Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Para cezası olanların borçları yeniden yapılandırılacak
  Para cezası olanların borçları yeniden yapılandırılacak

  MTV borcu ve trafik para cezası olanların borçları yeniden yapılandırılacak.

  09.08.2014 - 13:53

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kamuoyunda "Torba Yasa" olarak bilinen ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını da içeren tasarının MTV borcu ve trafik para cezası olan yaklaşık 6 milyon kişi ile araç muayenelerini zamanında yaptıramayanlar için çok önemli fırsat sunduğunu belirterek "6 milyon araç sahibini bu fırsattan yararlanmaya davet ediyorum" dedi.

  YASALAŞMASINA KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR
  Bakan Şimşek bu kapsamda yapılandırılacak kamu alacağı tutarının toplamının ise 104 milyar lira seviyesinde olduğunu bildirdi. Mecliste görüşülmesi devam eden ancak yasalaşmasına kesin gözüyle bakılan Tasarıdan en fazla yararlanacak kesimin araç sahipleri olacağına dikkati çeken Şimşek bu kişilerin borç yüklerinde önemli bir azalma olacağını ifade etti.

  ''HEMEN HAREKET EDERLERSE ÖNEMLİ AVANTAJLAR ELDE EDECEKLER''
  Şimşek yıllar boyunca araç muayenesini yaptırmadığı için MTV ve trafik cezalarını da aksatan araç sahiplerinin kanun çıktıktan sonra hemen hareket etmeleri halinde önemli avantajlar elde edeceklerini söyledi. Bakan Şimşek bu avantajların elbette Tasarı yasalaştıktan sonra hayata geçeceğini ancak araç sahiplerinin şimdiden bu konuda hazırlık yapmaları ve yasayı takip etmeleri gerektiğini dile getirdi.

  ARAÇ MUAYENESİNİ KAÇIRANLARIN FAİZ YÜKÜ İNDİRİLECEK
  Araç muayenesini kaçırdıkları için yüksek gecikme faizi ödeyecek vatandaşların bu fırsatı kaçırmamaları gerektiğini vurgulayan Şimşek şunları kaydetti: "Torba Yasa ile Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu ve trafik para cezası olan yaklaşık 6 milyon kişi ile araç muayenelerini zamanında yaptıramayanlar için çok önemli bir fırsat geliyor. Araç sahibi mükelleflerimiz 30 Nisan 2014 tarihi itibarıyle vadesi geldiği halde ödenmemiş MTV borçları ile bu tarihten önce kesinleşmiş trafik para cezalarını yasa kapsamında ödeyebilecek. Ayrıca araç muayenesi yaptırmaları gerektiği halde süresinde yaptırmamış olanlara da yasayla önemli bir avantaj sunuyoruz. Söz konusu araç sahipleri bu yılın sonuna kadar muayenelerini yaptırmaları koşuluyla muayene ücretleri üzerinden gecikilen süre için alınması gereken aylık yüzde 5 gecikme faizi yerine daha düşük oranlarda hesaplanan gecikme faizi ödeyecek."

  6 MİLYON ARAÇ SAHİBİNDEN ALACAK VAR
  Kanunun kapsadığı 30 Nisan 2014 tarihi itibariyle MTV borcu olan yaklaşık 37 milyon mükellefin toplam borç tutarı 58 milyar lira iken aynı sayılarda trafik idari para cezasından borçlu mükellefin borç tutarının 46 milyar lira seviyesinde olduğunu belirten Şimşek buradaki mükerrerlik de dikkate alındığında yapılan düzenlemenin yaklaşık 6 milyon araç sahibini ilgilendirdiğini ifade etti.

  Bu kapsamda yapılandırılacak kamu alacağı tutarının toplamının 104 milyar lira seviyesinde olduğuna işaret eden Şimşek araç sahiplerini bu fırsattan yararlanmaya davet etti.

  TASARI İLE MTV MÜKELLEFLERİNE SAĞLANAN İMKANLAR
  30 Nisan 2014 tarihinden önce tahakkuk eden motorlu taşıtlar vergilerinin (2014 yılı için tahakkuk eden motorlu taşıtlar vergisi ikinci taksiti hariç) bu vergiye bağlı vergi cezalarının tamamı

  Gecikme faizi/gecikme zammı yerine Kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanan tutar yapılanma kapsamında ödenecek

  Gecikme faizi ve gecikme zamlarının tahsilinden ise vazgeçilecek.

  TRAFİK CEZALARI
  Trafik idari para cezalarıprü ve oto yollardan usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezaların tamamı

  Bu cezalara uygulanan aylık yüzde 5 oranındaki faizler yerine Kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanan tutar yapılanma kapsamında ödenecek

  Aylık yüzde 5 oranında hesaplanan faizlerin tahsilinden ise vazgeçilecek.

  Yasa kapsamında yapılandırılan tutarlar peşin 6 12 ve 18 eşit taksitte ödenebilecek.

  31 Aralık 2013 tarihinden önce verilmiş olan ve tutarı 120 liranın altında kalan trafik idari para cezalarının ilgililerine tebliğ edilmesinden tebliğ edilmiş olanların ise tahsil edilmesinden vazgeçilecek.

  MUAYENE
  Araç muayenelerini süresinde yaptırmamış olanlara da önemli avantajlar sağlanıyor.

  Bu kişilere 31 Aralık 2014 tarihine kadar muayenelerini yaptırmaları şartıyla muayene süresi geçirilen her ay ve kesri için tahsili gereken aylık yüzde 5 gecikme faizi yerine araçlarını daha düşük bir maliyetle muayene ettirebilmeleri imkanı verilecek.

  Söz konusu araç sahipleri Kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yİ-ÜFE aylık değişim oranları Kanunun yayımlandığı tarihten araç muayenelerinin yapıldığı tarihe kadar her ay ve kesri için ise aylık yüzde 1 oranı esas alınarak hesaplanacak tutarı ödeyecek.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Oh ya ne ala memleket.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş