Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  1 Kutlu Doğum Haftası  Kutlu doğum haftası

  Sual:
  Kutlu doğumu miladi yıla göre kutlamak caiz midir?

  CEVAP
  Dinimizde mübarek geceler hicri yıl ile kutlanır. Bütün ibadetlerde ve dini faaliyetlerde kameri aylar esas alınır. Hac oruç kurban ve bayram günleri kameri aylara göre tespit edilir. Haccı Allahü teâlânın bildirdiği zilhicce ayında yapmayıp da miladi bir ayda mesela hep ocakta yapmak orucu ramazanda değil de hep şubatta tutmak dini değiştirmek olur. Bütün mübarek geceler de kameri aylara göre tespit edilir. Kadir gecesini ramazanda değil de şubat ayında aramak Berat Gecesini şaban ayında değil de temmuz ayında kutlamak Aşure Gecesini muharrem ayında değil de eylül ayında kutlamak dini bozmak olur. Her Müslüman bilir ki İslamiyet'te güneş yılının ayları içinde sayılı bir mübarek gün yoktur. Kutlu doğum 12 Rebiul-evvelde olmuştur. Miladi her sene başka tarihe denk gelir. Bunu 20 Nisana almak caiz olmaz.

  Dinimize aykırı bir husus için (Niyetimiz iyi) demek veya (Herkes kutlu doğumdan bahsederken susmak uygun olmaz) demek de geçerli bir mazeret değildir. Haram bir iş iyi niyetle de yapılsa haramlıktan çıkmaz. İçki içen de zina eden de veya her türlü haramı işleyen de iyi niyetle yapıyorum diyebilir. Böyle iyi niyet insanı kurtarmaz. (Cehennem iyi niyetlilerle doludur) buyurulmuştur. Bir kimse iyi niyetle işlediği harama alışır sonra bunu dinin emri zanneder. Hazret-i Ömer (Dininizi doğru öğrenip buna uygun yaşayın. Yoksa yaşadığınızı din zannedersiniz) buyuruyor.

  Doğum günü kutlamak
  Sual:
  İnsan olarak doğduğumuz için şükretmek niyetiyle doğum günümüzü kutlamak caiz midir?

  CEVAP

  Evet İslamiyet’te doğum gününü kutlamak vardır Allahü teâlâya şükretmek olur. Mevlid kandili Peygamber efendimizin doğum günüdür. Peygamber efendimiz Pazartesi günü oruç tutardı. Sebebini sorduklarında (Bugün dünyaya geldim. Şükür için oruç tutuyorum) buyurdu. (Müslim Ebu Davud İ. Ahmed H. S. Vesikaları)

  Doğum günü kutlarken Sual: (Doğum günü ve mübarek geceler hicri sene ile kutlanır) deniyor. Biz mübarek geceleri hicri seneye göre kutluyorsak da doğum günlerini miladi yıla göre kutluyoruz. Bunun mahzuru var mıdır?

  CEVAP

  Doğum günü kutlamak ibadet değil âdettir. Ayrıca herkes miladi yıla göre kutlarken hicri seneye göre kutlamak fitneye de sebep olabileceği için miladi yıla göre kutlamakta mahzur yoktur. Mübarek gecelerin durumu farklıdır bunlar ibadet olduğu için hicri yıla göre kutlanır.

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kutlu Doğum Haftası
  Kutlu Doğum Haftası

  Yâ Rasûlallah eğer Sen gelmeseydin âleme Güller açmaz bülbül ötmez mechûl esmâ Âdem’e Varlığın mânâsı kalmaz garkolurda mâteme!....

  Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevi (Hicri Rebiülevvel ayının 12. gecesi) asırlardır milletimiz tarafından “Mevlid Kandili” olarak kutlanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamış bu düşünce ile de Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı “Kutlu Doğum Haftası” olarak ilan etmiştir.

  Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılından itibaren Peygamber Efendimizin doğum yıldönümleri her yıl “Kutlu Doğum Haftası” adıyla ilmi ve kültürel etkinliklerle kutlanmaktadır.

  Kutlamaların 20.si bu yıl 14-20 Nisan 2008 tarihleri arasında Türkiye genelinde konferans panel ve diğer sosyal-kültürel faaliyetlerle icra edilecektir.

  ALINTIDIR.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş