Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Araba Kullanıyorsunuz ! Peki Hayat Kurtaran Teknikleri Bliyormusunuz? Mutlaka Okuyun

  Araba kullanıyorsunuz ! Peki Hayat kurtaran teknikleri biliyormusunuz? Mutlaka okuyun bir gün lazım olabilir...

  Tatilde yollarda gerekebilir.

  Hayat kurtaran teknikler

  Otomobil kullanırken meydana gelebilecek ciddi olaylara karşı uyulması gereken basit teknikler hayat kurtarıyor.

  Otomobil kullanmanın inceliklerini anlatan uzmanlar yüksek hızla seyreden araçlarda ön camın kırılması lastiğin patlaması ve araçta yangın çıkması gibi ciddi tehlike yaratan durumlarda sürücünün soğukkanlı davranmasını öneriyor.

  Cam kırılması

  Uzmanlar özellikle süratli hareket eden araçlarda ön camın kırılması halinde sürücülerin nasıl hareket etmesi gerektiğiyle ilgili olarak şunları öneriyor:

  "Aynalardan yararlanarak aracınızı yolun sağ tarafına park edin.

  Flaşörleri açın ve dikkatlice dışarı çıkın. Aracın cama yakın olan kalorifer ve havalandırma deliklerine gazete kağıdı veya bez parçası koyarak cam parçacıklarının bu kısımlara düşmelerini önleyin. Sonra krikonun arka kısmı ile camı içeriden dışarı doğru kırın. Cam lastiğini dikkatlice çıkarıp temizledikten sonra yeniden kullanılabileceği için
  bagaja koyun. Gazete kağıdına birikmiş cam parçalarını bir naylon torba içine koyun ve en yakın çöp bidonuna atın. Öylece en yakın cam tamircisine kadar gidin."

  Lastik patladığında

  Patlayan arka lastiklerden biriyse arabanın arkasının sağa veya sola doğru kaymaya başlayacağını belirten uzmanlar ön lastiklerden biri patlamışsa mümkün olduğu kadar fren yapmamaya çalışılması gerektiğini bildiriyor.

  Ön lastiklerden biri patladığı zaman aracın lastiğin patladığı yöne doğru kuvvetlice çekildiğini vurgulayan uzmanlar bu durumda direksiyonla aracın düz bir doğrultuda tutulmaya çalışılması ve yavaş frenleme ile durmasının sağlanması gerektiğini kaydediyor. Uzmanlar ayrıca taşmış dereler nehirler veya büyük su birikintilerinin içinden geçerken aracın hızının kesilmesi gerektiğini hatırlatıyor.

  Mütevazı bir aile otomobilinin 25-30 santimlik su birikintisinden geçebilecek yetenekte olduğunu söyleyen uzmanlar bu noktanın üstüne su geldiği takdirde su damlacıklarını kuvvetli bir sprey gibi motorun üstüne püskürdüğünü bu su bombardımanının da bujilerin ve distribütörün ıslanmasına sebep olarak aracın stop etmesine yol açtığını belirtiyor.

  Araçlarda yangın

  Araçlardaki yangının önüne geçilmezse büyük bir facianın meydana gelebileceği uyarısında bulunan uzmanlar buharlaşmış benzinin tutuşarak deponun alev almasına sebep olduğunu bildiriyor. Bir süre sonra da aracın infilak edebileceğini kaydeden uzmanlar "Araçta duman tespit edildiği an araç durdurulmalı. Sonra anahtar üzerinde kontak kapatılmalı. Direksiyonun kilitlenmemesine dikkat edilmeli. Aksi halde gerektiği takdirde aracın itilmesi mümkün olmaz. Bütün yolcular dikkatlice dışarı alınmalı.

  Motor kaputu kısmi olarak açılmalı. Böylece alevlerin büyümesi önlenmiş olur. İmkan varsa akü kutup başı sökülmeli. Yangın söndürücü varsa kullanılmalı yoksa battaniye veya oto kılıfından yararlanılmalı. Bu örtüler alevlerin oksijen alıp büyümesini önleyecektir" tavsiyesinde bulunuyor.

