Kadir gecesi ile ilgili açıklamalar


Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi islam’da en kutsal ve faziletli gecedir. Kadir gecesi içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır.

Kur’an-ı Kerim de bu gecenin faziletini belirten müstakil bir sure vardır. Bu surede yüce Rabbimiz söyle buyurmaktadır:

“Dogrusu biz Kur’an-ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü is için inerler. O gece tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir” (Kadir 1-5).

Hangi Gecede Olduğu
Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber genellikle Ramazan’ın yirmi yedinci gecesinde olduğu tercih edilmiştir. Hz. Peygamber (s.a.v) bunun kesinlikle hangi gece olduğunu belirtmemiş ancak; “Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” buyurmuştur (Buhari Müslim).

Başka bir hadiste ise Ibn Ömer (r.a) söyle nakletmiştir: Sahabelerden bazı kimselere rüyalarında Kadir gecesinin (Ramazan’ın) son yedi günü içinde olduğu gösterildi. Resulüllah (s.a.v) onlara: “Görüyorum ki rüyalarınız Ramazanın son yedi günü hakkında birbirine uygun düşmüştür. Artik kim Kadir gecesini aramaya kalkışırsa onu Ramazan’ın son yedisinde arasın buyurmuştur (Buhari Müslim).

ALINTIDIR.