Motosiklet dediğimiz iki tekerlekli alette bir sürüş olayı vardır.
Makinenin üzerindeyken biz nereye bakarsak alet oraya gider. Keskin bir virajı dönebilmek için kafamızı çevirmemiz gerekir. Çünkü bu araç kullanıcısı nereye bakarsa oraya giden acayip birşeydir.

Trafikte kesinlikle araçların bagajlarına yolda ki çukurlara önünüze çıkan hayvana BAKMAYIN! Bakarsanız oraya gidersiniz. Sürekli bakışınız yolda değil görebildiğiniz en uzak noktada ileride olmalıdır. Aynı zamanda ileriye bakarken gözünüzü ileriden ayırmadan yolda ki araçları görebilmeli çukurları farkedebilmeli ve süratinizi ayarlamalısınız. Bu zamanla gelişecektir.

Motosiklet aslında çok basit bir araçtır. Yalnızca bu pratik olayları biraz daha seri şekilde kullanmak gerekir. Bakışınız her zaman yolun en uzak noktasında ileride olsun. Virajları dönerken kesinlikle bakışınızı " dönemicem galiba " diyerek çevirmeyin. Sürekli virajın çıkışına bakın ve motosikletiniz güvenli bir şekilde oraya doğru gitsin. Eğer bakışınız düşerse yerde mazot pislik çukur aramaya çalışırsanız farkedemeden şeridinizden çıkabilirsiniz. Yada önünüzde aniden oluşan trafiğe çok süratli bir şekilde girebilirsiniz. Bakışınızı çevirdiğinizde veya düşürdüğünüzde farkında olmadan süratinizi düşürüp ön amortisörlere yük bindirebilirsiniz bu da yığılıp düşmenizi sağlayabilir.

Motosiklet kullanırken bakış çok önemlidir. Boş alanlarda bakış çalışmaları yapabilirsiniz. Kafanızı çevirdiğiniz an motosiklet kontrayı almış olacak siz istemeden ve çok rahat bir şekilde keskin dönüşler yapabileceksiniz.

Kaynak belirtmeden yazıyı paylaşmamanızı rica ederim. Keyifli sürüşler.