Subaru’nun Crossover segmentindeki iddialı temsilcisi Outback yeni dizel motorlu versiyonu ile Türkiye yollarına çıkıyor. Dünyada sadece Subaru’nun sahip olduğu 2.0 litrelik Boxer Dizel motoru ile rafine bir güce kavuşan ve daha düşük yakıt tüketimi ile çevresel duyarlılığı artırılan Outback 2.5 litrelik benzinli motor seçeneği ile aynı fiyata satışa sunuldu.


Subaru Outback özgün dizaynı ve son derece lüks kabin özellikleri ile ayrıcalıklı bir duruş sergilerken tutumlu ve güçlü yeni dizel versiyonu ile göz dolduruyor. Dünyada ilk kez ve sadece Subaru tarafından üretilen Boxer Dizel motora kavuşan Outback yakıt tüketiminde şaşırtıcı değerlere imza atıyor. Karşılıklı yatay yerleştirilmiş silindirler ve düşük ağırlık merkezi ile otomobile sarsıntısız sessiz ve akıcı bir güç aktarımı sağlayan Subaru Boxer Dizel Motor ayrıcalığını ve performansını artık Subaru’nun Crossover sınıfında efsaneleşen modeli Outback’te yakalamak mümkün.

Üstün motor performansı ve çevreye duyarlı Outback

Türkiye pazarına hali hazırda 2.5 litrelik benzinli motor seçeneği de bulunan Outback Subaru vazgeçilmezi olan simetrik dört tekerlekten çekişli AWD teknolojisi ile birlikte uyum içerisinde çalışan 2.0 litrelik turbo dizel Boxer motor’a sahip. 3600 devir/dak.’da 150 PS güç üreten Outback Karşılıklı – Yatay yerleştirilmiş 4 silindirli 2.0 Litre turbo dizel motoru sayesinde düşük devirlerden itibaren tork üretme özelliği ile kolay kullanım ve zarif bir hızlanma hissi veriyor (350 Nm / 1800-2400 dd). Ayrıca özel katalitik konvertörü ile egzoz emisyonu azaltılan model gücünü 6 ileri düz vites ile yola aktarıyor. Subaru Outback’te yüksek sürüş performansı ve güvenlik seviyesini yükselten Araç Dinamikleri Kontrolü (VDC) de standart olarak bulunuyor.1800 dd’dan itibaren maksimum gücüne kavuşan ve 350 Nm’lik tork değerine kavuşan dizel motor Outback’in düşük devirlerde dahi akıcı kullanım sunmasını sağlıyor. 167 g/kg’lık düşük karbondioksit salınım değeri dizel motorlu Outback’in çevreye duyarlılığının bir göstergesi oluyor. 6 ileri düz vites ile uyumlu olarak çalışan Boxer Dizel Motor tüm arazi şartlarında kolayca ilerleyen Outback’e 64 litrelik (fabrika verileri) ortalama yakıt tüketimi değeri sunuyor.


Dinamik görünüme sahip güçlü kaliteli ve zengin kabin

Aracın içi aktif ve kaliteyi hissettiren bir karakter temel alınarak geliştirildi. Sadece geniş hacme odaklanmak yerine Outback’in karakterini ortaya çıkarabilecek yüksek kaliteye ve işlevselliğe sahip bir kabin tasarımı hedeflendi. Sadece sürücünün değil yolcuların da tüm yolculuk boyunca rahat edebilmeleri için gerekli olan kolay kullanımlı işlevsel özelliklerin konforlu araç kabini içine başarılı şekilde yerleştirilmesi için her detaya dikkat edildi.

Kabinde fildişi ve koyu siyah olarak iki farklı renk seçeneği sunuluyor. Orta konsolun yüzeyi metalik dokunun vurgulanması amacıyla ince işlenmiş. Her modelin farklı bir karakter yapısına sahip olması amacıyla iki dekoratif panel tipi sunuluyor: metalik bir dokunuşla zarif bir görünüm yaratan “gümüş ton” ve “ince işlenmiş ahşap parçaların inci gibi parıldayan yüzeyleriyle yaratılan “ahşap ton”. Gösterge paneli adeta bir heykeltıraşın elinden çıkmışçasına özenle oyularak yaratılmış hissi veren keskin hatlara sahip. İşlev düğmeleri ise sürücünün ulaşmak için çok fazla çaba sarf etmeyeceği ve görüş alanının kısıtlanmayacağı şekilde yerleştirildi. Ayrıca çok işlevli ekran tüm koltuklardan görülebilmesi için gösterge panelinin en üst kısmına yerleştirildi.Buğulanmayı önleyici segmanı bulunan 4 adet alüminyum gösterge ortadaki LCD ekranla birlikte kombine edildi. Kadranlar ve ekran gün içinde bile kolayca izlenebilmesi amacıyla aydınlatıldı. Göstergelerin aldıkları renkler; kontak anahtarı AÇIK konuma getirildiğinde açık mavi kontak anahtarı KAPALI konuma getirildiğinde beyaz oluyor. Ayrıca kontak anahtarı AÇIK konuma getirildiğinde tüm ibrelerin azami noktalar kadar çıkıp yeniden sıfır konumuna döndüğü sürüş heyecanını artırmaya yönelik bir işlev testi de mevcut.