  Kayma esnasında

  Uzmanlar aracıyla yokuş çıkarken geriye doğru kaymaya başlayan sürücülere de şu önerilerde bulunuyor:

  "Ayağınızı yavaş yavaş gaz pedalından çekin ve zemine tutunma sağlanınca yavaş yavaş tekrar basın. Kayarken savrulmayı engellemek için direksiyonunuzu kayma yönüne doğru çevirin kesinlikle tekerleklerin kızaklamasına sebep olacak şekilde frene basmayın.

  Unutmayın dönmeyen ön tekerleklere yön verilemez. Eğer kızakladıysanız hemen fren basıncını azaltın ve tekerleklerin dönmesini sağlayın ama sakın ayağınızı frenden tam olarak çekmeyin (ABS varsa sonuna kadar basmak gereklidir). Gaza gereğinden fazla basmışsanız ayağınızı gazdan çekin frene çok bastıysanız frendeki basıncı azaltın direksiyonu sert şekilde çevirmişseniz direksiyonu yumuşatın ayağınızı debriyajdan sert çekmişseniz tekrar debriyaja basın."


  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Trafikte hayatta kalmak için


  * Otonuzu kullanırken yaptığınız iş hayatınızın en önemli işidir.

  * Otonuzun mekanik viteslerini kullanmadan önce beyninizi vitese takın.

  * Bir probleme girmemek problemi çözmeye çalışmaktan çok daha kolaydır.

  * Trafik canavarlarla dolu bir arena değil yaşamın büyük bir bölümünün zorunlu olarak geçirildiği çok riskli bir ortaklıktır. Trafiği paylaşan ortakların risklerini ülke gerçeklerini en iyi değerlendiren sürücünün yaşam şansı çok daha yüksektir.

  * Bir motorlu araçta en önemli faktör sürücüdür; otolar kendi kendilerine hiç bir şey yapmazlar onlara yanlışı ve doğruyu yaptıran sürücülerdir.

  * Bir otoda sürücüden sonra en önemli faktör lastiklerdir. Lastikler yol ile olan yaşam bağınızdır. En güçlü motor ve en iyi fren sistemi ile donatılmış yüksek teknoloji ürünü bir otoda bile ancak iyi lastikler ile güvenli sürüş yapılabilir. Orta büyüklükte bir otonun bir lastiğinin yere bastığı alan bir avuç içi büyüklüğündedir.

  * Lastiklerle ilgili yapılan yanlışlar yaşamlarla ödenir. Yere sağlam ve doğru basın. Otolar lastiklerin üzerinde değil lastiğin içindeki havanın üzerinde gider. İnik lastik ayağa bol gelen ayakkabıya benzer değil koşmak yürümek bile olanaksızdır. Sıcak havada yağmurda ve karda lastik
  havaları indirilmez. Karlı yol yüzeylerinde geniş lastik değil dar lastik daha iyi tutunma sağlar.

  * Görün ve görülün. Camlar aynalar ve ışık donanımını temiz tutun. Kısa farlarınızı gündüzleri de yakın.

  Unutmayın en ölümcül kazalar gündüzleri güneşli günlerde ve düz yol kesimlerinde oluşur.

  * Trafik 360 derecedir. Her görmediğiniz santimetre karenin arkasında bir tehlike gizlenir. Onun için aynalarınızı her 10 saniyede bir kontrol edin. Şerit değiştirirken başınızı sağ veya sol arkaya çevirip ölü noktayı kontrol edin.

  * Direksiyon tek elle kullanılmaz.Tek elle ayakkabınızın bağcığını bağlayamayacağınız gibi. Direksiyonu her zaman iki elle ve 09:15 pozisyonunda tutun.

  * Yalnızca etkin fren hayat kurtarır. En iyi fren dönerek yavaşlayan tekerleklerle yapılır. Dönmeyen kızaklayan ön tekerleklere yön verilemez dönen ön tekerleklere yön verilir.

  * Otolar kendi kendilerine kaymazlar. Onları kaydıran sürücülerdir.

  * Gidilen yol kesimine göre yapılan aşırı hız amaca uygun olmayan eski veya inik havalı lastikler gereğinden fazla gaz gereğinden fazla fren gereğinden fazla direksiyon hareketi ve ani kompresyon (vites küçültmelerde debriyaj pedalını ani bırakma) sürücü kaynaklı kayma hareketini başlatan faktörlerdir.

  * Emniyet kemerini her zaman her yerde ve tüm yolcularınıza taktırın.

  * Sarı ışıkta hareket etmeyin kırmızı ışıkta geçen kamyon ilk olarak size çarpar.

  * Hoşgörü ve akılcılığı siz başlatın. Her isteyene yol verin. Birisine yol vermek en çok 5 saniyenizi alır. Bir günde 50 kez yol verseniz 250 saniye eder. Bu da 5 dakikanın altında bir zamandır. Hem trafiğe saygı ve hoşgörü katmış hem de sinirlenmeden gülümseyerek araç kullanmış olursunuz.

  * Doğru bilgi tehlikeleri tanımak ve motorlu taşıtı daha iyi kullanmayı öğrenerek beceriyi sağduyu ve saygı ile uygulamak sürücülerin trafikteki tek yaşam şansıdır.

  YANLIŞ BİLİNENLERİN DOĞRULARI

  - Usta sürücü düştüğü problemden kazasız sıyrılmayı bilir!

  Yanlış! Çünkü usta sürücü probleme girmeyen sürücüdür.

  Karşısına çıkabilecek her türlü tehlikeyi önceden görebilir ona göre tedbirini önceden alır. Problemlerle uğraşmaz.

  - Otobanda tamam ama şehir içinde emniyet kemeri takılmayabilir!

  Yanlış! Emniyet kemeri hayat kurtaran en önemli güvenlik gerecidir. 50 km/s hızda meydana gelen bir çarpışmada otonun içindekiler emniyet kemeri takmadıkları takdirde 4 katlı bir binadan aşağı düşmeyle eşit şok yaşar.

  - Arkada oturanlar için emniyet kemeri takmak gereksizdir!

  Yanlış! Motorlu araçlar bir yere çarptığında hemen durur ancak içindeki yolcular aynı hızla bir yere çarpana kadar ilerlemeye devam eder. Arkada oturanların da yaşam haklarını kullanmaları ve emniyet kemerlerini takmaları gerekir. Her ne kadar henüz kanunen zorunlu olmasa da yolcuların güvenliği için geliştirilmiş olan arka emniyet kemerleri de hayat kurtarır. Kazalarda en çok zararı emniyet kemeri bağlı olmayan yolcular görmektedir.

  - Lastik havalarını düşük tutarsak hem daha iyi tutunur hem de daha konforlu olur !

  Yanlış! Lastik havalarının aracın fabrika değerinin altında olmaması gerekir. Hatta yüke ve yolcu sayısına göre artırılmalıdır. Çünkü hava basıncı düşük lastiğin tabanı yere yayılarak daha iyi tutunma sağlamaz.

  Aksine tabanın ortası yukarı kalkar ve yol ile teması kesilir. Havası düşük lastiklerin yalnız omuz kısımları yere basar. Lastik hava basıncı düşükken; kayma hareketleri çok daha düşük hızlarda başlar fren mesafesi uzar direksiyon hareketlerine daha geç cevap alınır. Belki daha konforlu sürüş yaparsınız ama konforlu şekilde yoldan çıkabilir konforlu şekilde çarpabilirsiniz!

  - Sıcak havada lastiğin ısınmasını dengelemek için lastik havaları indirilir!

  Yanlış! Lastiğin ısınmasının en büyük nedeni havanın sıcak olması değil lastik hava basıncının düşük olması nedeniyle lastik yanaklarının daha fazla esnemesidir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş