Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Kurban Kesiminde Dikkat Edilecek Hususlar

  Kurban Kesiminde Dikkat Edilecek Hususlar

  1- Önce diz boyu çukur kazılır. Kurbanın gözleri tülbentle bağlanır. Kıbleye dönük olarak sol yanı üzerine yatırılır. Boğa tosun gibi büyük baş hayvanların kolay kesilebilmesi için çengele asılması caizdir. Boğazı çukurun kenarına getirilir. İki ön ve bir arka ayakları uçlarından bir araya bağlanır. Üç kere bayram tekbiri okunur. Sonra bismillahi Allahü ekber diyerek deveden başka hayvanın boğazının herhangi bir yerinden kesilir. Bismillahi derken h’yi belli etmek gerekir. Belli edince Allahü teâlânın ismi olduğunu düşünmek lazım olmaz. h’yi açıkça belli etmezse Allahü teâlânın ismini söylediğini düşünmek gerekir. Bunu da düşünmezse hayvan leş olur yenmez. Sadece Bismillahi veya Bismillahirrahmanirrahim yahut Lâ ilâhe illallahü demek de caizdir. Fakat evlâ olanı (Bismillahi Allahü ekber) demektir.


  2- Besmele çekilince hemen kesmek şarttır. Besmele çektikten sonra bıçağı bilerse Besmeleyi tekrar etmesi gerekir. Besmele çektikten sonrahayvan yerinden kalkarsa yatırdığı zaman tekrar Besmele çekmesi gerekir; fakat bir kelime söylemek bir lokma yemek ve bir yudum su içmek gibi az bir ara vermenin zararı yoktur. Besmele çektikten sonra elindeki bıçağı bırakıp başka bir bıçak alsa Besmeleyi tekrar çekmesi gerekmez.

  3- Bir hayvan için Besmele çekildikten sonra onu bırakıp başka bir hayvan kesilecek olsa Besmeleyi tekrar çekmek gerekir.

  4- Arka arkaya birkaç hayvanı boğazlayacak kişinin hepsi için ayrı ayrı Besmele çekmesi gerekir; fakat hayvanları üst üste yatırıp kesecek olsa bir Besmele kâfidir. Bir hayvanı iki kişi kesse ikisinin de Besmele çekmesi gerekir.

  5- Besmele unutulursa zararı olmaz. Kasten Besmelesiz kesmek haramdır.

  6- Hayvanın boğazında yemek nefes borusu ve iki yanda birer kan damarı vardır. Bu dört damardan üçü bir anda kesilmelidir.

  7- Şafii’de yemek borusuyla nefes borusu kesilirse kâfidir. Ancak gırtlak düğümü baş tarafında kalmalıdır. Gırtlak düğümünün tamamı vücut tarafında kalırsa kesilen hayvan yenmez.

  8- Kurban kesenin kıbleye karşı dönmesi sünnettir.

  9- Erkek ve kadın Müslümanın cünübün delinin bunağın çocuğun ve sarhoşun Besmeleyle kestiği hayvan yenir. Ehl-i kitabın [Hıristiyan veya Yahudi'nin] kestiği de yenir. Fakat ehl-i kitaba kurban kestirmek mekruhtur. Dilsiz ve sünnetsizin hayvan kesmesi mekruhtur.

  10- Solak bir kimsenin sol eliyle kurban kesmesinde mahzur yoktur. Temiz işleri yaparken sağdan başlamak sünnet-i zevaiddir yani müstehabdır. Bir özürle soldan başlamak mekruh olmaz. Yani sol elle kesilen hayvan ve kurban yenir.

  11- Bir ihtiyaç varsa kurbanı bayıltıp kesmek caizdir. Başını bir kerede koparıp kesilen de yenir; fakat öyle kesmek günah olur. Hayvanı ensesinden kesmek haramdır; ama eti yenir.

  12- Kurban hayvanını yüzmek için şişirmek caizdir.
  Bir Yastıkta Aşktaaa..Sonsuza Kadar...Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bu konuda çok dikkatsiz insanlar var onlar için önemli açıklamalar...
  ...Derinlerde Yara Açtın...!
  ...Tuz Bassam Geçer mi...?
  ...Yarın Terziye Gidicem...!
  ...Kalbime Yama Diker mi...?


  ...by AneKToD...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş