişiliği


  İyi bir yönetici milletinin huzur ve saadetini sağlamak için çalışır. Mustafa Kemal Atatürk bütün hayatı boyunca bunu yapmaya çalıştı. Milleti için çalışmayı bir görev saydı. "Millete efendilik yoktur.

  Hadimlik vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur" sözü ile yöneticilerde bulunması gereken özelliği belirtmiştir. Mustafa Kemal hayatı boyunca Türk devletinin ve milletinin çıkarlarım kendi çıkarlarının üstünde tutan ender devlet adamlarından birisidir. Savaştaki kahramanlığı kadar devlet kurup yönetmedeki ustalığı ileri görüşlülüğü ve barışseverliği ile Atatürk tarihte eşine az rastlanan bir yöneticidir.


  Atatürk'ün birleştirici ve bütünleştirici özelliği sayesinde Milli Mücadele başarıya ulaşmıştır. Atatürk Milli Mücadele'nin karanlık günlerinde değişik fikirlere sahip insanları bir mecliste kendi etrafında toplamayı başardı. Kısacası Atatürk'süz Milli Mücadele düşünülemezdi. Atatürk'ün birleştirici gücü kişisel özelliğinden ve karakterinden geliyordu. O yalnız askerlerin değil sivil halkın da güvenini kazanmıştı.

  Atatürk'ün bu üstün meziyetleri sıkıntı ve bunalım içinde bulunan insanların ona sevgi ve saygıyla bağlanmasını sağladı. Atatürktarihte büyük devletler kuran ve yüksek bir medeniyet meydana getirmiş olan Türk Milleti'nin büyüklüğüne inanan ve bununla gurur duyan bir insandı. Atatürk; kahramanlık vatan sevgisi çalışkanlık bilim ve sanata önem verme gibi değerlerin Türklüğün yüksek vasıflarından olduğunu ifade etmiştir. O milletinin bu özelliklerini her fırsatta dile getirip insanlık ailesi içinde layık olduğu yeri almasına çalıştı. Milletimizin yüksek karakteri çalışkanlığı zekası ve ilme bağlılığı ile milli birlik ve beraberlik duygusunu geliştirmeyi başlıca ilke kabul etti. Ona göre: "... Türklüğün unutulmuş büyük medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti bundan sonraki gelişmesi ile geleceğin yüksek medeniyet ufkundan yeni bir güneş gibi doğacaktır.".

  Mondros Ateşkes Anlaşması'ndan sonra başlayan işgal günlerinde toplumu olaylar karşısında yönlendirecek bir öndere ihtiyaç vardı. İşte o karanlık günlerde Atatürk milletine rehber oldu. Anadolu'ya geçerek kongreler topladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasını sağladı. Milli Mücadele Atatürk'ün önderliğinde başarıya ulaştı. Türk Milleti'nin her alanda çağdaşlaşmasını hedef alan inkılaplar onun önderliğinde gerçekleşti. O'nun ilke ve inkılapları Türk milletine günümüzde de rehber olmaya devam etmektedir.

  Mustafa Kemal Atatürk askeri zaferlerini ve başardığı inkılapları kendisine mal etmemiştir. Büyük eserlerin ancak büyük milletle başarılabileceğine inanan bir önderdi.

  Atatürk'ün milletine sonsuz bir güveni vardı. Türk milletinin geçmişte olduğu gibi büyük hamleler yapacağına bütün kalbiyle inanmıştı. Şn ve şerefle dolu tarihindeki başarılarına yenilerini ilave edeceğine bütün kalbiyle inanmıştı. O "Atatürk Zaferleri" denmesinden hoşlanmazdı. "Atatürk İnkılapları" sözünü reddeder "Türk İnkılabı" sözünün kullanılmasını isterdi. Bütün başarıları milletine mal etmekten zevk duyardı. Mustafa Kemal bir konuşmasında "Milli Mücadele'yi yapan doğrudan doğruya milletin kendisidir milletin evlatlarıdır." demişti.

  ALINTIDIR.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Şu günlerde umudumuzu kaybettiğimizde onun milletine olan güvenini arada okuyup kendimize gelip silkinmemiz lazım. Zor günler geçiriyoruz. Ama her zaman umut olduğunu bilmemiz lazım. Teşekkürler.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş