Motosiklet her ne kadar sizi özgür keyifli ve güçlü hissetirse de olabilecek bir kaza anında büyük yaralar ve genellikle ölümlerle sonuçlanır. Ülkemizde ki motosikletli ölümlerin çoğu aşırı hız dikkatsizlik ve yetersiz ekipmandan kaynaklanır.

Motosiklete yeni başlayacak arkadaşlar veya konuya uzak olan motosiklet sürücüleri için ne olur ama ne olur ilk işiniz güzel bir karbon veya karbon fiber kask sırtlık boyunluk dirseklik ve dizlik almak olsun. Motosiklet almak için 10000 TL'niz var ise bunun 5000 TL'sini ne olur ekipmana harcayın. Kalan 5000 TL ile kendinize bir araç bakın. ( Mümkünse profesyonel bir okuldan eğitim alın. )

Saatte 28Km hızdan sonra kafanızı düz duvara çarparsanız beyin ölümünüz gerçekleşebilir. İnsan kafatası bu süratler için gelişmemiştir. Ucuz diye alınan plastik kasklar kaza anında daha büyük belalara sebap olabilirler. Adı sanı belli kalitesi olan avrupa testlerini geçebilmiş marka kasklar kullanın.

Sadece kask ile de bitmiyor. Motosiklet ile ölümlerin çoğu boyun kırıkları yüzündendir. Ya ölürsünüz yada felç kalırsınız. Kask tek başına hayatınızı kurtaramıyor. Bu yüzden kullanabiliyorsanız kesinlikle bir boyunluk alın. Kafanız 5kg. Kaskıda takınca 65 kg. Kaza anında 65 kilogram ağırlığında ki bir kemik yığını yere vurunca kafanız kırılmasa bile boynunuz kırılabilir. Bu yüzden boyunluk çok önemli.

Beynimizi ve boynumuzu sağlama aldıktan sonra iş bitmiyor. Ensemizden kuyruk sokumuna kadar uzanan omuriliğide korumamız gerekli. Beynimizden vücudumuza yayılan bütün sinirlerin ana hattı omurilik içindedir. Sırtınızı kaza anında şiddetli bir şekilde çarptığınızda omurilik zedelenmesi kırılması sinirlerin kesilmesi gibi şeyler hayatınız boyunca sizi yatağa mahkum edebilir. Bu yüzden sırtlıkta şart.

Son olarak olmazsa olmaz korumalardan dirseklikler ve dizlikler.
İnsanların dizleri birbirlerine kaynaklı değildir. 2 adet oyuk kemik arasında bir kıkırdak vardır ve içi sıvı doludur. Dizinizi dirseğinizi katladığınızda iki kemik mafsal işlevi görür ve aradaki kıkırdağa sürtünerek hareket eder. Eğer kaza da dizinizi dirseğinizi omzunuzu kırarsanız geri dönüşü olmayan sakatlıklar sizi bekliyor olacaktır. Ameliyat ile 1-2 cm. bacak kısaltmalar platinler. Ömür boyu sakat kalmak söz konusu. Bu yüzden motosiklet montu alırken omuzluk ve dirsek koruması olan bir mont alın. Dizlerinizi kesinlikle yabana atmayın ve özel dizlik korumalardan alın.

Unutmayın hiç bir şey sağlığınızdan pahalı değil.

Lütfen yazıyı kaynak belirtmeden paylaşmayınız. Keyifli sürüşler.