Köklere dönüş

ICT Yachts’ın Yalova’daki tersanesinde yedi ay süren ince bir çalışmanın ürünü Herıtage 42. Sonuçta özünden kopmayan ancak teknolojiden de uzaklaşmayan performanslı bir tekne çıkmış ortaya.

Her şey 2011’de ICT Yachts’a gelen ‘klasik görünümden ödün verilmeden üzerinde teknolojinin tüm yeniliklerinin bulunduğu açık kabin şeklinde bir yelkenli’ talebi üzerine başlamış. Proje Eylül 2011’de start almış. Tasarım aşamasında yelkenli sahipleri ve yelken yarışçılarının da fikirleri alınarak her şey ince ince işlenmiş. Tekne ICT’nin Yalova’daki 30.000 metrekare alan üzerine kurulu tersanesinin ısı yalıtımlı hangarında yedi ay gibi kısa sürede tamamlanmış. Ve Temmuz 2012’de suya inen Heritage 42 Uluslararası İstanbul Boat Show’da beğenileri üzerine toplayarak aylar süren emeğin karşılığını fazlasıyla almış. Heritage 42’nin üretim hikayesi böyle. Bir de çıkan sonuca bakmak gerek...

Isı titreşim ve ses iletimi diğer tekne yapım malzemelerine göre oldukça az olan soğuk kaplama teknolojisinin kullanıldığı Heritage 42’nin dış kaplamasında SP epoksi reçinesiyle altı kat maun kaplama laminasyonu kullanıldı. Geniş kokpitteki oturma grubunun arasına ortasında içki saklama haznesi ve katlanır kanatları bulunan tik masa yerleştirilmiş. Iskotaları alışılagelen ray sistemi yerine ‘Alman ana yelken sistemi’ diye tabir edilen düzenekle makaralar vasıtasıyla vinçlere ulaştırılmış. Böylece hem dümen mahallinden baş tarafa konforlu bir geçiş sağlanmış hem de bu alandaki ıskota karmaşasının önüne geçilmiş.

İç mekana girişte ilk dikkati çeken merdiven basamaklarının arasının dar oluşu. Bu ince fark içeri girerken güven veriyor. İç mekanda duvar ve dolaplar ithal doğal meşe kaplamadan tavan panelleri ise beyaz lakeden imal edilmiş. Birçok detayın düşünüldüğü kuzinede bulunan iki soğutucudan birini dondurucu olarak da kullanmak mümkün. Kuzinenin hemen karşısında yer alan banyoda Tecma elektrikli ve sessiz tuvalet 189 metre yüksekliğinde duş yeri ve lavabo bulunuyor. Mutfak ve banyo havalandırmaya en çok ihtiyaç duyulan yerler malum; tavanlarındaki açılabilir heçler sayesinde buradaki koku probleminin önüne geçilmiş.

Salonda karşılıklı olarak yerleştirilen koltuklar rahatça yatırılarak yatak olarak da kullanılabiliyor. İskele taraftaki elektrik panosuna Fusion müzik sistemi Raymarine VHF ve Mastervolt dokunmatik akıllı panel yerleştirilmiş. Tavanda bulunan homojen LED spotların yanı sıra koltuk ve dolap pervazlarının altına gizlenen LED lambalar gözü yormayan bir aydınlatma sağlıyor. Başaltında ise salonla iç içe çift kişilik bir yatak yer alıyor.

Heritage 42’nin seyir performansına gelince... Teknenin 89 metrekare yelkenle 18-20 knot havada ve 70°’den gelen rüzgârla 83 knot hıza ulaştığı belirtiliyor. Aynı havada motorla 8 knot’ın üstüne çıkıyor.

Heritage 42’de Mastervolt dokunmatik kontrol ekranı ile akülerin durumunu sahil elektriğini tankların doluluğunu seyir fenerlerini ve sintineleri kontrol edebiliyorsunuz. Makine dairesine yerleştirilen üç adet 200 Ah Mastervolt jel akü sayesinde alternatörden ve sahilden uzakta yaklaşık beş gün boyunca şarj problemi yaşamadan alargada demirleyebiliyorsunuz. 53 HP sail drive Yanmar dizel makinayla sunulan Heritage 42 410 litre su 160 litre yakıt kapasitesine sahip.
Teknik Özellikleri
Tam Boy: 1260 metre
En: 405 metre
Ağırlık: 10.200 kilogram