Hiç unutmamamız gereken bir diğer teknik bilgi ise şöyledir ki;
Bir motosikletin durmasını %80-90 ÖN FREN sağlar.

Bizim toplumumuzda genel bir kanı olarak arka fren daha bol kullanılır. Ancak bu yanlıştır. Motosikletin tasarımı kütle merkezi ve doğal olarak fizik kanunları göz önüne alındığında bir motosikleti kısa mesafede süratini düşürmek için ön fren kullanmak şarttır.

Arka freni ise motosikleti toparlamak için kullanmalıyız. Motor yatıksa yani dönüş yapıyorsak ve hızımızı düşürmemiz gerekirse kesinlikle ön fren kullanmıyoruz. Eğer motor yatık iken ön fren kullanırsak asfaltın lastiğin ve bizim yatış açımıza göre ön lastik birden fren ile tutunabilir ve motosiklet sizi üstünden atabilir. Yada lastik fren yüzünden kayabilir olduğunuz yere düşebilirsiniz.

Yağışlı kaygan yolda kesinlikle ön freni kullanmayınız. Aynı şekilde gidon açısını bozup sizi büyük ihtimalle kaydıracaktır.

Ön frenin kullanılmaması gereken daha doğrusu yol motosikletleri haricinde daha az kullanılması gereken bir diğer yer de arazidir.
Cross enduro motosikletlerde arazide seyrederken arka freni daha çok kullanmalıyız. Çünkü arazide ki kaygan toprak veya kayaçlı yol ön freni sıktığınızda lastiğinizin markası ne olursa olsun kayacaktır. Bu yüzden arazide iken ağırlıklı olarak arka freni kullanmalıyız. Evet motosikletinizin arkası kayacaktır ancak düşmenizi engeller. Zaman içinde alışırsınız.

Bir de scooter'lar var. Scooterların ağırlık merkezi daha arkada olduğu için yolda iken arka freni ön fren ile kombinasyonlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Zaten yanılmıyorsam yeni çıkan scooter fren sistemlerinde siz ön freni sıktığınızda arka fren de devreye giriyor otomatik olarak.

Kısacası fren mevzusu çok önemlidir. Motosikletinizde kaliteli disk frenler olmasına özen gösterin. Fren hidroliklerinin değişimlerini yapın. Fren hidrolik sıvısı zaman içersinde yoğun halinden daha da fazla sıvılaşır ve çabuk ısınır. Bu sebeple fren boşalması fren patlaması denilen olay gerçekleşir ve bir bakarsınız ki ön freniniz yoktur.

Lütfen yazıyı paylaşırken kaynak belirtin. Keyifli sürüşler.