Ortam sıcaklığını ve yakıt tüketim bilgilerini gösteren ve bir dijital saati bulunan çok işlevli ekran orta konsolun tam ortasında ve tüm koltuklardan görünebilecek şekilde yerleştirildi. Anlık yakıt tüketimini ortalama yakıt tüketimini ve kalan yakıtla kat edilebilecek mesafeyi gösteren ekranlar seçilebiliyor. Görünürlük ve güvenlik amacıyla yolcu emniyet kemeri uyarı lambası da mevcut.


Geniş hacme ve yüksek işlevselliğe sahip dış tasarım

Subaru Outback özgün tasarımı ve son derece lüks kabin özellikleri ile ayrıcalıklı bir duruş sergilerken kaslı gövde yapısı geniş ön ızgara ve far grubunun araca iddialı ve sportif bir görünüm kazandırıyor. Tasarımda sportifliğe AWD teknolojisinin stabilite özelliklerine SUV gücüne geniş hacme ve yüksek işlevselliğine odaklanıldı.Boylamasına yerleştirilen üç boyutlu iç düzeneğe sahip uzun far ünitesi aracın varlığını ortaya koyuyor. Bu görünümü elde edebilmek için motor bölmesindeki yerleşim düzeni de dikkate alındı.

Subaru’nun kimliğini ve Outback’in gücünü bir araya getiren ön tasarım

Subaru'nun tüm modellerinde bulunan kanat motifli ızgara tasarımı Subaru'nun kimliğini yansıtan bir simge. Ön ızgarada Subaru'nun kimliğini ortaya koyan kanat motifli tasarım ile SUV'un gücünü yansıtan yatay tasarım bir araya getirilerek Outback'in benzersiz duruşu ortaya çıkarıldı. Ayrıca tamponda yoğun bir güç ve işlevsellik görüntüsü veren yuvarlak sis farlarının kullanılmasıyla güçlü bir denge hissi sağlanıyor. Outback’in sahip olduğu asaletin vurgulanması için aracın pek çok yerinde yüksek kaliteye sahip krom parçalar kullanıldı. Özellikle de yan cam kenarlarının çevresindeki krom kaplama paneller bir taraftan kabinin varlığını belirgin hale getirirken diğer taraftan da camlara özel bir görünüm katıyor.

Outback’te İnci Beyazı Gün Işığı Beji Çelik Gümüş Metalik Cam Yeşili Metalik Galaksi Mavisi Kırmızı Grafit Gri Metalik ve Siyah olarak 8 farklı renk seçeneği bulunuyor.

Ayrıca tüm modellerde çift bölgeli tam otomatik klimalar kullanıldı. Kondansatörde kompresörün ve soğutucunun daha verimli kullanılması ve soğutma performansının artırılması amacıyla alt soğutmalı tip tercih edildi. Arka ısıtıcı kanallar ise tüm modellerde standart olarak bulunuyor.Özel ses sistemi ile radyo alım gücü artırıldı

Özel ses sistemi (6-CD ve AM/FM radyo) kullanılan araçta radyo alım gücü önemli oranda arttırıldı. Arka camda iki adet yüksek performanslı cama monte anten kullanıldı. Sıradan tekli ayarlayıcıların yerine (iki farklı anten arasında en iyi alıma sahip olanın tercih edilmesi) çift ayarlayıcıyla faz çeşitliliği metodunu kullanan ve iki antenden gelen sinyalleri birleştirerek alım gücünü ve ses kalitesini artıran özel bir sistem benimsendi. SRS CS Auto*1 sistemi ve gösterge tablosunun yanlarına yerleştirilen tweeter'lara sahip 6 adet hoparlör sayesinde son derece gerçekçi ses kalitesi alınıyor. Müzik sistemi CD – R/RW’ye ek olarak MP3 çalar özelliği ile destekleniyor. Sürüş esnasında kullanılabilirliğin geliştirilmesi adına müzik sistemini kumanda eden düğmeler direksiyon simidi üzerine yerleştirildi.

Subaru’ya özgü güvenlik sistemi

Halka şekilli güçlendirme çerçevesi tüm yönlerden gelebilecek darbelere karşı koruma sağlıyor. Ayrıca yeni benimsenen kızak tipi bağlantı sistemi önden çarpışmalardaki koruma alanlarını genişletir ve yolcu korumasına ek katkı sağlıyor.

Gövde tasarımında pek çok ülkede gerçekleştirilen çarpışma testlerinde büyük bir üne kavuşmuş olan halka şekilli güçlendirme çerçevesi temel alınıyor. Tüm yönlerden gelen darbelere karşı koruma sağlayan bu yapıda aracın içindeki tüm yolcular sütunları halka şeklinde sarıp ön/arka kapı arasındaki açıklıkları güçlendiren halka şekilli iskelet tarafından korunuyor. Güvenli gövde yapısı düşüncesi temel alınan yeni Outback'de çarpışma sırasında enerji emiliminin dengeli bir şekilde yapılabilmesi amacıyla gövdenin tüm kısımlarının sağlamlığı ve dayanıklılığı arasında bir denge kuruluyor.

Fiyatta da avantajlı

Üstün motor performansı ve çevreye duyarlı yeni dizel Outback fiyatta oldukça avantajlı.2.5 litrelik benzinli motor seçeneği ile aynı fiyata satışa sunulan dizel Outback’in satış fiyatı 117 bin 087 TL.